یوتاب

یوتاب

 

برند یک نام، عبارت، نشانه، علامت یا ترکیبی از این­ها می­باشد که هدف آن متمایز نمودن یک کالا یا خدمت از سایر کالاها و خدمات یک فروشنده یا ایجاد تمایز میان کالا و خدمت یک فروشنده با کالا و خدمات سایر فروشندگان به کار گرفته می شود. یک برند را می توان یک ابزار و وسیله قانونی، لوگو، شرکت، سیستم هویت، تصویر، شخصیت، رابطه و یا ارزش افزوده دانست. برندها در انتقال اطلاعات به مصرف کنندگان کمک و آن را تسریع می نمایند. برند به تعهد بلندمت خریدار و فروشنده کمک می­نماید. در حقیقت، برند باعث ایجاد ارزش برای خریدار و افزایش اعتبار و شهرت برای سازمان (شرکت) می شود.

امروزه، وفاداری مشتریان به دغدغه اصلی برای مدیران سازمان ها تبدیل شده است. توانایی ایجاد وفاداری در مشتریان هدف اصلی مدیریت برند است. وفاداری به برند به تمایلات مشتریان نسبت به تکرار خرید و سطح دلبستگی مصرف کننده به برند اشاره دارد. وفاداری به برند یکی از زیر شاخه های ارزش ویژه برند است. وفاداری به برند می­تواند از راه عملکرد بالا تر از انتظار خریدار بدست آید؛ به طوری که خریدار از ارزشی که کسب کرده احساس خرسندی نماید و آن ارزش را مافوق انتظارات خود تشخیص دهد. وفاداری به برند به منزله موقعیتی است که نشان می­دهد چقدر احتمال دارد یک مشتری به برند دیگری روی آورد؛ به خصوصی زمانی که آن برند تغییراتی را در قیمت یا سایر جنبه های محصول خود اعمال نماید. وفاداری مشتریان برای شرکت ایجاد مزیت رقابتی می نماید؛ زیرا مشتریان وفادار باعث صرفه جویی در هزینه های بازاریابی شرکت می شوند. به این دلیل که هزینه جذب مشتریان جدید چندین برابر بیشتر از حفظ مشتریان فعلی است. مشتریان وفاداری خواهان پرداخت مبلغ بیشتری برای محصول و برند مورد علاقه خود هستند و حساسیت کمتری نسبت به قیمت دارند. از طرفی دیگر؛ وفاداری نام تجاری در حرکت های رقابتی، یک اهرم تجاری برای شرکت ایجاد می کند. سازمان ها به کمک وفاداری به برند می توانند سهم بازار بیشتری را کسب نمایند چرا که مشتریان وفادار به طور مکرر برند را خریداری کرده و در مقابل تلاش های بازاریابی رقیبان مقاومت می کنند.

عوامل متعددی بر وفاداری مشتریان نسبت به یک برند خاص تآثیر گذار است، هر چند اجماعی بر شدت تأثیر این عوامل بر وفاداری وجود ندارد؛ اما کم و بیش بر تأثیر­گذاری این عوامل بر وفاداری اتفاق نظر وجود دارد. مهم ترین عوامل عبارتند از: اعتماد، پیشبرد و ارتقاء، آگاهی از برند، تصویر فروشگاه (سازمان یا شرکت)، کیفیت ادارک شده و رضایت.

 

در ادبیات بازاریابی خاکستری دو اصطلاح رایج است: یکی بازاریابی برای افراد سالخورده و مسن با موهای خاکستری، اصطلاح دوم تحت عنوان بازاریابی نقره­ای یا فعالیت های فروشی که مشکل قانونی و اخلاقی دارند مانند واردات موازی. واردات موازی (بازاریابی خاکستری) زمانی رخ می دهد که محصولات شرکت به بازار خاصی از طریق کانال های غیر مجاز در مبادلات تجاری، وارد می شود. بازاریابی خاکستری به این دلیل مطرح شده است که تولید کنندگان به طور عمد یا غیر عمد در قرارداد هایشان با توزیع کنندگان قانونی تخطی  می کنند، یکی از مهم ترین پیامد  آن عدم دسترسی به فروشگاهی خاص در منطقه جغرافیایی مشخص و کاهش سود آوری است. اما در مقابل این شرایط، در صورتی که توزیع کنندگان قانونی از قرارداد هایشان مبنی بر پوشش جغرافیایی بخش های بازار تولید کنندگان تخطی کنند، تولید کنندگان سود آوری، ارزش برند یا موقعیت بازار خود را از دست دهند. 

بنا به دلایل ذکر شده، دسترسی آسان به کانال های توزیع غیر مجاز برای موفقیت بازاریابی خاکستری امری ضروری و مهم است. بازاریابی خاکستری دسترسی به منابع خارجی محصول و همچنین دسترسی مشتریان به خرده فروشان بازار خاکستری، که محصولات خود را به قیمت کمتری می فروشند، را فراهم می کند. از این رو، اینترنت برای بازاریابان خاکستری بستری را به منظور یافتن محصولات در بازار های خارجی با قیمت ­هایی پایین تر از بازار های داخلی فراهم می­کند. همچنین پیدا کردن  شمار زیادی از مشتریان را که مایل هستند محصولات را با قیمت هایی پایین تر از آنچه که آنها می­توانند از خرده فروشان قانونی خرید داری نمایند. از سویی دیگر، شبکه جهانی اینترنت به دلیل تسهیل مبادلات واردات موازی، به طور فزاینده ای باعث ایجاد بازاریابی خاکستری برای محصولات داخلی و خارجی شده است. قابلیت وب در ارائه قیمت های مقایسه ای باعث شده که مشتریان از قیمت پایین کالا ها و محصولات با خبر شوند و نسبت به خرید کالاهای موجود در این بازار  ترغیب شوند. همچنین شبکه جهانی وب به بازاریابان خاکستری این امکان را می دهد که  فقط بر اساس نام و علامت تجاری محصول تبلیغ نمایند و برای فروش محصول اقدام کنند و به این دلیل که کالا را مستقیما به مشتری می فروشند، از پرداخت تعرفه و مالیات می گریزند. استفاده از اینترنت به افزایش قدرت رقابتی بازاریابان خاکستری و همچنین ارائه محصولات با قیمت های پایین تر کمک می نماید. در واقع، اینترنت رسانه ای جهانی است که هیچ گونه محدودیت زمانی و مکانی برای خرید داران و فروشندگان محصول ایجاد نمی کند به همین دلیل، استفاده از اینترنت در بازاریابی خاکستری به عنوان یک کانال توزیع بسیار متداول شناخته شده است.  

 

منشأ بازاریابی پست­ مدرن، جنبش ­های فلسفی پست ­مدرن است که از جمله ویژگی ­های اصلی آن می­ توان به عدم ثبات اشاره کرد که در آن دنیا مانند مجموعه ­ای از الگوهایی دیده می ­شود که دائما در حال تغییر و تحول است. بازاریابی پست­ مدرن دوره ­ای جدید در برندیگ، تبلیغات و تفکر استراتژیک است.

از قرن هجدهم تا جنگ جهانی دوم دوره­ مدرنیته بود که معتقد بودند، دنیا بر پایه قوانینی اداره می­ شود که قابل ­­پیش ­بینی و ثابت هستند و این به یک اصل تبدیل شده بود. اما پس از جنگ جهانی دوم دوره­ پست ­مدرن شروع شد. پست ­مدرنیسم بر این باور است که بسیاری از ایده ­های اساسی مدرنیسم در رابطه با فرد، آزادی، ساختار از حالت بنیادی و ثابت برخوردار نبوده، بلکه اتفاقی و ناپایدار است.

در بازاریابی پست ­مدرنیسم مرزهای بین مشتری- سازمان در بازار، مصرف ­کننده - کارگر و سازمان- فرد نا مشخص شده است. دوره مدرنیسم به پایان رسیده و ما وارد عصر پست ­مدرن شده­ ایم. در دوره بلند مدت ایده­ های متضادی به وجود آمده که فرآیندهای تولید را از فرآیندهای مصرف، کار از تفریح، اقتصاد را از فرهنگ، زن را از مرد، حقیقت ­مداری از نماد داری، مرکز را از حاشیه، ناحیه را از جهان و واقعی را از مصنوعی جدا می ­کند. 

ویژگی ­های پست­ مدرنیسم

پست ­مدرنیسم هرگونه یگانگی روش­ شناسانه را رد می­ کند بدین معنی که هیچ  روش خاصی برای حل یک مسئله ویژه وجود ندارد و در موقعیت ­های مختلف از روش ­های متفاوتی برای حل یک مسئله می ­توان استفاده کرد.

ویژگی دیگر پست ­مدرنیسم عینیت­ گرایی (objectivism) است که بر این باور است، «یک هدف حقیقی می ­تواند به صورت مجزا از مشاهده­ کننده مورد تصور قرار گیرد» را نقض می­کند. طبق این دیدگاه آنها، مشاهده ­کننده جرئی از سیستم است و دخالت فردی خود را بر چیزهایی که اتفاق می ­افتند و چگونگی انجام رویدادها اعمال می­ کند.

پست­ مدرنیسم بر ذهنیت­ گرایی (subjectivity) تاکید دارد. همچنین پست ­مدرن تاکید زیادی بر فرد دارد. از زمانی که افراد واقعیات جهان را به صورت ­های متفاوتی درک کردند، گوش دادن و فهم ادراکات فردی افراد در پست­ مدرنیسم مهم شناخته شده است. پست­ مدرنیسم بر معنی و مفهوم تاکید دارد تا نمایش و تعریف (جنبه ­های فیزیکی محصول). پست مدرنیسم بیشتر به منوتیک (علم تأویل و تفسیر معانی) توجه می­ کند تا برندها.

در حقیقت، پست­ مدنیسم از دیدگاه مادی ­گرایی دور شده و به سمت دیدگاه سمیوتیک (علم سمبل­‌ها و نمادها) حرکت می ­کند به طوری که به جای عینیت ­گرایی و ارائه واقعیات به سمبل ­ها و نشانه­ ها تاکید دارد.

در نهایت باید یه این مطلب اشاره کرد که مصرف نسبت به محصول در دیدگاه پست­ مدرنیسم مهم­ تر است.

 

 

رویکرد بازاریابی مدرن در مقابل بازاریابی پست­ مدرن
رویکرد بازاریابی مدرن رویکرد بازاریابی پست مدرن
جهان واحد یا اکوسیستم تخت جهان چند منظوره
ثابت، معین  سریع، زیرک
سنتی  رسانه ای جدید
یک به چند یک به یک
استاتیک تعاملی همه جانبه
تایید برند/ایجاد بازاریابی تایید مصرف کننده/ایجاد بازاریابی
تعمیم گسترده سفارش سازی شخصی

 

 

 

بازاریابی سیاسی (Political marketing) یکی از مباحث نوظهور در دنیای بازاریابی است که کتاب­ ها و مقالات اندکی درباره آن منتشر شده است، اما منبعی الهام­ بخش برای بازاریاب­ های تجاری است. بازاریابی سیاسی واحدی سازمانی است برای ارتباطات سیاسی یا مجموعه ­ای از فرآیندهای ایجاد و برقراری و ارائه­ ارزش به رای­ دهندگان می­ باشد که به دنبال آن مدیریت رابطه به گونه ­ای است که هم برای سازمان­ ها و هم برای ذینفعانشان سودمند می­ باشد. به عبارتی دیگر بازاریابی سیاسی عبارت است از چگونگی بهره­ گیری نخبگان سیاسی از مفاهیم و ابزارهای بازاریابی برای درک، پاسخ و برقراری ارتباط با بازار سیاسی­شان جهت دستیابی به اهدافشان. بازاریابی سیاسی به احزاب امکان می­ دهد که با در نظر گرفتن علاقه­ مندی نیاز­های متنوع رای­دهندگان را از طریق تحلیل­ های بازاریابی، بیش از پیش شناسایی نمایند. برخی از صاحب­ نظران معتقدند که هدف اصلی بازاریابی سیاسی، توانمندسازی احزاب سیاسی و رای­ دهندگان برای اتخاذ بهترین و راضی­ کننده ­ترین تصمیم­ ها می­ باشد. لزوم تصمیم­ های گرفته شده حفظ و بالابردن رابطه سودمند رای­ دهندگان با جامعه و سازمان­های در برگرفته شده برآورده می­ شود.

تفاوت بازاریابی سیاسی و بازاریای محصول و خدمات

1-برای هر انتخاب، رأی­ دهندگان انتخاب­ هایشان را در همان روز انجام می­ دهند. تقریبا هیچ تصمیم خریدی با این خصوصیت وجود ندارد و مطمئنا هیچ موردی نیست که روی تعداد زیادی افراد تاثیر­گذار باشد.

2-در حالی که بعضی افراد ممکن است تصور کنند که هزینه ­های شخصی بلندمدت یا پشیمانی (در مفهوم اقتصادی) در گزینه­ های انتخابی وجود دارد، این حقیقیت که هیچ قیمتی وجود ندارد که مستقیم و غیر­مستقیم به رأی­گیری یا انتخاب حزب مرتبط باشد، آن را به شدت از خرید متمایز می ­کند.

3-اگر چه فعالیت­ های واقعی رای­ گیری ممکن است قیمتی را که به آن پیوست شده است، را نداشته باشد، رای­ دهنده، جدا از مهاجرت کردن باید با گزینه اجتماعی زندگی کند حتی اگر اولویت­­ های او نباشد. این تفاوت بین مسائل انتخاب عمومی و بازارهای مصرف­ کننده را نشان می ­دهد.

4-حزب یا کاندیدای سیاسی یک محصول ناملموس پیچیده است که رأی­ دهندگان نمی­ تواند بسته آن­ را باز کند. در نتیجه، اکثر رای­ دهندگان باید در مفهوم بسته ­بندی کلی یا پیام قضاوت کنند. ما استدلال می­ کنیم که محصولات و خدمات پیچیده دیگری وجود دارند که مصرف ­کنندگان نمی­ توانند آنها را باز کنند، گستره ­ای از مفاهیم و موضوعات در بسته سیاسی آن را از چنین موقعیت­ هایی متمایز می­ کند. بعلاوه در مورد انتخاب محصول یا خدمات پیچیده، مصرف ­کنندگان اگر معتقد باشند که دچار اشتباه شده ­اند قادرند انتخابشان را تغییر بدهند، اما رای­ دهندگان باید تا انتخابات بعدی منتظر بمانند.

عصر حاضر، عصر سازمان­ های مبتنی بر دانش است. دانش منبع اصلی رقابت و شاخص جدیدی برای ایجاد ثروت و ارزش است. در واقع، مدیریت دانش به عنوان یک منبع مهم رقابت خصوصی شناخته شده است. مدیریت دانش برای دستیابی به منابع نوین دانشی، تئوری­ های نوینی همچون مدیریت دانش جامعه ­گرا را که هدف آن دستیابی به منابع عظیم دانش مشتریان است، مورد توجه قرار داده است. امروزه برای ایجاد و حفظ ارتباط با مشتریان برای فروش محصولات و خدمات و دستیابی به اطلاعات و دانش آن­ها، مفهوم جدیدی در قالب  "مدیریت دانش" ظهور پیدا کرده است. از سویی دیگر، یکی از بزرگترین استفاده ­کنندگان مدیریت دانش در هر سازمانی واحدهای بازاریابی آنها می ­باشد. در حقیقت، در بازاریابی جنگ بر سر دانش و اطلاعات است تا قدرت فروش. همچنین، سازمان­ها دریافته ­اند که دانش بزرگترین حمایت­ کننده از تصمیمان آن­ها می­ باشد و دانش در مورد مشتریان برای بهبود و توسعه فعالیت­ های بازاریابی آن­ها امری ضروری و حیاتی است. برای مثال شرکت وال مارت، بزرگترین زنجیره خرده­ فروش جهان، یکی از بزرگترین پایگاه ­های اطلاعات مشتریان را دارا است که نقش به سزایی در تدوین راهبردهای بازاریابی آن­ها دارد.

مدیریت دانش به منظور تصمیم­ گیری ­های بازاریابی از سه منبع می­ تواند حاصل شود. 1) دانش مربوط به مشتری از طریق خرده ­فروشانی که در تماس مستقیم با مشتریان هستند. 2) تحصیل دانش مربوط به مصرف­ کنندگان از طریق تحقیقات بازاریابی. 3) دانشی که از طریق یک شخص ثالث به دست می ­آید. این دانش به طور گسترده در سازمان، توسط اعضای زنجیره تامین، شامل تامین­ کنندگان مواد اولیه و خرده­ فروشان مبادله می­ شود. فناوری اطلاعات و اینترنت این تبادل اطلاعات را امکان­ پذیر ساخته و گسترش داده است. به طور کلی، توسعه سیستم­ های مدیریت دانش در هر کسب و کاری، می ­تواند به بهبود تصمیم­ گیری، تقویت خلاقیت و هماهنگ شدن با تغییرات، کمک شایانی ­نماید. مدیریت دانش موجب کسب مزیت رقابتی برای کسب و کارها و همچنین تدوین راهبردهای اثربخش بازاریابی می­ شود. در ذیل شکل ساختار ارتباط مدیریت دانش و فعالیت­ های بازاریابی ارائه شده است.

 

 

کیفیت خدمات یکی از عوامل مهم جذب و حفظ مشتریان در سازمان­ها می­ باشد. تغییر و تحولات سریع محیط و فضای رقابتی کسب و کارها، ضرورت توجه به رضایت مشتری و بهبود کیفیت خدمات را به عنوان ابزاری اساسی برای افزایش سهم بازار و سودآوری در سازمان­ها دو چندان کرده است. در واقع، ارتقاء کیفیت در سازمان­ها می­تواند عملکردی مفید در زمینه ­هایی مانند بهبود تصویر سازمان در اذهان مشتریان، وفاداری مشتریان، پاسخگویی به تقاضاهای آنها و افزایش سهم بازار داشته باشد، به طوری که به عنوان یک پیش فرض لازم برای کسب رضایت­مندی و حفظ مشتریان ارزشمند در نظر گرفته شده است. یکی از راه­های مهم برای بهبود کیفیت خدمات در سازمان­ها و شرکت­ها، کارکنان آن­ها می­باشد، تنها کارکنان راضی می توانند مشتریان را راضی نگه­دارند. به طور کلی، یکی از مهم­ترین عوامل در ارائه خدمات مطلوب به مشتریان، ایجاد تفکر مشتری مداری در کارکنان می­باشد. این مسئله زمانی تحقق می یابد که سازمان یا شرکت عوامل بازاریابی داخلی را در نظر بگیرد. بازاریابی داخلی، جذب، توسعه، انگیزش و تداوم کیفیت کارکنان از طریق شغل به عنوان یک محصول و ارضای نیازمندی­ های آنها می­ باشد. به عبارتی دیگر، بازاریابی داخلی فلسفه رابطه مشترک بین مشتریان و کارکنان (مشتریان داخلی) سازمان است. به تعبیری بازاریابی داخلی شناختی آکادمیک، علمی و تجاری در زمینه ارتقاء سطح رضایتمندی مشتریان و کارکنان می­باشد. این شاخه از علم بازاریابی متاثر از مدیریت کیفیت و بازاریابی خدمات است که بر اهمیت ایجاد کیفیت در کل فرآیند ارائه خدمات تاکید بسیار دارد. بازاریابی داخلی به بحث در مورد رابطه مشتریان و عرضه­ کنندگان داخلی سازمان در ایجاد ارزش برای مشتریان خارجی می­ پردازد، که این امر می­ تواند به صورت یک زنجیره ارزش و ابزاری برای توسعه کیفیت محصولات و خدمات و تعاملات بین ­سازمانی و برون­ سازمانی در سازمان پدید آید. بنابراین هدف بازاریابی داخلی ایجاد اطمینان از رضایتمندی بین کارکنان سازمان و توسعه کیفیت محصولات و خدمات به منظور دستیابی به رضایت مشتریان خارجی سازمان است.

مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) چگونه باعث افزایش فروش و مدیریت بازاریابی می ­شود؟ امروزه همه سازمان­ ها به دنبال پاسخگویی به این سوال هستند. در حقیقت، با افزایش رقابت در فضاهای کسب و کار امروزی، شرکت­ ها و سازمان ­ها به دنبال بهبود فروش و برنامه­ های بازاریابی خود هستند. برای تحقق این مهم، می­توان با تحلیل اطلاعات و شاخص­های بازاریابی و فروش به صورت پیوسته فرآیندهای بازاریابی خود را بهینه و پالایش کرد و بازگشت سرمایه خود را تسریع ببخشید. اما این امر، در صورتی عملی است که شاخص­های مشخصی برای کنترل برنامه­ ها و فرآیندهای بازاریابی خود طراحی کنید. شما باید تاثیرگذاری کلیه فعالیت­ های بازاریابی و فروش خود را اندازه ­گیری کنید. به طور کلی، پیش‌بینی فروش در قالب دو تکنیک ذیل، صورت می‌گیرد:

  • پیش‌بینی کمی فروش: این تکنیک، از روند داده های قبلی فروش به پیش بینی فروش به دست می آیند.
  • پیش‌بینی کیفی فروش: این رویکرد، مبتنی بر درک و قضاوت از رفتار مشتریان هست.

برای تحقق هر دو پیش‌بینی­ های فروش طراحی پلتفرم مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) امری ضروری و مهم است.  چراکه با ایجاد ارتباط نزدیک با مشتریان و شناخت رفتارها و نیازهای آن­ها ­درباره محصولات و خدمات، شناختی شهودی از مشتریان به دست می‌آید. همچنین تمامی سیستم­های مدیریت ارتباط با مشتری دارای برنامه فروش کمی هستند و به‌طور مداوم میزان فروش را با تمامی جزئیات گزارش می‌دهند.

از سویی دیگر، استفاده مناسب از ابزارهای گزارش­دهی موجود در سیستم مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) می­ تواند توانایی هدف­گیری مشتریان مناسب و در نتیجه معامله کردن در زمانی کمتر را محقق سازد. اگر در فرایندهای مدیریت مشتریان بالقوه شما نقطه ضعفی وجود داشته باشد که در آن در حال ریزش مشتریان هستید، می­ توانید با سرعت بیشتری اینگونه مسائل را شناسایی کرده و رویکرد لازم را اتخاذ نمایید. به جای آنکه از روش­های قدیمی که مبتنی بر احساس و تجربه است استفاده کنید، سعی کنید از چشم اندازها و استراتژی­ های جدید کسب و کار یعنی سیستم مدیریت ارتباط با مشتری برای بهینه سازی سیستم­های بازاریابی و فروش خود استفاده کنید. تنها با این کار است که درآمد شما افزایش خواهد یافت.

 (مدیریت ارتباط با مشتری) CRM =  بازارسنجی + بازارسازی + بازارداری

اخلاق، قواعد ارزشی و هنجاری یک جامعه می­ باشد که رفتار افراد در آن منعکس می­ شود. مشکلات اخلاقی در حقیقت یکی از مشکلات عمده بنگاه­های تجاری محسوب می­شود، زیرا بیانگر تقابل عملکرد اقتصادی (که بوسیله درآمد، هزینه و سود اندازه ­گیری شده) و عملکرد اجتماعی (که در قالب تعهدات آن سازمان در داخل و خارج نسبت به دیگران بیان می­ شود) می­ب اشد. پیچیده­ تر شدن سازمان­ ها و افزایش کارهای غیراخلاقی و غیرمسئولانه در محیط کار موجب افزایش توجه مدیران به مسائل اخلاقی شده است. رعایت اصول اخلاقی برای کلیه بخش­ های سازمان­ ها لازم و ضروری است، بخش فروش بنگاه­ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اگر چه، ممکن است در بنگاه­های بازرگانی رویه­ هایی برای اطمینان از رعایت اصول اخلاقی از سوی کارمندان فروش وجود داشته باشد اما در بعضی شرایط، عواملی سبب می­ شوند تا اصول اخلاقی از جانب این فروشندگان نادیده گرفته شود، چرا که کارکنان بخش فروش بنگاه ­های تجاری نقش موثری بر افزایش فروش و سودآوری این بنگاه ­ها برعهده دارند، به همین دلیل فشار زیادی را برای بهبود عملکرد خود و سازمان متحمل می­ شوند. گاهی این فشار سبب بکارگیری روش­ هایی نادرست و غیراخلاقی برای فروش بیشتر از جانب کارکنان این بخش می­ شود. این عمل نه تنها از نظر اصول انسانی و اخلاقی ناپسند است بلکه سبب تخریب تصویر بنگاه در اذهان مشتریان می­ شود چرا که کارکنان بخش فروش به عنوان نمایندگان این بنگاه­ها بیشترین ارتباط را با مشتریان دارند. پیامد نهایی رفتار غیراخلاقی کارکنان بخش فروش، نابودی بنگاه در بازار رقابتی می­ باشد. از سویی دیگر، رفتار درستکارانه، منصفانه و صادقانه کارکنان بخش فروش با مشتریان بر تمایل آن­ها به حفظ رابطه بلندمدت با بنگاه، توانمندسازی مشتریان، رضایتمندی مشتریان، کسب مزیت رقابتی و در نهایت موفقیت بلندمدت بنگاه منجر می شود.

دیتر زیچه (Dieter Zetsch) مدیر عامل مرسدس بنز در یک سخنرانی آینده رقبای خود را این چنین خود تصور کرد.

وی مرگ، مالیات و نرم­ افزارهای موبایلی را از مهم ­ترین رقبای شرکت بنز دانست!

دیتر زیچه بیان نمود امروزه دیگر شرکت های خودروسازی اصلی ترین رقبای شرکت ما محسوب نمی شوند؛ بلکه شرکت هایی همچون اپل، گوگل، سیکو و امثال این ها رقبای اصلی شرکت ما هستند. او اشاره کرد شرکت اوبر بزرگ ترین شرکت تاکسیرانی جهان که صاحب یک خودرو هم نیست موفقیت خود را مدیون تنها یک نرم ­افزار است. این شرکت خودروهای آماده را در اختیار شرکت­ های دیگر قرار می ­­دهد اما در آینده خواهان تغییر کلی در وضعیت خود هستند. شرکت Watson با یک نرم افزار تشخیصی مناسب و دقیق به پزشکان در تشخیص انواع سرطان کمک می­ نماید. با توسعه هوش مصنوعی وقت بیشتری برای اوقات فراغت ایجاد می­ شود. با توسعه فناوری هوشمند کاهش ۸۰ درصدی حمل و نقل را شاهد خواهیم بود. با حذف ۸۰ درصدی حمل و نقل ترافیکی وجود نخواهد داشت. با کاهش شدید حمل و نقل در آینده درگیر آلایندگی خودروها نخواهد بود. پیش‌بینی دقیق هوش مصنوعی از آینده و اتفاقات پیش‌ رو نیاز انسان به بیمه را کاهش می­ دهد. هوش مصنوعی به کشاورزان اطلاعاتی با دقت ۹۹ درصدی می­ دهد. با سیستم های هوشمند، کشاورزی فوق مدرن جای کشاورزی سنتی را می گیرد. پول دیجیتالی یا اطلاعات جای اسکناس‌­ها و سکه‌­های امروزی را می­ گیرد. پول دیجیتالی در آینده نقش مهمی در بازار ارزی جهان بازی می­ کند. گردشگری تنها کسب و کار فیزیکی است که در آینده رشد خواهد کرد.

انواع بازاریابی از نظر فعالان عرصه بازاریابی در ایران و جهان به دسته­ های مختلفی تقسیم شده است که تشریح تمامی این روش ­ها در یک مقاله نمی­ گنجد بنابراین ما در این مقاله به معرفی مهم ­ترین روش ­های بازاریابی پرداختیم.

 

بازاریابی عصبی (Neuromarketing)

بازاریابی عصبی یکی از شیوه ­های نوین بازاریابی است که تلفیقی از دو علم بازاریابی و عصب‌شناسی می­ باشد. بازاریابی عصبی با انتقال پیام و مفهوم بازاریابی به افراد به افزایش هر چه بیشتر احتمال خرید توسط مخاطبین و کاهش بودجه تبلیغات و بازاریابی کمک می ­نماید. پس می­ توان این روش را در گروه انواع بازاریابی ارزان قیمت قرار داد.

 

بازاریابی سبز  (Green Marketing) 

بازاریابی سبز با هدف ایجاد محیط ­زیستی سالم بنیان­گذاری شده است. این نوع بازاریابی شامل طیف وسیعی از فعالیت‌ها هم‌چون اصلاح و بهبود محصول، تغییر فرآیند تولید، بسته‌بندی‌های سازگار با محیط زیست و هم‌چنین بهبود شیوه‌های تبلیغاتی است که در نهایت منجر به تحویل یک محصول سالم و موثر به جامعه می‌شود.

 

بازاریابی اجتماعی (Social Marketing)            

بازاریابی اجتماعی، یک مفهوم بازاریابی است که یک شرکت یا سازمان باید تصمیمات بازاریابی را نه تنها با در نظر گرفتن خواسته‌های مصرف‌کننده، بلکه نیازهای شرکت، و همچنین منافع بلندمدت جامعه تعیین کند. سپس باید ارزشی برتر به مشتری ارائه کند به گونه ­ای که جنبه‌های رفاهی مشتری و جامعه را حفظ نماید یا آنها را بهبود بخشد. دیدگاه بازاریابی اجتماعی یکی از جدیدترین فلسفه‌های مدیریت بازاریابی است.

 

 

بازاریابی حسی (Sensetive Marketing)

بازاریابی حسی یک روش بازاریابی است که به صورت یکپارچه و سیستمی، مشتریان بازار هدف را از طریق ارتباطات مرتبط با برند که به ارزش آفرینی منجر می شود به خود معطوف می نماید.

 

بازاریابی دیجیتال (Digital Marketing)

در این نوع بازاریابی از تجهیزاتی مثل تلفن همراه هوشمند،  رایانه، تبلت و بیلبوردهای دیجیتالی برای اطلاع­رسانی به مشتریان و شرکای تجاری در مورد کالا و خدمات استفاده می­ شود. یکی از عناصر کلیدی در بازاریابی دیجیتال، بازاریابی اینترنتی می­ باشد.

 

بازاریابی اَبری (Cloud Marketing)

بازاریابی ابری نوعی بازاریابی در فضای وب است که تمام منابع و امکانات بازریابی تحت شبکه آنلاین جابه­ جا می­ شود و مشارکت‌کنندگان در فرآیند این نوع بازاریابی قادر به توسعه، اصلاح، استفاده و یا به اشتراک‌گذاری آن هستند.

 

بازاریابی شبکه ای (Network Marketing)

یکی از رایج ­ترین انواع بازاریابی در سال­ های اخیر بازاریابی شبکه ­ای است. این نوع بازاریابی، نوعی شیوه فروش می­ باشد که در آن محصولات و کالاها، بدون تبلیغات و بدون واسطه به فروش می‌رسند، افراد پس از خرید می‌توانند محصولات را بازاریابی کنند و سود دریافت نمایند. در این روش درآمد، هم از فروش مستقیم کالا و هم در ازای فروش از طریق زیرمجموعه کسب می‌شود.

صفحه1 از4

یوتاب اینجاست

 تهران، خ مطهری، بعد از تقاطع سهروردی، پ32، ط3، واحد16

تلفن: 88458845-021 شبکه های اجتماعی 09128845912

 

ارتباط با یوتاب

تماس با ما

اینستاگرام

 

خطا نکنید ! مشاوره بگیرید !

یوتاب

در مشاوره یوتاب شما صرفا به دانش و آگاهی لازم جهت اخذ بهترین تصمیم رهنمون می شوید .پس از اگاهی در نهایت آرامش بهترین تصمیم را خواهید گرفت .گرفتن بهترین تصمیم یا اتخاذ بهترین راهبرد در حوزه های مختلف دغدغه اصلی و مهم بسیاری از مدیران می باشد. با گسترش تکنولوژی و ظهور شبکه های اجتماعی، دنیای برندینگ، تبلیغات و بازاریابی دستخوش تغییرات جدی شده و شیوه های سنتی کمتر از گذشته مورد استفاده قرار می گیرند.