فرهنگ واژگان

درآغاز عبارت شامل عبارت عین عبارت

فرهنگ ها

عبارت توضیحات
Nomyiries

ابزار نومتریک

ابزار پژوهشی اختصاصی اینتربرند که پشتیبانی در تصمیم گیری برای گزینه‌های احتمالی اسم وشعار تجاری را فراهم می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1123
301 Redirect

یکی از روش ­های هدایت بازدیدکننده از صفحه وب ­سایت به صفحه دیگری از وب ­سایت است. این نوع ری­دایرکت برای هدایت دائمی مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال شما صاحب وب­سایت A و وب­ سایت B هستید، اما می­ خواهید یک وب­ سایت داشته باشید. از طریق 301 Redirect می ­توانید کل ترافیک وب­ سایت B را به وب­ سایت A هدایت کنید تا تمامی بازدیدکنندگان به وب­ سایت A منتقل شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1081
404 Error

خطای 404

پیام خطایی است که در صورت وارد کردن آدرس صفحه ­ای که URL آن دیگر موجود نیست، نمایش داده می­ شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1039
70/30Rule

قانون 30/70

بیشتر کاربرد مفهومی دارد تا صحت عددی. قانون30/70 به وزن نسبی داده شده به اجزایی مرتبط است که در مدیریت یک نام تجاری باید در مقابل انعطاف پذیری اعطاشده به مدیران، کاملاً هماهنگ باقی بمانند.

نویسنده: یوتاب
80:20 Rule

قانون 80:20

یک قانون کلی که بارها نقل شده است و اظهار می‌کند که 80 درصد فروش (یا 80درصد سود) از 20 درصد مشتریان حاصل می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1113
A/B Testing

تست آ/ب

تست A/B یا آ/ب، یک تکنیک بسیار مفید است که با استفاده از آن می­ توانید شکل­ های مختلف یک المان مشخص را در یک نمونه ثابت با هم مقایسه کنید.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1073
Above-the-line communications

ارتباطات رسانه ای

این اصطلاح به ارتباطات بازاریابی، شامل خرید رسانه های سنتی از قبیل تلویزیون، رادیو، چاپ و تبلیغات محیطی اشاره دارد. رسانه هایی که در آن ها نتیجه ها قابل اندازه گیری هستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1164
Account Executive

متصدی حساب مشتریان

در آژانس های تبلیغاتی، این اصطلاح به شخصی اشاره دارد که روزانه بین ارباب رجوع و آژانس ارتباط برقرار می کند. با گذشت زمان، وظیفه متصدی حساب مشتریان تغییر و تکامل یافته است تا تاثیر استراتژیک تری در مدیریت روابط آژانس اعمال کند. به جای متصدی حساب مشتریان از عناوین جدیدی از قبیل برنامه ریز حساب و مدیر روابط استفاده می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1201
Acquisition

فرایند جذب کاربر باکیفیت

این اصطلاح به فرایند جذب کاربر باکیفیت یا لید اشاره دارد. به عنوان مثال، کاربران اپلیکیشن یا بازدیدکنندگان وب­سایت شما از طریق چه کانالی جذب شده ­اند. منابع رایج جذب کاربر، ارگانیک، دایرکت، رفرال، تبلیغات جستجویی، ایمیل، رسانه­ های اجتماعی، تبلیغات نمایشی و ... است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1090
Ad Extensions

اطلاعات اضافی در تبلیغات گوگل

اطلاعات اضافی که می ­توان برای تبلیغات به گوگل ادوردز اضافه کرد تا تبلیغ ­دهنده در نمایش تبلیغ از آنها استفاده کند. این اطلاعات شامل خلاصه­ ای از کسب و کار (review)، آدرس، قیمت، دانلود اپلیکیشن، لینک سایت، شماره تماس برای لینک click to call و ... است. وارد کردن این اطلاعات و استفاده از آن توسط گوگل ادوردز نرخ کلیک (CTR) را بالا می­ برد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1085
Ad Hoc Research

تحقیق موردی

نوعی تحقیق یک باره است که در زمانی مشخص برای ارباب رجوعی معین انجام می شود. تحقیقات موردی با مطالعات دائمی و طولانی مدت، از قبیل نظارت بر فروش و سود، پیگیری رضایت مشتریان و رتبه بندی ادراک مشتریان تفاوت دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1149
Ad Impression

بازخورد تبلیغ

به هر مرتبه ­ای که یک بنر تبلیغاتی توسط یک بازدیدکننده ­ای از منبعش دیده می­ شود، ثبت یک Ad Impression صورت می­ گیرد که مشخصا قابل شمارش است. البته هر باری که تبلیغ توسط منبع به نمایش گذاشته شود، یک Ad Impression محاسبه می­ گردد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1106
Ad Manager Account

حساب کاربری تبلیغات فیسبوک

حساب کاربری تبلیغات در فیسبوک است که با استفاده از آن می توان کمپین های تبلیغاتی در شبکه تبلیغاتی فیسبوک راه اندازی کرد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1130
Ad Network

شبکه ارتباط بین تبلیغ دهندگان و ناشران

به گروه یا شبکه ­هایی گفته می ­شود که ارتباط بین تبلیغ ­دهندگان و ناشران را فراهم می­ کنند. می­ توان گفت که شبکه­ های تبلیغاتی نقطه تماس تبلیغ­ دهندگان و ناشران هستند که به مذاکره آن­ها در مورد عرضه و تقاضای جایگاه ­های تبلیغات کمک می کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1073
Ad Server

سرور تبلیغات

سرور تبلیغات، کار مدیریت و توزیع تبلیغات در سرتاسر وبسایت ها را بر عهده دارد. ناشرین، شبکه های تبلیغاتی، آژانس ها و برخی تبلیغ دهندگان از این سرورها استفاده می کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1110
Ad Stack

نوعی تقلب در صنعت تبلیغات دیجیتال

یکی از انواع تقلب در صنعت تبلیغات دیجیتال و به خصوص تبلیغات نمایشی است که چندین تبلیغ را زیر یک آگهی تبلیغاتی پنهان می ­کنند و با کلیک کاربر روی آگهی، چندین impression برای چندین برند ثبت می­ شود. در این صورت، تنها یک impression واقعی اتفاق افتاده اما تبلیغ ­دهندگان زیادی بدون به دست آوردن هیچ impression ای هزینه پرداخت می­ کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1079
adapted Marketing Mix

آمیزه بازاریابی تعدیل شده

ترکیبی از پیشنهادهای محصول است که ابتدا در یک منطقه جغرافیایی فروخته می شود و سپس برای تناسب با شرایط محلی در سایر بازارها، تغییراتی بنا به هر محل داده می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1205
Added-Value

ارزش افزوده

مزیت مشهود یا غیر مشهود ایجاد شده توسط محصول یا خدمت که عموما" مستلزم قیمت بالاتری است و وفاداری مشتری و برتری محصول یا خدمت را در نظر مشتری در پی دارد. اغلب از مولفه های ارزش افزوده  مشهود به سرعت الگوبرداری می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1172
Addictive Consumption

مصرف اعتیاد آور

یک نوع وابستگی فیزیولوژیکی یا روانی به محصولات یا خدماتی خاص است که در آن مصرف کنندگان به یک نوع از محصولات معتاد می شوند؛ گرچه اغلب مصرف اعتیادآور، به مصرف مواد مخدر، الکل و تنباکو یا اعتیاد به قمار اطلاق می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1171
Adoption

پذیرش

این اصطلاح بیانگر تصمیم مصرف کننده برای خرید محصول یا استفاده از خدمتی است. مصرف کننده اطلاعات موجود در مورد خدمت یا محصول را می سنجد و انتخابی سنجیده و با بازاریابی کامل انجام می دهد که بر سطحی از تکرار مصرف در آینده دلالت دارد و می تواند به وفاداری در خدمت یا نام تجاری مورد نظر ختم شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1185
AdSense

برنامه تبلیغاتی ارائه شده توسط گوگل

پلتفرم گوگل که با وب­سایت­هایی که قصد نمایش تبلیغات کلیکی دارند همکاری می­ کند و وب­سایت­ ها از طریق نمایش تبلیغات و هدایت ترافیک به وب­سایت تبلیغ­ دهندگان می­ توانند کسب درآمد کنند. صاحبان وب­سایت می­ توانند تصمیم بگیرند که چه تبلیغی را نمایش دهند و AdSense به ازای هر کلیک روی تبلیغ، به ناشر پول پرداخت می­ کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1074
Advertiser

تبلیغ دهنده

شخص، موسسه یا شرکتی که با هدف آگاه نمودن مردم از یک برند خاص یا افزایش محبوبیت آن، محصولات، خدمات یا رخدادهای آن برند را تبلیغ می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1121
Advertising

تبلیغات

تبلیغات شکلی از انتخاب است که بین شرکت و مخاطب هدفش با استفاده از همه‌ی رسانه های جمعی یا تعدادی از آنها، از طریق پرداخت پول انجام می شود. این فرایند معمولا از خدمات آژانس های مختلف از قبیل گروه های کارشناسی طراحی و برندینگ، آژانس های تبلیغاتی با طیف خدماتی کامل، بنگاه های بررسی بازار و گروه های خرید رسانه ها استفاده می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1181
Advertising wear out

کهنگی و ملال آورشدن، غیرموثر بودن تبلیغات

بیانگر هنگامی است که مصرف کنندگان به یک پیام تبلیغی بی تفاوت می شوند، زیرا بیش از میزان لازم در معرض آن پیام قرار گرفته اند و دیگر نگاه کردن به پیام هیچ تاثیری ندارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1173
AdWords

ادوردز

یکی از برنامه‌های تحت مالکیت گوگل است که توسط تبلیغ‌دهندگان مورد استفاده قرار می‌گیرد تا تبلیغشان در صفحات جستجوی گوگل، يوتيوب و سایر شبکه‌های تبلیغاتی گوگل نمایش داده شود. ادوردز، پلتفرم اولیه تبلیغات PPC می‌باشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1137
Affiliate

سیستم همکاری در فروش

به افراد یا شرکت‌هایی گفته می‌شود که محصولات یا خدماتی را تبلیغ می‌کنند که متعلق به آن­ها نیست و در ازای این کار، درصدی از مقدار فروش یا lead حاصل از تبلیغات خود را دریافت می‌کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1155
Affinity Marketing

بازاریابی وابستگی

مدلی از مدیریت روابط مشتری یا بسط وفاداری است که برای پیوند تعهد احساسی بین مصرف کنندگان و نام های تجاری ایجاد شده است. این بازاریابی بر تبادل اطلاعات متمرکز است و به مصرف کنندگان در مورد نام های تجاری آگاهی می بخشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1301
Agency of Record

آژانس های رابط، آژانس ثبت

سمتی که به آژانس ارتباطات نخستین واگذار می شود و مسئول همه یا بعضی از وظایف برنامه ریزی، خرید و وظایف خلاق رسانه های نام تجاری یا شرکت ها هستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1138
Aggregator

اگریگیتور

یک ابزار یا اپلیکیشن مبتنی بر اینترنت است که محتواها را از وب‌سایت‌های مختلف جمع‌آوری می‌کند و در یک مرکز نمایش می‌دهد. Google reader، نمونه محبوبی از این aggregator است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1124
AI

هوش مصنوعی

مخفف Artificial Intelligence. هوش مصنوعی، بخشی از علوم کامپیوتر است که بر ایجاد ماشین‌های هوشمند تمرکز دارد؛ ماشین‌هایی که مانند انسان کار می‌کنند و عکس‌العمل نشان می‌دهند. هوش مصنوعی به طرز چشمگیری به دیجیتال مارکتینگ کمک می‌کند تا عملکرد بهتری داشته باشند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1126
AIDA Model

الگوی آیدا

یک الگوی "سلسه ی مراتب تاثیرات" است که بر پایه ی آگاهی، علاقه، تمایل و اقدام می باشد؛ چهار گام پی در پی که یک خریدار هنگامی که تصمیم به خرید می گیرد، طی می کند. خود الگو به قالبی موثر در طرح ریزی نگرش ها و رفتار خرید مصرف کننده اشاره می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1136
Aided Recall / Brand Awareness

یادآوری با کمک، آگاهی از نام تجاری

یک سری پرسش در مورد استفاده در تحقیقات بازار که پاسخگویان را درباره ارتباطات، نام های تجاری یا خدمات خاص به تحریک وا می دارد.                                                  

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1213
AIO's: Activities, Interests, and Opinions

تجزیه و تحلیل سبک زندگی، فعالیت ها، علاقه ها و عقاید

متغیرهایی که در مطالعه وضعیت نمودار روانی مصرف کننده برای سازمان دهی اشخاص در بخش های خاص بازار به کار می روند. این متغیرها شامل فعالیت ها، علاقه ها و عقاید هستند. این مطالعه به جای بررسی مطلق ویژگی های جمعیتی مصرف کننده به منظور درک رفتار خریدار طراحی شده است.  

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1129
Akismet

اکیسمت

یک اپلیکیشن کاربردی که به صورت گسترده برای پلتفرم‌های بلاگ­ نویسی، مانند WordPress استفاده می‌شود. این ابزار به عنوان فیلتر برای کشف لینک‌های اسپم، کامنت‌های اسپم و سایر محتواهای ناخوشایند ایجاد شده توسط کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1048
Alexa Rank

رتبه الکسا

معیاری از ترافیک و رتبه برتری وب­سایت است. شاخص الكسا هرچه کمتر باشد، نشان­ دهنده ترافیک بهتر وب­سایت است. این شاخص بر اساس ترافیک سه ماهه اخیر هر سایت با استفاده از دیتای جمع‌آوری شده از کاربران Alexa Toolbar تعیین می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1061
Algorithm

الگوریتم

مجموعه‌ای از قوانین و فرآیندها که سیستم‌های کامپیوتری برای انجام وظایف مختلف، در پیش می‌گیرند. الگوریتم در دیجیتال مارکتینگ، معمولا به مجموعه فرآیندهای گوگل برای رتبه‌بندی سایت‌ها گفته می‌شود. 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1121
Algorithm Update

آپدیت الگوریتم

تغییراتی که گوگل در الگوريتم‌ها ایجاد می‌کند. این تغییرات بر رتبه‌بندی سایت‌ها نیز تاثیر می‌گذارد. به منظور قرار گرفتن در جایگاه بالاتر صفحات جستجو، همواره باید از این آپدیت‌ها آگاه بود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1133
Alignment

اتحاد، صف بندی، همسویی

وقتی کارکنان، نام تجاری و ارزش های شرکت را از طریق رفتار و اعمال خود دریابند و نشان دهند، به اتحاد و همسویی دست یافته ایم.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1173
Alphanumeric Naming

نام گذاری الفبایی- عددی

عمل اختصاصی حروف و ارقام برای تمایز قائل شدن بین اسامی تجاری در میان انواع محصولات است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1180
Alt Text

متن جایگزین تصویر

عبارتی که برای توصیف تصاویر آپلود شده در سایت‌ها برای توصیف آن تصاویر به کار برده می‌شود. این عبارت در ادامه کد html مربوط به تصویر می‌آید. در صورتی که کاربر توانایی لود کامل تصاویر در صفحه وب­سایت را نداشته باشد، این عبارت متنی در محل آن تصویر نمایش داده می‌شود. 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1117
Ambassadors

سفیران

اشخاصی که نماینده نام تجاری هستند، اما بطور مستقیم به وظایف ارتباط بازاریابی مربوط نمی شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1158
Analytics

علوم تجزیه و تحلیل

در کسب و کار، علوم تجزیه و تحلیل اصطلاحی است که برای حالات پیچیده تحلیل داده های کسب و کار استفاده می شود. در بازاریابی و برندینگ، انواعی از شیوه های آماری و غیرآماری استفاده می شوند. در نتیجه ارزیابی فعالیت های برندینگ و بازاریابی امروزه، بیشتر موضوعی می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1137
Analytics

آنالیتیکس

جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌های بازاریابی را آنالیتیکس می‌نامند. اغلب کسب و کارها برای به دست آوردن داده‌های مورد نیاز خود مانند ترافیک وب­سایت، صفحات بازدید شده و ... از ابزار Google Analytics یا اختصارا GA که برنامه ای قدرتمند و رایگان است، استفاده می‌کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1102
Anchor Store

فروشگاه پشتیبان

یک فروشگاه خرده فروشی اصلی که برای جذب خریداران در یک مرکز خرید سودمند است. اغلب در هر انتهای مرکز خرید، به قصد ترغیب تعداد بیشتری از مشتریان برای بازدید از مرکز و همچنین ایجاد آمد و شد و خرید برای همه فرشگاه های مرکز خرید، دو فروشگاه پشتیبان وجود دارند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1146
Anchor Text

عنوان لینک

کلماتی که به وسیله هایپرلینک به لینک قابل کلیک تبدیل شده‌اند. در سئو، anchor text یک علامت برای رتبه‌بندی گوگل محسوب می‌شوند. در واقع، این کلمات، گوگل را از موضوع محتوایی که در آن آدرس قرار دارد مطلع می‌کند و گوگل به آن آدرس برای آن کلمات کلیدی مشابه رتبه می‌دهد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1134
Annual Report

گزارش سالانه

ثبت سالیانه مالی یک شرکت سهامی عام که در مجمع عمومی سالانه برای تصویب توسط سهامداران ارائه می شود. این گزارش معمولا شامل صورت حساب سود و زیان، شرحی از عملیات شرکت، ترازنامه و گزارش حسابرس و مدیر عامل شرکت است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1166
API

مجموعه‌ای از قوانین برنامه‌نویسی

مخفف Application Programming Interface. مجموعه‌ای از قوانین برنامه‌نویسی هستند که به اپلیکیشن‌ها اجازه استخراج اطلاعات از سرویس موردنظر را می‌دهند و از آن اطلاعات برای اپلیکیشن خود یا آنالیز داده‌ها استفاده می‌کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1030
Architecture

ساختار

ساختار نام تجاری راه و روش ترکیب و نام گذاری نام های تجاری شرکت و چگونگی ارتباط همه اسامی تجاری با یکدیگر است. ساختار جز مهمی در برقراری روابط استراتژیک محسوب می شود و شامل سه نوع به شرح ذیل است:                                                    

 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1171
Art Director

مدیر طراحی و تولید امور هنری، مدیر امور هنری

در دنیای تبلیغات و برندینگ، مدیر تولید امور هنری مسئول ظاهر و تاثیر یک آگهی تبلیغی، بروشور، آرم شرکت یا عملیات تبلیغات تعاملی، و در آگهی تلویزیونی، مسئول سبک بصری آن است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1172
Artwork

کارها و تصاویر گرافیکی

فایل های دیجیتالی طرح یا آرم که آماده چاپ هستند کار طراحی شده بعد از تصویب طرح به تصاویر گرافیکی تبدیل خواهد شد. فایل تصاویر گرافیکی، استانداردهای اندازه مناسب، وضوح، رنگ ها، نوع و اندازه قلم ها و صفحه آرایی مطلوب را قبل از تحویل کار برای چاپ و تولید تضمین می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1110
ASO

بهینه سازی اپلیکیشن در اپ استور

مخفف App Store Optimization. به فرآیند بهینه‌سازی اپلیکیشن با هدف بیشتر، راحت‌تر و سریع‌تر دیده شدن اپلیکیشن در جست‌وجوهای یک اپ استور، ASO می‌گویند. این فرآیند شامل رتبه‌بندی اپلیکیشن‌ها از طریق جست­وجوی کلیدواژه در مارکت‌های مختلف اپلیکیشن‌های موبایل است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1066
Asset

دارایی

چیزی که ارزش استناد و پتانسیل درآمدزایی را برای مالک آن دارد. سه نوع دارایی وجود دارد: دارایی جاری، ثابت و نامشهود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1102
Assisted Installs

نصب پس از افزایش آگاهی از طریق تبلیغات

کاربران در فرایند سفر مشتری در موبایل و قبل از نصب یا دانلود یک اپلیکیشن، ممکن است چندین تبلیغ را دیده باشند و یا با آن تعامل داشته باشند، اما آخرین کلیک قبل از دانلود اپلیکیشن، مشخص­ کننده رسانه‌ای است که منجر به نصب شده است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1078
Associations

تداعی ها

احساسات مثبت و منفی و اعتقادها یا دانشی که مصرف کنندگان درباره نام تجاری دارند، خواه آن را بخرند یا نخرند. این تداعی ها از رهگذر رسانه های جمعی، تبلیغات دهان به دهان، مصرف آزمایشی و یا مصرف تکراری شکل می گیرند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1148
Astroturfing

آستروتورفینگ

به معنی تلاش برای ایجاد موجی از نظرات و احساسات درباره یک محصول، خدمت یا برند است. این اقدام به ظاهر از طرف شخصی بی طرف در یک گروه اجتماعی انجام می شود. در حالی که اهداف تجاری مخفیانه ای وجود دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1296
Attitude

نگرش

یک ارزیابی بادوام و ماندنی، اما کلی از یک موضوع است. نگرش ها ممکن است نام های تجاری، محصولات، خدمات، تشکیلات، تبلیغات، نوآوری ها، ایده ها، مسایل، فعالیت ها، عقاید و اشخاص را در برگیرند. نگرش ها توسط نوع شنیده های مصرف کنندگان و نوع تجربه ی واقعی آنان شکل می گیرند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1104
Attributes

ویژگی ها، صفات

ویژگی ها، خصوصیات شرکت، محصول یا خدمت هستند. آنها می توانند مثبت یا منفی و نیز کارکردی ( آنچه یک محصول انجام می دهد) یا احساسی ( چگونه احساسی به شخص می دهد) باشند. ویژگی ها، قابل اندازه گیری اند و می توانند با ویژگی های رقبای مهم مقایسه شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1093
Attribution

ابزاری برای بررسی فعالیت های کاربر

ابزاری است که به بازاریابان کمک می‌کند تا سفر کاربر (User Journey) از ابتدا تا رسیدن به فعالیت‌های کاربر در وب­سایت یا اپلیکیشن پس از اتمام سفر را تحت نظر بگیرند. این کار به بازاریابان کمک می‌کند تا بتوانند میزان موفقیت کمپین‌های تبلیغاتی خود را اندازه‌گیری کنند و تغییرات لازم در جهت بهینه‌سازی وب­سایت یا اپلیکیشن و کمپین‌ها را انجام دهند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1069
Attribution Modeling

روش های شناسایی رسانه های سودآور

روش ­هایی است که تبلیغ­ دهندگان برای مشخص کردن ارزش رسانه‌ها و کانال‌های نمایش ­دهنده تبلیغات در کمپین‌های بازاریابی خود استفاده می‌کنند. این روش‌ها به تبلیغ‌دهندگان کمک می‌کند تا بهترین و سودآورترین کانال‌های تبلیغاتی و بهترین ناشران را پیدا کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1024
Attribution window

بازه زمانی مورد توافق بین تبلیغ دهنده و توسعه دهنده

مدت زمانی است که یک ناشر می‌توان ادعا کند کلیک یا بازدید مشخص منجر به نصب اپلیکیشن شده است. Attribution Window، بازه زمانی است که بین تبلیغ ­دهنده و توسعه­ دهنده مورد توافق قرار گرفته است. 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1097
Audience

مخاطبین

گروهی از مردم که به احتمال زیاد در معرض آگهی‌ها و تبلیغات قرار می‌گیرند. هر کسب و کاری باید پس از مشخص کردن هدف خود، مخاطبان خود را شناسایی کند و تبلیغات را در مقابل چشم آن­ها قرار دهد تا تبلیغات بهینه‌تری داشته باشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1030
Audience Measurement

سنجش مخاطب

بررسی عادات مصرف کنندگان در تماشا کردن، مطالعه، گوش دادن و استفاده از رسانه های جمعی است. همچنین سنجش مخاطب، روندهای استفاده از رسانه ها را پیگیری می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1123
Audit

بازرسی

بازرسی به مفهوم بررسی جامع، سیستماتیک، مستقل و دوره ای عملکرد سازمان است. بازرسی نام تجاری به ویژه به عملکرد، ارتباطات بیرونی و درونی سازمان، تجربه ی مشتری و غیره رسیدگی می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1132
Authority

اعتبار

عددی برای سنجش میزان اعتبار یک وبسایت است. میزان اعتبار یک وب­سایت به عوامل مختلفی مانند محبوبیت، میزان ترافیک، لینک‌ها، بک لینک‌های وب­سایت و اشتراک‌گذاری مطالب وبسایت در شبکه‌های اجتماعی بستگی دارد. هرچه وب­سایت نزد کاربران محبوب‌تر باشد، از اعتبار بالاتری برخوردار خواهد بود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1140
Authority Site

اتوریتی سایت

وبسایتی با محتوای با کیفیت و معتبر که توسط دیگر سایت های معتبر و تخصصی به آن لینک داده می شود؛ به طور مثال ویکی پدیا. چنین سایت هایی رنک بالایی دارند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1104
Automation

اتوماسیون

استفاده از برنامه‌های کامپیوتری به منظور انجام وظایف تکراری که انسان‌ها مسئولیت آن را بر عهده داشتند را اتوماسیون می‌گویند. به عنوان مثال در بازاریابی، فرآیندهای تکراری در ارتباط با کاربران مانند ارسال ایمیل تائید ثبت ­نام با کمک اتوماسیون سریع‌تر و مطمئن‌تر انجام می‌شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1040
Average position

موقعیت میانگین

شاخصی در گوگل ادوردز که نشان می‌دهد تبلیغات سفارش داده شده در کجای صفحه نتایج گوگل نمایش داده می‌شود. اگر این شاخص بین 1 تا 4 باشد تبلیغات در بالای صفحه نتایج (به ترتیب در لینک‌های یک و دو ...) نمایش داده می‌شود که بهترین نتیجه است. اعداد بیشتر از پنج نشان­ دهنده این است که تبلیغ در پایین صفحه نتایج گوگل نمایش داده خواهد شد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1077
Average time on site

مدت زمان میانگین ماندن در سایت

یکی از بهترین معیارهای اندازه‌گیری عملکرد وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها، متوسط زمان حضور مخاطب در آن­ها است. پایین بودن این زمان نشان­ دهنده محتوای خسته­ کننده یا وجود مشکل در بارگذاری وب­سایت است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1040
Awareness

آگاهی

آگاهی یعنی میزان دانش مصرف کننده درباره یک نام تجاری خاص. هر دو تکنیک تحقیق کمی و کیفی برای تعیین توانایی مصرف کننده در شناسایی یک نام تجاری در مقابل نام های تجاری رقبا استفاده می شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1102
B2B

تجارت به تجارت

B2B یا business to business به فروش محصولات و خدمات یک شرکت به شرکتی دیگر گفته می شود. به‌ عنوان ‌مثال، معامله بین یک شرکت تولیدکننده و عمده‌فروش یا معامله بین عمده‌فروش و خرده‌فروش از نوع B2B است. مثالی از شرکت B2B شبکه‌های تبلیغاتی هستند که واسط بین تبلیغ دهنده‌ها و ناشرین تبلیغات (دو سازمان یا شخص حقوقی) هستند.

 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1149
B2C

بنگاه به مشتری

B2C یا Business to Customer به فروش محصولات و خدمات یک شرکت تجاری به مشتری عادی (استفاده کنندگان نهایی محصولات یا خدمات) گفته می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1123
Backlink

پیوند ورودی

به هر لینک به سایت یا صفحه ای، از سایت یا صفحه ای دیگر گفته می شود. بک لینک‌ها توسط گوگل برای رتبه ­دهی سئوی سایت‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد. زیرا در صورتی‌که وب‌سایت‌های قوی به وب‌سایت A لینک دهند، نشان‌دهنده اعتبار وب‌سایت A است و می‌تواند اعتماد گوگل را جلب کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1117
Bait and switch

طعمه و تعویض نقش

به تغییر دادن محتوای صفحه بعد از به دست آوردن رنک بالا در فهرست موتور جستجو گفته می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1116
Balanced scorecard

کارت امتیازی متوازن

این تکنیک توسط دو نویسنده، یعنی آقایان کاپلان و نورتون بری سنجش عملکرد کسب و کار به وجود آمد و بر ارزیابی های مالی، بازارها/ مشتریان، فرایندهای داخلی و رشد یادگیری سازمانی مبتنی است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1146
banner Advertisement

تبلیغات حامی (نوعی از تبلیغات اینترنتی)، تبلیغات بنر

اولین و یکی از محبوب‌ترین انواع تبلیغات دیجیتال در قالب تصویر و کد HTML که می‌تواند در وب‌سایت‌های مختلف قرار گیرد تبلیغات بنری است. این نوع تبلیغ در کل عرض یک صفحه ی چاپی یا وب سایت قرار می گیرد. در صفحات وب، آگهی می تواند ثابت یا متحرک باشد که اغلب با زدن یک دکمه اطلاعات بیشتری در دسترس مخاطب قرار می گیرد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1133
Barrier to Entry

منع / مانع ورود به صنعت (بازار)

هر عامل قابل حمایت و دفاعی که شرکت برای دور کردن رقبا استفاده می کند، مانعی برای ورود نامیده می شود که می تواند در اشکال قانونی، طبیعی، سرمایه گذاری اضافی (حاشیه ای) تاکتیکی، تجربیات موفق کسب و کار یا نام تجاری باشند. این اصطلاح همچنین می تواند به هزینه های ورود شخص جدیدی به بازار اشاره کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1172
Barrier to Exit

مانع خروج از صنعت (بازار)

ناتوانی یک شرکت در عقب نشینی از بازارها و اقدام های معین، یا نقل و انتقال منابع مربوط به سوی فعالیت های ارزشمندتر است. همچنین عقب نشینی بدون چشم پوشی از کل سرمایه گذاری اولیه یا بخشی از آن می تواند دشوار باشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1181
Basic Elements

اجزای اساسی هویت

ابزاهای ضروری که هویت بصری را می سازند. این ابزارها شامل اسم، حروف چاپی آرم، نماد، سبک حروف چاپی، جدول رنگ و الگو (محدوده ی رنگ ها)، سبک تصویرسازی یا عکاسی و آهنگ صدا هستند. هر کدام از این اجزا برای ایجاد سیستم هویت نام تجاری با هم ترکیب می شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1125
BCG Matrix

ماتریکس BCG

این ساختار که شروعش از گروه مشاوران بوستون بوده، به طور گسترده برای شرح و هدایت مدیریت پورتفولیو به کار گرفته شده است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1230
Behavioral Anomalies

رفتارهای غیرعادی

رفتارهای غیرعادی در تبلیغات موبایلی است که برای شناسایی و مقابله با تقلب مورد استفاده قرار می‌گیرد. این الگوهای رفتاری از جمع‌آوری و آنالیز میلیون‌ها داده به دست می‌آید. 

 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1020
behaviors

رفتارها

رفتارهای الزام آوری که از خط مشی و ارزش های نام های تجاری پشتیبانی می کنند. این رفتارها در سطح فردی و شرکت مفهوم دارند و در نتیجه میزان پذیرش آن ها سرعت (و یا احتمال) تغییر فرهنگی را مشخص خواهد کرد. در صورت پذیرش آن رفتارها، مطمئنا تغییر فرهنگی سریع تر و بیش تر خواهد بود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1209
Belief

باور

باور، شرحی از از افکار افراد درباره ی محصول، خدمت، نوآوری، ایده، مسئله، شرکت یا شخص است، خواه تعامل مستقیم با هر کدام از آن ها داشته اند یا نداشته اند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1137
Below-the-line communications

ارتباطات غیر رسانه ای

اصطلاحی مورد استفاده در ارتباطاتی که مستلزم خرید رسانه های گروهی (تلویزیون، رادیو و...) نیست. با یکپارچه شدن بیشتر ارتباطات، ارتباطات رسانه ای و غیر رسانه ای کمتر وظایف مربوط به خود را توصیف می کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1116
Benchmarking

بهینه کاوی، الگوی مقایسه ای، محک زنی

بهینه کاوی، مقایسه عملکرد می باشد. بارزترین شکل آن در مقایسه با رقبا یا در صنایع خاص رخ می دهد. منشا بهینه کاوی در ساخت کالا می باشد، اما در صنایع، وظایف و اندازه گیری های خاص دیگر به کار گرفته شده است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1175
Benefit segmentation

بخش بندی مزیت

روش تقسیم (بخش بندی) بازارها مبنی بر آنچه گروه های مجزای مشتری از نام جاری می خواهند. برای مثال، بازارنوشابه ها می تواند شامل بخش های مختلف برای نوشابه های سبک، سنگین، نوشابه های سبک انگلیسی و نام های تجاری نوشابه های وارداتی و غیره باشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1176
Best Global Brands

گزارش برترین نام های تجاری جهان

گزارش عملکرد سالانه درباره ارزش اقتصادی نام های تجاری برجسته جهان است که توسط اینتربرند و با استفاده از یک روش اختصاصی بر حسب دلار به صورت درصدی از برآورد ارزش کنونی سرمایه در بازار بیان می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1142
Biased Attribution

اتریبوشن جانبدار

اتريبوشن‏ ها یا پلتفرم‌های اندازه‌گیری تاثیرگذاری تبلیغات موبایلی هستند که در موفق بودن یک آژانس تبلیغاتی منافع مالی دارند. اتریبیوشن‏ ها باید عملکرد کاملاً بی‌طرفی داشته باشند تا بتوانند اعتماد مشتریان و تبلیغ­ دهندگان را جلب کنند؛ در غیر این صورت، باعث ضرر رساندن به شبکه‌های تبلیغاتی می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1077
Bid

بید

میزان هزینه رقابتی است که تبلیغ­ دهندگان مایل هستند به ازای هر اقدام (Action) مانند کلیک، نصب، بازدید، ثبت‌نام و ... توسط هر کاربر به شبکه تبلیغاتی بپردازند. برخی از پلتفرم‌ها قیمت خودکار پیشنهاد می‌کنند. 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1079
Bing

بینگ

یک موتور جستجو تحت مالکیت مایکروسافت است. در حال حاضر، این موتور جستجو، حدود 20 درصد از سهم سرچ‏ ها را به خود اختصاص داده است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1070
Black hat

کلاه سیاه

به روش ها و تکنیک هایی از سئو گفته می شود که تنها بر موتور جستجو و (نه مخاطب سایت) تمرکز دارد. در این روش ها، از دستورالعمل ها و قوانین موتورهای جستجو پیروی نمی شود. مثل کامنت اسپم، کلید واژه زیاد، دستکاری لینک و ...

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1128
Blacklist

لیست سیاه

لیست سیاه تبلیغات موبایلی، به منابع و کانال‌هایی اشاره دارد که مشکوک به نشانه‌های واضحی از تقلب‌های موبایلی هستند. هر فعالیت مشکوکی که با لیست سیاه منطبق باشد، به‌عنوان تقلب گزارش داده می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1110
Blog

بلاگ

بلاگ (وبلاگ) در واقع وب‌سایتی است که به ‌طور مرتب با محتوا و نوشته‌های جدید به‌روزرسانی می‌شود. در وبلاگ معمولا مطالب به ترتیب زمانی منتشر می شوند. بیشتر بلاگ ها از یک سیستم مدیریت محتوا مثل وردپرس یا جوملا استفاده می کنند. 

 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1090
Boilerplate

متن استاندارد

مجموعه بسیار هماهنگی از گزارش ها و ابلاغیه های کتبی که از آن ها در مواقع گوناگون استفاده دوباره می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1169
Bot

بات

برنامه‌های خودکار کامپیوتری هستند که می‌توانند به‌ جای انسان با اینترنت ارتباط برقرار کنند، وظایف را خودکارسازی کنند و گاهی هم باعث تحریف در داده‌ها شوند. این ربات‌ها معمولاً قادر به اجرای کارهای ساده و تکراری هستند. موتورهای جستجو از بات ها برای یافتن و افزودن صفحات وب به فهرست های جستجوی خود استفاده می کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1124
Bot Signature

نشانه تقلب رباتی

نشانه‌هایی است که به یک فعالیت مشکوک صورت گرفته توسط ربات اشاره دارد. نشانه‌های واضحی از وجود تقلب‌های رباتی وجود دارند که شناسایی آن­ها را ساده می‌کنند، اما اغلب سرویس‌های مقابله با تقلب یا اتریبیوشن ‏ها، لیست سیاه ربات مخصوص به خود را دارند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1022
Bottom of the Funnel

انتهای قیف

قسمت پایین قیف بازاریابی به مرحله پایانی سفر مشتری اشاره دارد. در این مرحله مشتریان در فرآیند خرید قرار می گیرند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1096
Bottom-up planning

برنامه ریزی پایین به بالا

اشاره به زمانی دارد که مدیریت ارشد، طرح هایی را از مدیران یا حوزه های سطح پایین برای گنجاندن در برنامه ریزی بازاریابی یا شرکت درخواست می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1149
Bounce rate

نرخ پرش

درصدی از بازدیدکنندگان یک وب‌سایت است که بلافاصله پس از بازدید از صفحه بدون هیچ کلیک یا تعاملی با قسمت‌های دیگر وب‌سایت، صفحه را ترک می‌کنند. وب‌سایت‌ها در تلاش‌اند کمترین میزان نرخ پرش را داشته باشند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1142
Brainstorming

طوفان فکری

بعد از ارائه یک مسئله یا فرصت، ذی نفعان، کارشناسان مربوط و یا شرکت کنندگان کاملا" بی طرف برای اجرای یک " جلسه ی طوفان فکری" و بحث آزاد دور هم جمع می شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1154
Brand

نام تجاری

ترکیبی از ویژگی های مشهود، غیر مشهود، و نمادین شده در یک علامت تجاری که اگر به درستی مدیریت شوند، ارزش و اعتبار به همراه می آورند. "ارزش" تعبیرات مختلفی دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1161
Brand (or product) Extension

گسترش نام تجاری (یا محصول)

به مفهوم استفاده از یک نام تجاری مشهور برای عرضه ی کالای جدیدی در بخش متفاوتی از بازار کلی آن است. برای مثال، در نتیجه ی گسترش محصول یا نام تجاری، ژلو با نام پودینگ فوری ژلو وارد بازار شد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1181
Brand Awareness

آگاهی از نام تجاری

میزان یا سطح آشنایی مشتریان بالقوه با محصولات و خدمات برندها را آگاهی از برند می‌نامند. افزایش آگاهی از برند یکی از اهداف مهم کمپین‌های تبلیغات دیجیتال است. بسیاری از کمپین‌های تبلیغاتی با هدف افزایش آگاهی از برند انجام می‌شوند تا از این طریق بتوانند اعتماد مخاطبان را جلب کنند و در نهایت، آن‌ها را به مشتری تبدیل کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1184
Brand Book

نظام نامه نام تجاری

خلاصه ای منحصر به فرد از نام تجاری در قالب کلمات و تصاویر که به نام تجاری و حکایت آن زندگی می بخشد. نظام نامه نام تجاری، معمولا" متوجه افراد داخل سازمان است و برای انتقال حکایت نام تجاری به همه ی افراد مسئول تهیه می شود تا همه در اجرای نام تجاری هماهنگ باشند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1157
Brand Brief

پیش طرح نام تجاری

سند برنامه ریزی هر پروژه ای نام‌سازی که اهداف کلی و جزئی، دورنمای رقابتی، قابلیت ها و عملکرد فعلی، محدودیت زمانی و بودجه را تنظیم می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1080
Brand Commitment

تعهد به نام تجاری

به میزانی که مشتری به نام تجاری معینی متعهد است، اشاره دارد. زیرا احتمال دارد در آینده نام تجاری مورد نظر خرید مجدد یا استفاده ی مجدد شود. سطح تعهد، به میزانی که امتیاز و حق استفاده مشتری از نام تجاری در برابر رقبا محافظت شده است، دلالت دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1143
Brand Culture

فرهنگ نام تجاری

شیوه اینتربرند و فرایند بسیار مهم تضمین این که کارکنان سازمانی نخستین افرادی هستند که باید در معرض تماس با فرهنگ نام تجاری قرار بگیرند و آنچه نام تجاری قصد دستیابی به آن را دارد، عمیقا درک کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1163
Brand Cycle

چرخه نام تجاری

فرآیندی که اینتربرند برای ایجاد و مدیریت نام تجاری ارباب رجوع به عنوان یک دارایی ارزشمند استفاده می کند و گستره ای از خدمات و مزایای وابسته را فراهم می نماید.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1145
Brand Earnings

عایدات، درآمدهای نام تجاری

منظور سودهایی هستند که می توان به درستی و منصفانه فقط به نام تجاری نسبت داد. این عایدات از درآمدهایی که نام تجاری تولید می کنند، ناشی می شود و سود آنها بین همه دارایی ها یا گروه هایی که در تولید آن ها سهم دارند توزیع می شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1067
Brand Equity

ارزش ویژه نام تجاری

ارزش ویژه نام تجاری، مجموع صفات اختصاصی نام تجاری است که گاهی با عنوان سرمایه معروفیت نیز از آن نام برده می شود. یک محصول یا خدمت با ارزش ویژه نام تجاری بالا، از یک مزیت رقابتی بهره مند می شود که گاهی اوقات باعث افزایش قیمت محصول یا خدمت می شود.

 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1149
Brand Equity Insights

بینش های ارزش ویژه نام تجاری

یک ارزیابی کمی از سه جزء ارزش ویژه نام تجاری که به این شرح هستند: دانش (آشنایی، آگاهی، ارتباط)، تمایز (شخصیت نام تجاری) و تعهد (اعتبار، وفاداری و رضایت) این متدولوژی اختصاصی تحقیق از سوی اینتربرند، مفهومی از ساختار بازار و فاکتورهای تحریک کننده وفاداری و تعهد در آن ساختار را ایجاد می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1066
Brand Essence

ماهیت نام تجاری

بیان نام تجاری به ساده ترین و منحصربه‌فردترین صورت، برای مثال، ولوو= ایمنی. AA= چهارمین مرکز خدمات اضطراری. قوی ترین ماهیت های نام تجاری، دریک نیاز اساسی مشتری خلاصه می شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1121
Brand Experience

تجربه نام تجاری

وسایلی که توسط آن ها نام تجاری در ذهن یک ذینفع ایجاد می شود. بعضی تجربیات از قبیل محیط های خرده فروشی، تبلیغات، محصولات، خدمات، وب سایت ها و ... قابل کنترل هستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1095
Brand Guidelines

رهنمودها یا خطوط راهنمای نام تجاری

هر شخصی در شرکت ها که در امر برندینگ و حفظ یک نام تجاری موفق مشارکت داشته باشد، از رهنمودهای نام تجاری استفاده می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1089
Brand Licensing

اعطای امتیاز نام تجاری به شرکت های دیگر

اجاره (بلند مدت) نام تجاری یک مالک توسط شرکت دیگر، که اکثر اوقات با گرفتن کارمزد یا حق امتیاز است. با وجود کسب میزان قابل توجهی درآمد، کسب اطمینان از محفوظ بودن ارزش های ویژه نام تجاری در طی دوره قرارداد، برای مالک نام تجاری ضروری است تا مجوز گیرنده در طی دوره قرارداد هیچ گونه آسیبی را به نام تجاری وارد نکند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1095
Brand Management

مدیریت نام تجاری

فرایند مدیریت نام های تجاری برای افزایش ارزش ویژه نام تجاری و ارزش مالی بلند‌مدت شرکت است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1076
Brand Manager

مدیر نام تجاری

فردی که مسئول عملکرد محصول، خدمت یا نام تجاری است. مدیر نام تجاری همچنین می تواند نظارت بر پرتفولیوی نام های تجاری، همسویی آنها برای بیشترین میزان اثربخشی و کسب اطمینان از نبود اشتباه های تاکتیکی و طراحی برنامه های مدیریت بحران را انجام دهد. او می تواند به عضو بالا دست سازمان، از قبیل نایب رئیس یا مدیر ارشد بازاریابی گزارش دهد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1068
Brand platform

خط مشی نام تجاری

دیدگاه اینتربرند برای تعیین موقعیتی که اهداف سازمان، محصول، خدمت یا نام تجاری را شرح می دهد. خط مشی نام تجاری، درک عمیقی از عوامل متمایز کننده، اعتبار دهنده و مرتبط کننده نام تجاری در نظر مخاطبان هدف معین ایجاد می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1075
Brand Positioning

موقعیت گذاری/ تثبیت موقعیت نام تجاری

موقعیت گذاری، مکان استراتژیک و منحصر به فرد نام تجاری در دورنمای رقابتی است که به طریقی با مصرف کنندگان ارتباط برقرار می کند و موقعیتش را از سایر رقبا در فضای رقابتی جدا می سازد و اطمینان می دهد که مصرف کنندگان می توانند بین آن نام و دیگر نام های تجاری تمایز قائل شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1053
Brand Positioning Statement

بیانیه موقعیت گذاری نام تجاری

این بیانیه به عنوان راهنمای داخلی شرکت در خصوص یک نام تجاری مجزا بر حسب استراتژی ارتباطات بازاریابی آن به کار می رود و مزایا و تداعی هایی را بیان می کند که نام تجاری را در عرصه رقابتی خود به شکل معناداری متمایز می سازد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1201
Brand Protection

حفاظت از نام تجاری

حفاظت از نام تجاری، به اقدام های قانونی اتخاذ شده برای ثبت انحصاری بودن یک نام تجاری و حفاظت از آن به عنوان یک دارایی اشاره دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1083
Brand Strategy

استراتژی/ راهبرد نام تجاری

استراتژی نام تجاری طرحی است با «تصویری بزرگ»، چشم اندازی روشن و شرحی از چگونگی ارائه مزایای متمایز و مناسب به مشتریان هدف توسط نام تجاری.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1093
Brand Strength

قدرت نام تجاری

بخشی از متدلوژی ارزش یابی نام تجاری اینتربرند و یک ارزیابی تفصیلی برای تعیین میزان تحقق درآمدهای پیش بینی شده نام تجاری است. نرخ تنزیل براساس میزان ریسک نام تجاری تعیین می شود که در نهایت به ارزش خالص درآمدهای نام تجاری منتهی می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1109
Brand Tango

الگوی تانگوی نام تجاری

الگوی تانگوی نام تجاری، یک رویکرد اختصاصی برای برندینگ مصرف کننده است که توسط اینتربرند توسعه یافت.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1069
Brand Valuation

ارزیابی نام تجاری

ارزیابی نام تجاری، ارزش مالی نام تجاری را ارزیابی می کند، هر چند دامنه وسیعی از شیوه ها در دسترس هستند، اما رویکرد «استفاده اقتصادی» هم اکنون گسترده ترین رویکرد شناخت شده و مورد استفاده است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1065
Brand Value

ارزش نام تجاری

اضافه ی ارزش نقدی که از تعهد مشتریان به یک نام تجاری و تمایل آنها به پرداخت پول بیشتر برای آن نسبت به پیشنهاد کالایی عادی (بدون نام تجاری) در همان طبقه محصول ناشی می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1090
Brand Value Calculation

برآورد/ محاسبه ارزش نام تجاری

ارزش نام تجاری، ارزش خالص فعلی (NPV) پیش بینی عایدات نام تجاری است که توسط نرخ تنزیل نام تجاری تنزیل می شود. محاسبه NPV شامل دوره پیش بینی و دوره ی پس از آن می شود که توانایی نام های تجاری را برای ادامه تولید درآمدهای آتی منعکس می کند. این محاسبه، بخشی از شیوه ارزیابی اختصاصی اینتربرند است که به تعیین تاثیر استراتژی های بازاریابی، بودجه های ارتباطات، بازده سرمایه گذاری بر نام تجاری و دیگر تصمیم های سرنوشت ساز نام تجاری و کسب و کار کمک می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1080
Brand Value Management

مدیریت ارزش نام تجاری

متدولوژی های اینتربرند برای ایجاد و مدیریت ارزش نام تجاری که مجموعه جامعی از خدمات و ابزارهاست و برای تثبیت موقعیت یک نام تجاری در زمان حال و آینده به کار می رود. هدف آن کسب وفاداری از سوی مخاطبان مورد نظر برای رساندن منافع اقتصادی به مالک نام تجاری است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1058
Brand Values

 ارزش های نام تجاری

تعدادی از رفتارهای توصیفی که نام تجاری قصد دارد با مثال و نمونه نشان دهد. هدف از این ارزش ها به معرض نمایش گذاشتن شرکت، نام تجاری و کارکنان آن است. مثال هایی از این ارزش ها شامل شور و هیجان، ابداعی بودن، احترام، صداقت و همکاری می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1085
Brandchannel.com

مجله اینترنتی برند چنل دات کام

این مجله که در فوریه ی 2001 توسط اینتنربرند تاسیس شد، یک مجله اینترنتی است که برای تهیه چشم انداز جهانی نام های تجاری به کار می رود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1134
Branding

برندینگ، برندسازی

روش خلاق و استراتژیک ایجاد نام های تجاری و مدیریت آنها به عنوان دارایی های با ارزش است.  

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1051
Bread crumbs

ریزآدرس

یک بردکرامب، متن کوتاه لینک داریست که اغلب در بالای هر صفحه وجود دارد. این بردکرامب ها در آن واحد به شما نشان می دهند که شما در کجای صفحه قرار دارید. تمام کلمات بردکرامب قابل کلیک کردن است و مبدا همه آنها، صفحه خانگی سایت است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1141
Broken Links

لینک معیوب

لینک به صفحاتی که دیگر وجود ندارند یا به URL دیگری تغییر پیدا کرده‌اند. این لینک‌ها معمولاً با خطای 404 شناخته می‌شوند. به‌علاوه، اکثر موتورهای جستجو راه‌هایی را فراهم کرده‌اند تا بازدیدکنندگان در صورت مشاهده چنین لینک‌هایی، گزارش خرابی لینک را بدهند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1026
Business-to-business Branding

برندینگ بین شرکت ها

ارتباطات و نام سازی در خرید و فروش بین شرکت ها. اصل ارتباطات بر روابط، مدیریت حساب (وضعیت سود و زیان) و راهکارها تمرکز دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1053
Business-to-consumer Branding

برندینگ بین شرکت و مشتری

به ارتباطات و نام سازی مختص مصرف کنندگان اشاره دارد. هرچند این فعالیت، پیش از این در ارتباطات بازار انبوه به کار می رفت، اما امروزه نام های تجاری، بین شرکت و مشتری از ارتباطات هدفدارتری برای کارایی و اثربخشی در مصرف کنندگان استفاده می کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1068
Buyer Behavior

رفتار خریدار

اقدام صورت گرفته توسط مصرف کنندگان در طی فرایند خرید که شامل ارزیابی، امتحان، تکرار خرید و وفاداری است. درک فرایندهای تفکر مشتریان فعلی و احتمالی باعث می شود که سازمان ها پیشنهادات و ارتباطات خود را با توجه به مشتریان متناسب کنند تا به تصمیم های خرید سهولت بخشند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1131
Buzz

شایعه و همهمه

اصطلاحی که با توجه رسانه ها و عموم مردم به یک محصول یا خدمت اشاره دارد. هرگاه به میزان زیادی شایعه و همهمه وجود داشته باشد، مدیران نام تجاری کار خود را درست انجام می دهند، اما اگر سکوت کارفرما شد، مدیران باید کار خود را از اول شروع کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1112
CAC

هزینه به دست آوردن مشتری

مخفف Customer Acquisition Cost. کل هزینه‌های فروش و بازاریابی که برای جذب یک مشتری جدید صورت گرفته است. برای محاسبه این عدد، کل هزینه‌های بازاریابی در یک مدت مشخص مثلاً یک ماه را جمع و بر تعداد مشتریان به دست آمده از این تلاش‌های بازاریابی تقسیم کنید.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1143
Callback

کال بک

اصطلاحی که تحت عنوان postback نیز شناخته می‌شود، نشانه‌ای بین یک سرور و سرور دیگر است. این علامت زمانی ایجاد می‌شود که اقدام یا رخداد خاصی درون اپلیکیشن اتفاق بیفتد. این کار به‌ صورت دستی یا خودکار انجام می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1086
Campaign

کمپین

مجموعه‌ای از کارهای مرتبط و با هدف مشخص است. مثلاً کمپین‌های تبلیغاتی با هدف معرفی محصول جدید و کمپین‌های مسئولیت اجتماعی با هدف بهبود یک بحران اجتماعی اجرا می‌شوند. در دنیای مارکتینگ، کمپین‌ها پیام‌های تبلیغاتی هستند که یک موضوع را به اشتراک می‌گذارند و محصولات یا خدماتی را در بازار تبلیغ می‌کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1071
Cannibalization

اوراق کردن

اوراق کردن زمانی رخ می دهد که گسترش (تعمیم) نام تجاری یا گسترش خط محصول، باعث کاهش فروش نام های تجاری فعلی و مشهور همان شرکت می شود. از آنجا که بخش کالاهایی مصرفی در طبقه یک محصول خاص تا حدودی به تشابه گرایش دارند، وجود همپوشانی بین نام های تجاری، عادی است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1118
Canonical

کنونیکال

یک قطعه کد است که به HTML صفحه وب اضافه می‌شود تا به گوگل نشان دهد که آیا محتوا اصلی است یا از جایی کپی شده است. محتواهای کپی باید به URL جایی که از آن کپی شده، اشاره کند. canonical برای جلوگیری از کپی شدن محتواها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1153
Captcha

تستی برای کاهش میزان اسپم

یک تست چالشی برای کاهش میزان اسپم و کشف بات در دنیای آنلاین است. در این تست‌ها، از کاربران درخواست می‌شود یک مسئله ساده (تایپ حروف و اعداد موجود در تصویر، انتخاب تصاویر مورد نظر و ...) را حل کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1068
Categories

مجموعه ها

راهی برای طبقه‌بندی محتواها در سایت و به ‌خصوص در بلاگ‏ ها است. یک راه رایج برای طبقه‌بندی و حفظ پست‌های بلاگ کنونی و قدیمی، به ‌صورت الفبایی است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1084
Category Management

مدیریت طبقه محصول

این سیستم که به شرکت پروکتر اند گمبل نسبت داده شده است، در دهه 1980 به عنوان عامل بهبودی در مدیریت نام تجاری معرفی شد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1180
Cause Branding

برندینگ مسئولیت اجتماعی / علت

برندینگ مسئولیت جتماعی در مورد سازمان های انتفاعی ای به کار می رود که قصد دارند از مزایای متقابل کمک های خیریه به سازمان غیر انتفاعی بهره ببرند و آن سازمان غیر انتفاعی، باورها، ارزش ها و مخاطبان خود را با سازمان انتفاعی تقسیم می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1172
Chain of Experience

حلقه یا زنجیره تجربه

تمام نقاط تماس شخصی و بالقوه که مشتری در زمان تعامل با نام تجاری  می تواند تجربه کند. این نقاط تماس شامل تمام حواس پنج گانه می شوند و به طور کلی باید مدیریت شوند تا تضمین گردد که قول عرضه شده نام تجاری، همان قول داده شده است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1081
Challenger Brand

نام تجاری چالش طلب

نام تجاری چالش طلب، رهبری در بیرون از بازار (غیربازاری) است که تلاش بسیاری می کند تا سهم بازار را از رقبا یا نامی تجاری که حضوری فعال در عرصه رقابت دارند کسب کند؛ همچنین در کسب مکان رهبری بازار تلاش می نماید.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1099
Champion

قهرمان، قهرمانان

قهرمانان نام تجاری که یک رتبه از سفیران نام تجاری خود در شرکت بالاتر هستند، چشم انداز و ارزش های نام تجاری را ترویج می دهند و نام تجاری را در سازمان خود فرهنگ سازی می کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1183
Channel of Communication

مسیر/ مجرای ارتباطی

سه جزء اولیه هر برنامه ارتباطی، پیام، مخاطب و مسیر هستند. مسیرها، وسایلی ارتباطی هستند که شامل وب سایت ها، کتابچه های راهنما، نیروهای فروش، تلویزیون، رادیو، روزنامه، سخنرانی عمومی، انتشارات و غیره می شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1133
Chief Marketing Officer

مدیر ارشد بازاریابی

سمتی به نسبت جدید در سلسله مراتب شرکت. CMO، عموما" مسئولیت همه ارتباطات بیرون از شرکت و نیز مسئولیت اولیه اجرایی مدیریت نام تجاری رابر عهده دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1222
Choice

انتخاب

انتخاب، تصمیم گرفته شده توسط مصرف کنندگان برای گزینش یک نام تجاری خاص از میان تعدادی از نام های تجاری با خصوصیات، مزایا و قیمت های مشابه است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1168
Citation

ارجاع دادن

نام بردن از یک برند یا کسب‌ و کار با اشاره به آدرس یک وب‌سایت را ارجاع دادن می‌گویند. این کار می‌تواند با یا بدون لینک باشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1005
Clean Device

دستگاه تمیز

دستگاه‌هایی که تعاملات قابل‌ توجهی با تبلیغ دارند و هیچ نشانه‌ای از کلیک، نصب و یا تعاملات تقلبی برای آن دستگاه‌ها ثبت نشده است. DeviceRank می‌تواند با استفاده از آنالیزهای صورت گرفته توسط الگوریتم‌های یادگیری ماشین، این دستگاه‌ها را شناسایی کنند. هر دستگاهی با رتبه A، AA و AAA به‌عنوان دستگاه تمیز محسوب می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1043
Click Farm

مزرعه کلیک

به یک محل واقعی پر از دستگاه موبایل اشاره دارد که برای شبیه‌سازی کلیک‌های تقلبی استفاده می‌شود. با تکرار کلیک روی تبلیغات توسط این دستگاه‌های موبایل، click farm اتفاق می‌افتد و نتیجه کمپین‌های تبلیغاتی را تغییر می‌دهد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1104
Click Flooding

از روش های تقلب در تبلیغات آنلاین

این نوع تقلب تحت عنوان Click Spamming نیز شناخته می‌شود. این نوع تقلب، مربوط به زمانی است که فرد متخلف (ناشر یا شبکه تبلیغاتی)، کلیک کاربرانی که باعث ایجاد آن­ها نشده را به خود نسبت می‌دهد. این نوع تقلب، در ۲ حالت mobile-web و in-app اتفاق می‌افتد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1094
Click Fraud

کلاهبرداری کلیکی

کلاه برداری کلیکی (Click Fraud) نوعی کلاهبرداری در تبلیغات کلیکی (PPC) است که در آن ناشر به صورت دستی یا با استفاده از برنامه‌های خودکار، اقدام به شبیه‌سازی کلیک‌های طبیعی روی آگهی‌ها می‌کند و به دنبال کسب درآمد بیشتر به واسطه‌ کلیک روی آگهی‌ها است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1126
Click Fraud

کلاهبرداری کلیکی

نوعی از تقلب‌های موبایلی است که به کلیک‌های تقلبی صورت گرفته با روش‌های مختلف اشاره دارد. اغلب این تقلب‌ها در کمپین‌های کلیکی و نصبی اتفاق می‌افتد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1029
Click Hijacking

نوعی تقلب در تبلیغات کلیکی

نوعی از تقلب‌های موبایلی است که گزارشی مبنی بر کلیک تقلبی را بلافاصله پس از یک کلیک واقعی ارسال می‌کند و از این طریق، کلیک‌های واقعی شبکه تبلیغاتی رقیب را می‌دزدد. برای شناسایی این دزدی، باید گزارش داده‌های خام را مشاهده کنید.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1050
Click Injection

نوعی تقلب در تبلیغات کلیکی

تقلب click injection، روش جدیدتر و پیشرفته‌تر روش click spam است. این نوع تقلب، اغلب در اپلیکیشن‏ های اندرویدی که به ‌سادگی و با استفاده از install broadcast ایجاد شده، اجرا می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1074
Cloaking

کلوکینگ

یکی از روش های کلاه سیاه است که در آن محتوایی که به موتورهای جستجو داده می شود با آنچه افراد می بینند تفاوت دارد. این تاکتیک برای سایت حکم مرگ را خواهد داشت و آن را از نتایج موتورهای جستجو منع خواهد کرد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1128
Clutter

ازدحام و تراکم تبلیغات

از تعداد زیادی از تبلیغات و پیام های متناقض و رقابتی در مکان یا رسانه ای یکسان برای جلب توجه مصرف کننده با عنوان "ازدحام و تراکم تبلیغات" یاد می شود. برای کسب مزیت رقابتی در ازدحام و تراکم تبلیغات و ویترین های نمایش محصول و خدمت، گونه های هدفدارتر و ابتکاری تری از فعالیت ها لازم هستند. غالبا رسانه های سنتی دیگر بر آگاهی و انتخاب مصرف کننده تاثیر و نفوذ خاصی ندارند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1105
CMS

سیستم مدیریت محتوا

Content Management System یا سیستم مدیریت محتوا به پلتفرم هایی همچون وردپرس یا جوملا گفته می شود که بیشتر وظایف وب مسترها را از تولید محتوا جدا می کنند. بنابراین ناشر بدون نیاز به دانش کدنویسی می تواند به ایجاد، ویرایش و مدیریت طیف وسیعی از محتواهای مختلف نظیر تصویر، متن، فیلم و ...  بپردازد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1167
CO-branding

برندینگ مشترک

استراتژی ای که در آن دو یا چند نام تجاری به طور مشترک برای شکل گیری پیشنهاد گیراتر و جذاب تر نسبت به پیشنهاد مجزای هر کدام از آن ها، در مقابل مصرف کنده در پیش می گیرند. هرچند برای نیل به موفقیت، دو نام تجاری باید مکمل یکدیگر باشند و به طور مشترک تبلیغ کنند تا مصرف کنندگان آن ها را بشناسند؛ زیرا در این حالت احتمال سود بردن مصرف کنندگان از ترکیب آن ها بیشتر خواهد بود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1118
Code

کد

زبان برنامه نویسی که برای ساخت وب‌سایت مورد استفاده قرار می‌گیرد. رایج‌ترین زبان مورد استفاده در طراحی وب‌سایت‌ها،JS، CSS، HTML و PHP است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1063
Code Swapping

طعمه و تعویض نقش

به Bait and Switch رجوع شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1116
Cognitive Dissonance

ناسازگاری ادراکی، ناهماهنگی شناختی

حالتی از تشویش یا ناراحتی که در تصمیم خرید وجود دارد و مستلزم اطمینان بخشی در مورد درستی تصمیم گیری است. این حالت به "ناسازگاری ادراکی" معروف است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1147
Cohort

گروهی از کاربران با ویژگی مشترک

گروهی از کاربران است که رفتار یا ویژگی مشترکی در مقابل تبلیغات دارند و بر اساس این مشخصات و رفتارها و به‌ منظور بهینه‌سازی تبلیغات طبقه‌بندی می‌شوند. کاربران می‌توانند بر اساس موارد مختلفی مانند موقعیت جغرافیایی، اقدامات درون-اپ و یا هر جزئیات دیگری با کمک اتریبیوشن‏ ها طبقه‌بندی شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1103
Collateral

دفترچه راهنمای کاربر

مطلب چاپی برنامه تبلیغ، ترفیع، فروش و بازاریابی است. دفترچه های راهنمای کاربر غالبا با کتابچه های راهنما مترادف هستند که اطلاعات مربوط برای مورد هدف قراردادن مخاطبان به منظور افزایش آگاهی، تشویق به خرید و یا فراهم کردن ارزیابی پس از خرید را فراهم می کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1199
Color

رنگ

رنگ جزئی احساسی و ذهنی در طراحی و ارتباطات هر شرکتی به حساب می آید. حتی به صورت ناخودآگاه، مصرف کنندگان تصمیم های خرید روزانه خویش را بر مبنای نگرش خود نسبت به رنگ اتخاذ می کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1205
Comment Spam

کامنت اسپم

به ارسال نظرات در وبلاگ با هدف تولید لینک به سایت های دیگر گفته می شود. این موضوع دلیلی است که بسیاری از بلاگ ها ازگذاشتن لینک در نظرات جلوگیری می کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1100
Comments

نظرات

کامنت یا نظر، محتوایی است که توسط کاربران و به‌منظور بیان نظر درباره پست بلاگ، پست شبکه‌های اجتماعی و ... ایجاد می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1053
Commodity

کالا

کالاها در اصطلاح های اقتصادی شامل تمام خدمات و اجناس می شوند. هرچند، کالا در برندینگ، محصول یا خدمتی است که به طور انحصاری به رقابت در ویژگی های کارکردی خود گرایش دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1113
Communication

ارتباطات

ارتباطات، مشتمل بر انتقال و تبادل اطلاعات توسط نوشتن، سخنرانی، وسایل الکتریکی و موارد مشابه می شود. همچنین به فرایند برقراری مفهوم عرفی درک شده ای از حقایق، افکار و عقاید بین فرستنده و گیرنده گفته می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1068
Communication Audit

ارزیابی ارتباطات

یک بررسی از مجموعه‌ ارتباطات داخلی و خارجی برحسب ظاهر و تأثیر آن‌ها، آهنگ صدا و هماهنگی پیام، جلوه‌های بصری یا روش‌های دیگر است. این ارزیابی، بینش و درکی را در مورد قوت‌ها و ضعف‌های رایج در ارتباطات و امکان وجود فرصت‌های آتی برای ارتباطات فراهم می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1124
Community

اجتماع نام تجاری

اجتماع نام تجاری، شامل هر شخصی در داخل و بیرون شرکت می‌شود که به نوعی در فرایند نام‌سازی- از بخش‌های داخلی، تأمین‌کنندگان و رسانه‌ها تا مشتریان، مشتریان احتمالی و آژانس‌های تبلیغات و روابط عمومی- دخالت دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1108
Competitive Advantage

مزیت رقابتی

عملکرد و کارایی بالاتر از متوسط شرکت، محصول یا خدمت که به درآمد و سودهای اضافی منجر می‌شود. این سودهای اضافی اغلب برای کسب مزیت رقابتی مداوم در برابر رقبا، سرمایه‌گذاری مجدد می‌شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1119
Competitive Landscape

دورنمای رقابتی

تقریباً هر نام تجاری در محیطی رقابتی قرار دارد که با گذشت زمان و تغییر سلیقه‌های مصرف‌کننده دائم تغییر می‌یابد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1110
Competitor

رقیب

رقبا، نام‌های تجاری‌ای هستند که با یکدیگر برای موفقیت در بازار مشابه رقابت می‌کنند. این نام‌های تجاری در نظر مصرف‌کنندگان به عنوان گزینه‌های جایگزین در نظر گرفته می‌شوند؛ برای این که می‌توانند رضایت مصرف‌کنندگان را تقریباً به طور یکسان برآورده کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1131
Competitor Analysis

تحلیل رقیب

این تحلیل معمولاً بر روی نزدیک‌ ترین رقبای شرکت متمرکز است. هدف در این جا درک منابع، تجربیات و نتایجی است که یک رقیب را متمایز می‌کند. سپس از این منابع، تجربیات و نتایج می‌توان مبتنی بر اقدام‌های استراتژیک، تقلید کرد، با آن‌ها به مقابله پرداخت و یا بدان‌ ها کم توجهی نمود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1140
Concept Development & Testing

توسعه و آزمایش مفهوم

زمانی است که به خریداران احتمالی، شرحی از محصول جدید ارائه می‌گردد و واکنش‌ها و پاسخ‌های آنان در رابطه با محصول خواسته می‌شود. سپس در زمان دیگری، نمونه‌ اولیه‌ای از محصول نشان داده می‌شود و برای بازخورد تکمیلی درخواست می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1106
Conditioning

شایسته سازی، آموزش مصرف‌کننده

اقدام‌های مختلف بازاریابی و تبلیغات که شرکت برای ایجاد و توسعه‌ برداشت مطلوب از نام تجاری‌اش در بازارهای خود به کار می‌گیرد. ارتباطات هماهنگ برای معرفی و آموزش مصرف کننده درباره‌ نام تجاری و مزایای مرتبط با آن لازم است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1094
Consideration Set

مجموعه‌ ملاحظات، گزینه‌های انتخابی

مجموعه‌ نام‌های تجاری در دسترس در یک طبقه که مصرف‌کنندگان می‌توانند از میان آن‌ها انتخاب کنند. مصرف‌کنندگان این مجموعه را به طریقی منطقی و سنجیده و با تمرکز بر جنبه‌های کارکردی نام‌های تجاری ایجاد می‌کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1103
Consistency

هماهنگی

هماهنگی در برندینگ دو معنا دارد: نخست، به اجرا و پیاده سازی هویت بصری و آهنگ صدای نام تجاری در کل نقاط تماس با مشتری اشاره دارد. شاید بی.ام.و بهترین مثال یک نام تجاری باشد که هویت بصری و آهنگ صدایش به طور هماهنگ در سرتاسر جهان به اجرا درآمده است؛ از جایگذاری صحیح آرم آن گرفته تا شکل طراحی صحیح معاملاتش.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1045
Conspicuous Consumption

مصرف افراطی/ تجملی

تظاهر آشکار توانایی مصرف کننده در تهیه‌ نام‌های تجاری تجملی «مصرف افراطی» نامیده می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1110
Consumer

مصرف کننده

مصرف‌کننده، استفاده کننده‌ نهایی اجناس، ایده‌ها و خدمات است که به جای فروش مجدد یا اقدام‌های دیگر، از آنها استفاده‌ مستقیم می‌کند و مالکشان می‌شود. این اصطلاح همچنین به تصمیم‌گیری نهایی اشاره دارد و از این لحاظ، بین خریدار دائمی (بالفعل) یا احتمالی (بالقوه) تمایزی قائل نمی‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1098
Consumer Choice Model

الگوی انتخاب مصرف کننده

ساختاری که در درک و شناسایی چگونگی مصرف مصرف‌کنندگان سعی دارد و اطلاعات محصولات یا خدمات گوناگون را با هم ترکیب می‌کند تا مصرف‌کنندگان بتوانند از میان آن‌ها دست به انتخاب بزنند. این الگو، سلسله‌ مراتب تصمیم‌گیری را حول مزایا، تصویر، قیمت، سهولت استفاده و غیره شناسایی می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1077
Consumer Products

محصولات مصرفی

اجناس مشهود تولیدشده برای مصرف‌کنندگان نهایی (نه برای خرید و فروش) است. به نوعی محصولات مصرفی دارای نام‌های تجاری گوناگون، به طور وسیعی تبلیغ و از طریق مجاری خرده فروشی شناخته‌شده توزیع می‌شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1110
Consumer Profile

نمای کلی/ پروفایل/ نیم‌رخ مصرف کننده

همه‌ی ویژگی‌های اختصاصی جمعیت‌شناختی، سبک زندگی و شخصیت مصرف‌کنندگان در بخش خاصی از بازار. ارزش‌های نام تجاری می‌توانند با توجه به این ویژگی‌های اختصاصی به منظور ارتباطات دقیق‌تر و صحیح‌تر تطبیق شوند تا پذیرش و استفاده‌ مداوم نام تجاری را که به وفاداری مصرف‌کننده می‌انجامد، ترویج دهند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1151
Consumer Purchasing Process

فرایند خرید مصرف کننده

کل فرایندی که مصرف‌کننده قبل از تصمیم به خرید یک نام تجاری خاص طی می‌کند. این فرایند شامل مراحل زیر است:

 • آگاهی (درک وجود یک نام تجاری)
 • علاقه (اطلاع بیشتر درباره‌ ارزش آن)
 • تمایل (تصمیم به خرید)
 • ارزیابی پس از خرید

 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1033
Consumer-perceived Risks

ریسک‌های ادراک شده توسط مصرف کننده

به اطلاعات تبلیغات دهان به دهان (توصیه‌ دیگران) درباره‌ی محصول، خدمت یا نام تجاری اطلاق می‌شود. این اطلاعات بیشتر به مسائل و موضوع‌های عملکردی مربوط می‌شوند و می‌توانند بر ادراک مصرف کننده، قبل از تصمیم به خرید تأثیر بگذارند و باعث خریدن یا نخریدن محصول شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1088
Consumer/ Product Relationship

رابطه‌ محصول/ مصرف کننده

به درک چگونگی ارتباط یک نام تجاری خاص با اهداف و ارزش‌های یک مصرف‌کننده‌ مجزا بستگی دارد. درک این رابطه برای توسعه‌ استراتژی‌های مؤثر بازار ضروری است. وفاداری، هدف نهایی برندینگ است. با درک این رابطه، مالکان نام‌های تجاری قادر خواهند شد بطور شایسته‌تری نام تجاری را با خریدار تطبیق دهند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1071
Contact Form

فرم تماس

بخشی از وب‌سایت است که دارای فیلدهای قابل پر کردن برای بازدیدکنندگان است تا بازدیدکنندگان بتوانند با صاحبان وب‌سایت ارتباط برقرار کنند. این بخش معمولاً شامل نام، شماره تلفن و آدرس ایمیل مشتریان است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1687
Content

محتوا

محتوا بخشی از اطلاعات است که با هدف افزایش آگاهی، جذب مشتریان و افزایش تعاملات مشتریان در قالب‌های مختلف نظیر وبلاگ، ویدئو، پست‌های شبکه‌های اجتماعی، عکس، اسلاید،  GIFو ... تولید می‌شود. محتوا نقش بسیار مهمی در افزایش ترافیک و موفقیت استراتژی بازاریابی ایفا می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1123
Contextual Marketing

بازاریابی مفهومی

نوعی از بازاریابی است که بر رساندن پیام درست به مخاطب درست در مناسب‌ترین زمان و بر اساس اولویت‌های احتمالی مخاطب تأکید دارد. این کار بر اساس شناسایی و تحلیل رفتار کاربر انجام می‌شود. هدف اصلی از این‌گونه تبلیغات، معرفی محصولات و خدماتی است که کاربران از قبل به آنها علاقه‌مند هستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1049
Conversion

تبدیل

زمانی که افراد هدف مورد انتظار شما مانند کلیک بر روی لینک دانلود کتاب، ثبت‌نام در خبرنامه، خرید و ... را انجام می‌دهند، اصطلاحاً Conversion یا تبدیل اتفاق می‌افتد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1104
Conversion Rate

نرخ تبدیل

نسبت کاربرانی که هدف تعیین‌شده برای کمپین را انجام می‌دهند به کل کاربران را  نرخ تبدیل می‌گویند. به ‌عنوان ‌مثال، در صورتی‌که هدف یک کمپین، پر کردن فرم تماس باشد و 10 نفر از کل 100 بازدیدکننده وب‌سایت فرم را پر کرده باشند، نرخ تبدیل 10% خواهد بود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1096
Conversional Marketing

بازاریابی تبدیلی

فعالیتی که برای جذب مصرف‌کنندگان درنظر گرفته شده است تا اذهان، عقاید و نگرش‌های آنان را درباره‌ یک محصول تغییر دهد. این امر معمولاً با پیشنهاد محصول در قیمتی پایین‌تر از رقبا یا از طریق افزایش دادن یا جذاب کردن تبلیغ و ترفیع صورت می‌گیرد. همچنین این اصطلاح، به معنای تبدیل مشتریان احتمالی واجد شرایط به مشتریان دائمی است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1079
Cookie

کوکی

یک فایل متنی که توسط مرورگرها و وب‌سایت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد تا داده‌های کاربران در وب‌سایت (سشن، فعالیت‌های کاربر، خریدها و ...) رکورد و ذخیره شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1111
Cooperative Advertising

تبلیغات اشتراکی

قراردادی بین تولیدکننده و خرده‌فروش با شرط نام بردن از خرده‌فروش در تمام یا بعضی از آگهی‌های محلی تبلیغاتی و تجاری منتشر شده توسط تولیدکننده، برای پرداخت هزینه‌های خرده‌فروش است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1133
Copy

آگهی

در زمینه‌ی برندینگ، آگهی به کلمات گفته شده در تبلیغ تجاری یا کلمات نوشته شده در تبلیغات، مجله‌ها، روزنامه‌ها یا هر وسیله‌ ارتباطی بازاریابی اشاره دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1098
Copy Testing

آزمایش آگهی

فعالیت خاصی برای ارزیابی واکنش‌های مصرف‌کنندگان در مورد اثربخشی پیام‌های ارتباطی است. این اقدام می‌تواند هنگامی که عملیات تبلیغی در حال تهیه است (پیش از آزمایش)، در طی عملیات تبلیغی یا بعد از آن که عملیات تبلیغی به بازار عرضه شده است (پس از آزمایش) انجام شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1063
Copyright

حق تألیف

حق تألیف، مسیر قانونی طرح‌شده برای حمایت از اثر یا محصول در برابر استفاده‌ غیرمجاز توسط دیگران است. این حق با علامت © نشان داده می‌شود و حقوق قانونی خالق آن را ضمانت می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1092
Copywriting

کپی رایتینگ

استفاده از کلمات برای ایجاد یک متن قانع‌کننده به‌گونه‌ای که مردم به ادراک یک حس، فکر کردن به یک موضوع و درنهایت پاسخ دادن و انجام دادن فعالیت از قبل تعریف‌شده‌ای ترغیب شوند. کپی رایتر کسی است که با توجه به نکات روانشناسی مخاطب، بر فرآیند تصمیم‌گیری فرد در خرید کالا تأثیر می‌گذارد و تنها ابزار او در این راه، انتخاب هوشمندانه کلمات است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 976
Core Competencies

شایستگی‌های اصلی

آنچه یک شرکت به بهترین شکل انجام می‌دهد، شایستگی اصلی نامیده می‌شود. مجموعه‌ای خاص از مهارت‌ها که در افزایش توانایی شرکت برای موفقیت دخیل هستند و شرکت را قادر می‌سازند تا مزایایی را به مصرف‌کنندگان عرضه نماید و مزیت رقابتی را در بازار کسب کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1076
Corporate Identity

هویت شرکت

مربوط به نام تجاری شرکت است و از طریق ترکیب نام سازمان و استفاده از جلوه‌های بصری (آرم، رنگ، طرح‌ها و تصاویر گرافیکی) ارتباط برقرار می‌کند. به علاوه، هویت شرکت شامل همه‌ اجزای حمایت کننده از ارتباطات سازمان، از قبیل آهنگ، سبک، ساختار گرافیکی و موسیقی می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1056
COS

سیستم بهینه سازی محتوا

مخفف Content Optimization System. این سیستم، نوعی سیستم مدیریت محتوا (CMS) است، اما برای ارائه محتواهای شخصی به مشتریان، بهینه‌سازی شده است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1059
Cost Models

مدل های قیمت گذاری

مدل‌ها و تعرفه‌های قیمت گذاری است که تبلیغ­ دهندگان باید بابت کمپین‌های تبلیغاتی به شبکه‌های تبلیغاتی بپردازند و به‌صورت cost per گفته می‌شود. هزینه‌ای که تبلیغ دهندگان می‌پردازند، به ازای کلیک، نصب یا اقدام هر کاربر است. CPM، CPI، CPC و CPA از جمله رایج‌ترین مدل‌های پرداخت در دیجیتال مارکتینگ است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1030
Council

شورا

یک گروه کاری دائمی در شرکت که هدایت و مدیریت فرایند نام‌سازی، ارزیابی موفقیت و شکست آن و اقدام‌های لازم برای تقویت نام تجاری قبلی و اصلاح نام تجاری بعدی را بر عهده دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1074
Counterfeiting

جعل کردن

زمانی رخ می‌دهد که سازمان یا شخصی، محصول ارزان‌تر و نامرغوب‌تری را تولید کند که مشابه یک کالای مارک‌دار (دارای نام تجاری) باشد و آن را به صورتی بسته‌بندی و ارائه کند که خریدار را فریب دهد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1053
Country of Origin

کشور مبدأ

کشوری که نام تجاری مشهور و حمایت‌شده از آن جا نشأت می‌گیرد. طبق یک نظریه‌ قدیمی، نام تجاری تا اندازه‌ای بر اساس کشور مبدأ (مثلاً، اجناس چرم خالص ایتالیا یا ساعت سوئیس) ارزیابی و انتخاب می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1056
CPA

هزینه به ازای هر اقدام

مخفف Cost Per Action. یک مدل قیمت‌گذاری است که تبلیغ­ دهنده زمانی حاضر به پرداخت پول به شبکه‌های تبلیغاتی می‌شود که اقدام مورد نظر او (کلیک، بازدید کامل ویدئو، پر کردن فرم، عضویت و ...) انجام شود. این اصطلاح همچنین به معنی مقدار پرداخت تبلیغ دهنده به ازای اجرای هر اقدام توسط کاربر مذکور است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1086
CPC

هزینه به ازای هر کلیک

Cost Per Click یک مدل قیمت‌گذاری کمپین‌های دیجیتال است که تبلیغ­ دهنده به ازای هر کلیک به شبکه تبلیغاتی مبلغی را می‌پردازد. همچنین به هزینه ای گفته می شود که بابت هر کلیک به تبلیغ کننده پرداخت می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1097
CPCV

هزینه به ازای هر تماشای کامل ویدئو

مخفف Cost Per Complete View. یکی از مدل‌های قیمت‌گذاری کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ است که تبلیغ­ دهنده به ازای هر تماشای کامل ویدئو مبلغ مشخصی را به شبکه تبلیغاتی پرداخت می‌کند. این نوع از کمپین برای آگاه‌سازی مردم از برند مناسب است، اما در انتهای ویدئو نیز می‌تواند دارای یک بنر با CTA باشد که بیننده را به کلیک بر روی آن تشویق می‌کند. 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1057
CPI

هزینه به ازای هر نصب

مخفف Cost Per Install. مقدار متوسط هزینه‌ای است که تبلیغ­ دهنده باید به ازای هر نصب به شبکه تبلیغاتی بپردازد. استفاده از این نوع مدل قیمت‌گذاری برای افزایش تعداد کاربران یک اپلیکیشن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1053
CPL

هزینه به ازای هر لید ایجاد شده

مخفف Cost Per Lead. مقدار متوسط هزینه‌ای است که تبلیغ ­دهنده به ازای هر کلیک بر روی تبلیغ که منجر به lead شده است می‌پردازد. این مقدار از تقسیم مقدار کل هزینه صرف شده در کمپین‌ها بر تعداد lead های ایجاد شده به دست می‌آید.

 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1017
CPM

هزینه به ازای هزار بار نمایش

حرف M، یک شماره رومی برای 1000 است. CPM یک مدل قیمت‌گذاری است که تبلیغ دهنده باید به ازای هر ۱۰۰۰ بار نمایش (impression) تبلیغ خود پول پرداخت کند. این نوع از کمپین‌ها برای کسب ‌و کارهایی مناسب است که هدفشان تنها آگاهی از برند (Brand Awareness) است؛ زیرا در موفقیت کمپین هیچ تضمینی برای اجرای عملی از سمت کاربر وجود ندارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1091
CR

نرخ تبدیل

مخفف Conversion Rate. درصدی از مردم که به سمت هدف شما همگرا می‌شوند و اقدام مورد نظر شما را انجام می‌دهند. به ‌عنوان ‌مثال، اگر هدف مورد نظر شما فروش محصول باشد و تبلیغ محصول به ۱۰ نفر نمایش داده شود (impression) و ۶ نفر بر روی آن کلیک و ۴ نفر محصول را خریداری کنند، نرخ همگرایی ۴ از ۱۰ نفر یعنی ۴۰ درصد خواهد بود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 976
Crawler

کرالر

یک عملکرد خودکار موتورهای جستجو که یک صفحه را فهرست ­بندی می‌کنند و سپس، سایر صفحات که صفحه اولیه به آن لینک شده را بازدید می‌کند. هرچه این چرخه به ‌مرور زمان پیش می‌رود، crawler موتورهای جستجو می‌توانند تعداد زیادی صفحه را خیلی سریع فهرست ­بندی کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1078
Creative Set

نوعی مجموعه تبلیغاتی

مجموعه‌ای از ویدئوهای تبلیغاتی، بنرهای طراحی شده در انتهای ویدئو و لینک شمارش تعداد نصب و یا تعداد کلیک که در یکی از Third Partyها ساخته شده است. این مجموعه ساخت کمپین در نوبت‌های متعدد را آسان می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 953
Creative Strategy

استراتژی خلاق

نکات عمده‌ پیام نام تجاری که شرکت‌ها قصد دارند به مخاطبان هدف منتقل کنند. مجموعه‌ای از اصول راهنما که مدیر امور هنری و نویسندگان تبلیغات در هنگام خلق عملیات ارتباطات بازاریابی یا تبلیغ از آن پیروی می‌کنند. گاهی اوقات، استراتژی‌های خلاق را خط مشی‌های نام تجاری نیز می‌نامند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1154
Credibility

اعتبار

اعتبار به معنای اعتقاد مشتریان به نام تجاری در عمل به قول خود است که به طور اساسی، از طریق هماهنگی در یک دوره‌ی زمانی بلندمدت‌تر، یا در مدت‌زمان کوتاه‌تر، توسط شیوه‌ی متقاعدکنندگی و تشویقی برنامه‌های تبلیغی به دست می‌آید.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1065
Crisis Management

مدیریت بحران

طرح اقتضایی (عملیات بحرانی) کاملاً تمرین‌شده‌ای که توسط شرکت‌ها برای واکنش به وقایع ناخواسته‌ی منفی استفاده می‌شود و هدف آن، کاهش و کنترل اثرات مخرب و زیان آور مشکلات و مسائل رخ داده با استفاده از وسایل ارتباطی در اختیار شرکت است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1057
Critical Behavior Drivers

محرک‌های مهم رفتاری

مهم‌ترین جنبه‌های رفتار و عادات خرید مصرف‌کنندگان که توسط شرکت‌های تحقیقات بازار برای پیش بینی روندهای آتی استفاده می‌شود. این محرک‌ها می‌توانند با توجه به ویژگی‌های نام تجاری متناسب شوند تا ارتباط واضحی را بین نیازها و خواسته های مصرف کننده و مزایا و تداعی‌های نام تجاری نشان دهند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1103
CRM

مدیریت روابط مشتری

مخفف Customer Relationship Management. شیوه‌ها، استراتژی‌ها و فناوری‌هایی است که شرکت‌ها برای مدیریت و آنالیز تعاملات و داده‌های مشتریان با هدف بهینه‌سازی روابط شرکت با مشتریان، حفظ آنها و افزایش فروش انجام می‌دهند. سیستم‌های CRM برای جمع‌آوری اطلاعات مشتریان در کانال‌های مختلف طراحی شده‌اند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1106
CRO

بهینه سازی نرخ تبدیل

مخفف Conversion Rate Optimization. شاخه‌ای از دیجیتال مارکتینگ است که هدف آن بهبود نرخ همگرایی (conversion rate) است. CRO در واقع تلفیقی از روانشناسی، بازاریابی و طراحی وب‌سایت است. در این شاخه، ابتدا رفتار بازدیدکنندگان وب‌سایت را شناسایی و در انتها آن را بهینه‌سازی می‌کنند. برای این منظور از فن‌هایی نظیر تست A/B استفاده می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 945
Cross-Selling

فروش متقابل

فروش متقابل، تشویق مشتریان فعلی است به خرید یک محصول یا خدمت اصلی، تا آنان محصولات یا خدمات دیگری را از همان شرکت (به جای خرید بیشتر از همان محصول یا خدمت اصلی) خریداری کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1047
CSS

یک زبان برنامه نویسی

CSS یک کد است که به HTML یک وب‌سایت می‌گوید چگونه در صفحه مانیتور نمایش داده شود. CSS باعث صرفه‌جویی زمان طراحان وب‌سایت می‌شود؛ زیرا آن‌ها می‌توانند به ‌جای طراحی خط به خط کدها به‌ صورت جداگانه، بخش‌های متشکل از کدهای HTML را به‌صورت گروهی بسازند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 969
CTA

دعوت از مخاطب برای انجام یک کار

مخفف Call To Action. یک لینک متنی، تصویری، دکمه یا لینک وب‌سایت است که مخاطب را به کلیک بر روی آن تشویق می‌کند. CTA نقش بسیار مهمی در بازاریابی ایفا می‌کند، زیرا تبدیل مخاطبان به lead را تسهیل می‌کند. بنابراین، CTAها باید به ‌اندازه کافی قانع‌کننده، تشویق‌کننده و دارای پیشنهاد ارزشمند باشند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 985
Cult Brands

نام‌های تجاری مورد پرستش

نام‌های تجاری که از وفاداری مشتری برخوردارند، از یک بیعت ساده فراتر رفته و به هواخواهی پرستش‌مانند تبدیل می‌شوند. از جمله می‌توان به استفاده‌ی روزه‌مره‌ی مردم از نام‌های تجاری هارلی دیویدسون و استاربارکس اشاره کرد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1067
Culture

فرهنگ

فرهنگ شرکت، مجموعه‌ی عقاید، پیشینه، تجربیات، خط مشی‌ها و فعالیت‌های آن است که شخصیت منحصربه فرد آن را شکل می‌دهند. نام تجاری شرکت، بخشی از فرهنگ آن را تشکیل می‌دهد. یک نام تجاری در واقع فرهنگ مخصوص به خود را دارد که توسط افرادی که برای آن کار و فعالیت می‌کنند با سبک عملیاتی و رفتاری آنان بیان می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 885
Customer

مشتری

اغلب به جای اصطلاح «مصرف کننده» به کار می‌رود. مشتری کسی است که واقعاً یک نام تجاری، محصول یا خدمت را می‌خرد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 861
Customer Acquisition

تصاحب مشتری

فرایند استفاده از انواع تاکتیک‌های بازاریابی برای جذب مشتریانی که قبلاً از محصولات یا خدمات شرکت بی‌اطلاع بودند. به بیان ساده، هدف برنامه‌ی تصاحب مشتری، تبدیل مشتریان احتمالی به خریداران واقعی است. هدف بازاریابی، متقاعد کردن مشتری به خرید و هدف برندینگ، متقاعد کردن مشتری برای ادامه‌ی خرید است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 879
Customer Behavior

رفتار مشتری

به فعالیت‌های یک کاربر در فضای وب‌سایت‌ها، اپلیکیشن ها و شبکه‌های اجتماعی مانند دانلود فایل‌ها، تماشای ویدئو، لایک کردن یا خریداری محصولات گفته می‌شود که به ‌منظور بهینه‌سازی مارکتینگ قابل دنبال کردن، اندازه‌گیری، ارزیابی و آنالیز هستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 957
Customer Characteristics

خصوصیات/ ویژگی‌های مشتریان

ویژگی‌های مشتریان به خصوصیات، صفات یا حقایق متمایز جمعیت‌شناختی، رفتاری و نمودار روانی آنان اشاره دارد که شامل سن، جنس، قدرت کسب درآمد، شغل (ویژگی‌های جمعیت شناختی)؛ تمایل به خرید و تکرار خرید (ویژگی‌های رفتاری)؛ خودتصویری و نگرش‌های شفاف درباره‌ی زندگی و غیره (ویژگی‌های نمودار روانی) می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 865
Customer Defection

ترک / فرار مشتری

ترک مشتری، مدت زمان مورد انتظار برای وفادار ماندن یک مشتری یا گروهی از مشتریان معین به یک محصول یا خدمت، و همچنین دوره‌ی زمانی مورد انتظار و واقع‌بینانه‌ی تولید درآمد آنان را اندازه‌گیری می‌کند. ترک مشتری یکی از فاکتورهای محاسبه‌ی ارزش دوره‌ی عمر مشتری است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 866
Customer Events/Attribute

خصوصیات مشتری

داده‌هایی است که در مورد رفتار و اطلاعات کاربران توسط سیستم CRM جمع‌آوری شده و برای شخصی‌سازی استفاده می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 915
Customer Journey

 سفر مشتری

سفر مشتری، اصطلاحی است که به ‌منظور توصیف رابطه مداوم بین مصرف‌کننده و محصول با برند استفاده می‌شود. سفر مشتری هم در دنیای کسب‌ و کارهای B2B و هم B2C استفاده می‌شود. این اصطلاح به معنای هدایت مشتری، تعامل مداوم با او و به‌ نوعی همراهی با او در طول آشنایی و استفاده از محصولات و خدمات است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 962
Customer Permissions

کسب اجازه از مشتری

درخواست‌هایی است که برندها و کسب ‌و کارها از مشتریان و مخاطبان خود برای دریافت اطلاعات شخصی، دسترسی به دستگاه و داده‌های دیگر آنها دارند. این داده‌ها می‌تواند شامل موقعیت جغرافیایی مخاطبان، اجازه دسترسی به برخی عناصر تلفن همراه و اجازه برای ارسال ایمیل باشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 953
Customer Retention

حفظ مشتری

این اصطلاح به درصد مشتریانی اشاره دارد که با شرکت داد و ستد می‌کنند و تعاملات خود را با برند ادامه می دهند. این معیار معمولاً در یک دوره زمانی معین اندازه‌گیری می‌شود. به ‌عنوان‌ مثال، چه تعداد از مشتریان جدید در دو ماه اخیر به تعاملات خود با برند ادامه داده‌اند. 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 886
Customer Return on Investment

بازده سرمایه گذاری بر روی مشتری

ارزشی که شرکت از سرمایه‌گذاری در تصاحب و حفظ مشتریان کسب می‌کند. این محاسبه، جزء اساسی تجزیه و تحلیل‌های نام تجاری است که در تعیین بازده سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته بر روی نام تجاری و فعالیت‌های بازاریابی کمک می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 871
Customer Satisfaction/ Dissatisfaction

رضایت یا نارضایتی مشتری

رضایت به معنای برآورده شدن یا بیشتر از حد مطلوب تأمین شدن نیازها، تمایل‌ها و انتظارهای مشتریان است؛ در حالی که نارضایتی برعکس آن است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 854
Customer Service

خدمت به مشتری

خدمت به مشتری، شامل ارتباط، تحویل و خدمات پس از فروش به افراد می‌شود که عامل کلیدی فعالیت‌های بهترین سازمان‌ها محسوب می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 877
Customization

سفارشی کردن، سفارشی سازی

سفارشی سازی، متناسب کردن محصولات یا خدمات، مطابق نیازهای خاص و منحصر به فرد بخش‌های مجزای مشتری است. این کار یک استراتژی کسب و کار برای ایجاد وفاداری از طریق تحویل متناسب‌تر و صحیح‌تر خدمات و محصولات مربوط است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 881
Dashboard

داشبورد

داشبورد یکی از ابزارهای مدیریت اطلاعات است که به‌ منظور دنبال کردن KPIها، معیارها و سایر نقاط کلیدی مرتبط با کسب ‌و کار، داده‌های پرتالی بر روی کامپیوتر ارائه می‌دهد. داشبورد از طریق تصویرسازی داده‌ها، مجموعه داده‌های پیچیده را به‌گونه‌ای قابل ‌فهم، ساده می‌کند تا کاربران با نگاهی گذرا بتوانند از عملکرد کسب ‌و کار خود اطمینان حاصل کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1076
Database Marketing

بازاریابی پایگاه داده

شکلی از بازاریابی مستقیم است که از پایگاه داده‌های فناوری و مشتری (یا مشتری احتمالی) برای ارتباطات شخصی با مشتری استفاده می‌کند تا محصول یا خدمت را ترویج دهد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1181
De-differentiation

عدم تمایز

عدم تمایز پدیده‌ی نسبتاً جدیدی است و از بین رفتن موانع سنتی بین صنایع پیش از این متمایز را شرح می‌دهد. عدم تمایز یا همگرایی زمانی رخ می‌دهد که صنایع گوناگون با هدف اتحاد، یا همه‌ی کسب و کارهای جدید با هدف خدمت بهتر به مشتری، شکل می‌گیرند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1134
Deep Link

لینک عمیق

Deep link، در واقع لینکی است که یک کاربر اپلیکیشن موبایل را به ‌طور مستقیم به محتوای مورد نظر درون اپلیکیشن هدایت می‌کند و در صورتی‌ که کاربر اپلیکیشن را نداشته باشد، کاربر را به ‌طور خودکار به صفحه اپ استور اپلیکیشن هدایت می‌کند تا کاربر بتواند اپلیکیشن را دانلود کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1117
Demographics

مطالعات جمعیت شناختی

اصطلاحی که به آمارهای مربوط به یک جمعیت اشاره دارد و معمولاً شامل جنس، سن، وضعیت تأهل، تاریخ تولد، نرخ مرگ و میر، درآمد، تحصیلات و شغل افراد می‌شود. مطالعات جمعیت شناختی هنوز هم برای شناسایی مشتریان احتمالی به کار می‌رود، اما غالباً با شیوه‌های تخصصی‌تر تکمیل و تقویت می‌شود و به درک رفتار خریدار کمک می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1120
Design

طرح، طراحی کردن

طراحی کردن در قالب فعل، به فرایند ایجاد و اجرای طراحی برای محصول، خدمت یا ایده‌ی جدید اشاره دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1504
Design Elements

اجزای طرح

اجزای مجزایی که در کل بیان بصری نام تجاری را بر عهده دارند و شامل تصاویر، نوع، رنگ، شکل، ترکیب و غیره می‌شوند. این اجزا در کنار یکدیگر برای ارائه‌ی شخصیت و تصویر یک نام تجاری استفاده می‌شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1470
Design Principle

اصول طراحی

مجموعه‌ای از اهداف و پارامترها که باعث هماهنگی در توسعه‌ی نام تجاری می‌شوند. این اصول تضمین می‌کنند که ارزش ویژه‌ی نام تجاری با وجود انجام دادن بعضی اقدام‌های خلاق برای گسترش واژگان بصری (تصویری) نام تجاری حفظ می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1477
Design to Cost

هزینه‌ی طراحی و توسعه (هزینه‌ی برنامه ریزی پیش از ساخت یا تولید)

در توسعه‌ی محصولات جدید، به رویکردی اطلاق می‌شود که هزینه را به جای نتیجه‌ی یک طرح تکمیل شده، به عنوان نیازها و ملاحظات خاص خود طراحی در نظر می‌گیرد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1533
Deterministic

داده های قطعی

داده‌هایی که به ‌صورت قطعی مشخص می‌کند کاربر کیست. به ‌عنوان‌ مثال، کارت اعتباری، شماره تلفن و آدرس ایمیل و آدرس خانه، از جمله داده‌های قطعی به ‌حساب می‌آید.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1027
Device-based Protection

نوعی روش مبارزه با تقلب های موبایلی

از جمله روش‌های مبارزه با تقلب‌های موبایلی است که دستگاه‌های متخلف را شناسایی و مسدود می‌کند. این روش، نسبتاً جدید است و سرویس‌های کمی از این روش استفاده می‌کنند. بهترین و جامع‌ترین سرویس موجود در بازار، پلتفرم DeviceRank است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1041
Differentiated Marketing

بازاریابی متمایز

یک استراتژی بازار که قصد دارد تا نام تجاری مشابه را در زمان یکسان در چندین بخش بازار به کار برد، ولی آمیزه‌ی بازاریابی هر بخش متفاوت باشد. از آنجا که هر بخش منحصر به فرد و متمایز می‌باشد، این بازاریابی مستلزم انطباق پیام و مسیر با سلیقه‌ها و هنجارهای مصرف‌کنندگان هر بخش است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1143
Differentiation

تمایز

فرایند شناسایی، برندینگ و ارتباط مزایای واقعی و احساسی که محصول یا خدمت را در مقابل انتخاب‌های متناقض (و رقابتی) اما به ظاهر مشابه، منحصر به فرد می‌سازد. تمایز، برای هدایت فرایند تصمیم‌گیری در قلب برندینگ است تا با ایجاد مزایای مشهود و غیرمشهود، انتخاب محصول یا خدمت را آسان کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1108
Differentiator

عامل تمایزدهنده

عامل تمایزدهنده عاملی است که شرکت، محصول یا خدمت را در صحنه‌ی رقابت از دیگر رقبا مجزا می‌کند. این عامل می‌تواند در قالب یک تفاوت عملکردی (برای مثال حقایق و ارقام) یا یک تفاوت احساسی (تصورها و تداعی‌های شرکت یا پیشنهاد) باشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1133
Digital Brand Management

مدیریت دیجیتالی (پیشرفته‌) نام تجاری

مدیریت پیشرفته‌ی نام تجاری، پاسخی به پیچیدگی و سرعت مورد نیاز برای اداره‌ی صحیح نام‌های تجاری جهانی است. در دهه‌ی گذشته، افزایش ناگهانی ابزارهای مدیریت دیجیتالی نام‌های تجاری، به منظور کنترل هماهنگی و توزیع دارایی‌های این نام‌ها بوده است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1151
Digital Marketing

بازاریابی دیجیتال

دیجیتال مارکتینگ مجموعه‌ای از تلاش‌ها در زمینه بازاریابی است که در فضای دیجیتال انجام می‌شود. بازاریابی دیجیتال شامل روش‌های مختلف از جمله بهینه‌سازی موتورهای جستجو (سئو)، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ، بازاریابی محتوا و بلاگ‏ نویسی و ... می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1047
Direct Marketing

بازاریابی مستقیم

شکلی از بازاریابی که در آن با استفاده از رسانه‌های آدرس‌پذیر، مانند پست، پیام‌ها به طور مستقیم برای مصرف‌کنندگان فرستاده می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1195
Directory

دایرکتوری

یک وب‌سایت شامل لیستی از صفحات با موضوعات مشابه است. برخی از دایرکتوری‌ها دارای لیستی از مشاغل موجود در هر منطقه جغرافیایی هستند که به آن‌ها فهرست محلی نیز می‌گویند. این لیست‌ها یکی از راه‌های حضور در دنیای دیجیتال است. کسب ‌و کارها با ثبت‌نام و اطلاعات تماس خود در این فهرست‌ها، راحت‌تر در نتایج جست‌وجوی کاربران پدیدار می‌شوند. 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1098
Directory Page

صفحه دایرکتوری

صفحه دایرکتوری، صفحه تشکیل شده  از لینک هایی به صفحات وب مرتبط است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1126
Disavow

یکی از ابزارهای گوگل

با استفاده از ابزار Disavow Google می‌توانید به گوگل اعلام کنید که کدام بک لینک نباید برای محاسبه رتبه‌بندی وب‌سایت در صفحه جستجو مورد استفاده قرار گیرد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1041
Discontinuous New Product

محصول جدید متناوب/ دوره‌ای

اصطلاحی که اغلب برای شرح یک نوآوری جدید- محصولی که به طور عمده از محصولات قبلی در همان حوزه متفاوت است- به کار می‌رود. این محصولات جدید غالباً از رهگذر وجود فناوری شکل می‌گیرند که در نتیجه‌ی این روند، به جای گسترش صرف بازارهای فعلی، بازارهای کاملاً جدید خلق می‌شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1136
Display Ads

تبلیغات نمایشی

تبلیغات موجود در شبکه‌های نمایشی که می‌تواند در فرمت‌های مختلف مانند تصویر، فلش و ویدئو باشد. معمول‌ترین نوع آنها، تبلیغات بنری است که در سراسر وب‌سایت‌ها، وبلاگ‌ها، شبکه‌های اجتماعی و درون اپلیکیشن دیده می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1031
Display Fraud

تقلب نمایشی

نوعی از تقلب‌های موبایلی است که در تبلیغات نمایشی اتفاق می‌افتد. رایج‌ترین تقلب‌های نمایشی، Ad stacking و pop-under است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1058
Display Network

شبکه نمایشی

شبکه‌ای از وب‌سایت ها و اپلیکیشن ­ها است که تبلیغات نمایشی را در صفحات وب‌سایت خود نشان می‌دهند. کسب ‌و کارها می‌توانند در این شبکه‌ها مصرف‌کنندگان خود را بر اساس موضوعات و کلمات کلیدی مورد جستجو، قرارگیری در صفحات خاص و هدف‌گیری مجدد (Remarketing)، مورد هدف قرار دهند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 992
Diversion

انحراف از قوانین بازار

زمانی است که محصول اصلی به یک خریدار در یک بازار یا مجرا فروخته می‌شود و سپس توسط همان خریدار بدون کسب رضایت یا اجازه از مالک نام تجاری در مجرا یا بازار دیگر دوباره فروخته می‌شود تا از مزایای موقعیت خرید و فروش همزمان قیمت بهره ببرد. این تعریف در تجارت موازی، بازار نامعلوم و فعالیت‌های بازار نامعلوم به کار می‌رود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1152
DMP

پلتفرم مدیریت داده

مخفف Data-Management Platform. سیستمی که برندها برای یافتن هرگونه اطلاعات درباره کاربران و بازار، مورد استفاده قرار می‌دهند. برندها ابتدایی‌ترین داده‌ها (ایمیل کاربران، نمودار فروش و ...) را در سیستم DMP آپلود می‌کنند و با داده‌های دیگر ادغام می‌کنند تا بتوانند تصمیم‌های بهتری برای بازاریابی خود بگیرند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1104
DNS

سیستم نام دامنه

مخفف Domain Name System. پروتکلی که URL وب‌سایت که متشکل از حروف است را به آدرس IP که متشکل از اعداد است ترجمه می‌کند. URL برای کاربران اینترنت به یادماندنی است، اما آدرس IP برای استفاده در فضای وب‌سایت‌ها مناسب است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1091
Dofollow

دوفالو

این اصطلاح، نشان‌دهنده یک هایپرلینک بدون تگ nofollow است. فرض اولیه در هایپرلینک، وجود لینک dofollow است تا اینکه یک کد nofollow به آن اضافه شود. لینک‌های dofollow ازلحاظ سئو، برای URL مقصد ارزش و اعتبار ایجاد می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1080
Domain Name

نام دامنه

یک نام منحصر به ‌فرد و متشکل از حروف، اعداد، خط تیره و نقطه برای نام‌گذاری یک وب‌سایت است. مثلاً tapsell.ir نام دامنه سایت تپسل است. نام دامنه به‌ جای آدرس IP سایت (که رشته‌ای از اعداد است) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1090
Domain Name/ Address

نشانی یا نام ناحیه در یک شبکه

بخشی از آدرس یک صفحه‌ی وب جهانی که منبع یک وب‌سایت یا ایمیل را مشخص می‌کند، مثلاً، www.interbrand.com نام ناحیه در نشانی اینترنتی www.interbrand.com/services.asp می‌باشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1124
Doorway

دروازه

صفحه وبی است که به طور خاص برای جذب ترافیک از یک موتور جستجو طراحی شده است. چنین صفحه ای شما را به سایت یا صفحه دیگری هدایت می کند. این تکنیک از تکنیک های سئو کلاه سیاه محسوب می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1125
Downsell

قسمتی از قیف فروش

به قسمتی از قیف فروش اشاره دارد؛ جایی که کاربر یک کالا را به دلیل گران بودن نمی‌خرد و شما در این مرحله، کالاهایی با قیمت مناسب‌تر را به کاربر پیشنهاد می‌دهید.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1097
DSP

پلتفرمی برای خرید رسانه

مخفف Demand-Side Platform. یکی از سه تکنولوژی مورد استفاده در اکوسیستم خرید و فروش تبلیغات و جایگاه‌های تبلیغاتی است. این سیستم به بازاریابان و تبلیغ ­دهندگان امکان خرید خودکار جایگاه‌ها و ظرفیت‌های تبلیغاتی را می‌دهد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1141
Duplicate Content

محتوای یکسان

این اصطلاح به محتوای تکراری یا کپی اشاره می‌کند که در 2 وب‌سایت مختلف یا 2 بخش از یک وب‌سایت پیدا می‌شوند. زمانی که یک محتوای یکسان در چندین صفحه از وب‌سایت یا در چندین وب‌سایت مختلف ظاهر شود، در رتبه‌بندی صفحه جستجو مشکل ایجاد می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1128
Dynamic Content

محتوای پویا

اطلاعاتی است که برای شخصی کردن پیام‌ها و تعاملات مشتریان استفاده می‌شود و دائماً به ‌روز می‌شود. در واقع، به‌جای استفاده از ویژگی‌های آماری مشتریان مانند نام، شهر، جنسیت و ... از APIها و سیستم‌های اختصاصی خود برای ایجاد محتوای مرتبط و پویا استفاده می‌کنند و این محتوا می‌تواند شامل هر چیزی از آب‌وهوا گرفته تا برنامه زمان‌بندی فیلم‌ها یا تیتر خبرها باشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1065
E-commerce

تجارت الکترونیکی

کسب‌ و کارهایی که به ‌صورت آنلاین تجارت می‌کنند. رایج‌ترین نوع تجارت آنلاین، خرده‌فروشان آنلاین هستند که محصولات را به‌ طور مستقیم به مصرف‌کنندگان می‌فروشند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1172
EBook

کتاب الکترونیکی

نسخه‌های دیجیتال از کتاب است که در فرمت‌هایی نظیر pdf منتشر می‌شود و معمولاً بازاریابان این کتاب‌ها را برای تولید lead استفاده می‌کنند. محتوای این EBookها معمولاً طولانی‌تر از پست‌های وبلاگ است و به ‌صورت جزئی‌تر به موضوعات می‌پردازد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1067
eCPM

هزینه موثر به ازای هزار بار نمایش

درآمد مؤثر حاصل از هر هزار نمایش کامل تبلیغ به کاربران را eCPM می‌گویند. این پارامتر یکی از اصلی‌ترین معیارهای ناشران و توسعه‌دهندگان برای انتخاب شبکه تبلیغاتی و کسب درآمد از آن است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1040
Editorial Calendar

تقویم تحریریه

چیزی شبیه به نقشه برای تولید محتوا است که به شما در تولید بهترین محتوا، یافتن بهترین موضوعات، یافتن مخاطبان هدف و فرکانس انتشار محتواها کمک می‌کند. استفاده از این تقویم محتوا باعث نظم بیشتر و برطرف کردن مشکلات محتوایی می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1071
Email Automation

اتوماسیون ایمیل

ارسال خودکار ایمیل‌ها با استفاده از نرم‌افزارهای مربوط به ایمیل مارکتینگ را اتوماسیون ایمیل می‌نامند. ایمیل‌های خوش‌آمدگویی، تأیید خرید و ... ازجمله ایمیل‌هایی هستند که با استفاده از سیستم‌های اتوماسیون ارسال می‌شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1041
Email List

لیست ایمیل

مجموعه‌ای از آدرس‌های ایمیل است که برای ارسال کمپین‌های هدفمند ایمیلی کاربرد دارد. روش‌های مختلفی برای جمع‌آوری ایمیل‌های این لیست وجود دارد. لیست ایمیل‌ها معمولاً بر اساس میزان تعاملات و ویژگی‌های فردی مشترکین تقسیم‌بندی می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1044
Email Marketing

بازاریابی ایمیلی

استفاده از ایمیل در بازاریابی و با هدف جذب مشتری، افزایش فروش، حفظ ارتباط مشتری با برند و ... را ایمیل مارکتینگ می‌گویند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1025
End-of-aisle (or End- cap) Display

ویترین‌ها/ نمایشگرهای انتهای راهرو یا سالن

به موقعیت‌های مطلوب برای نمایش کالاها و اجناس بازاریابان در فروشگاه‌های خرده فروشی اشاره دارد. همان طور که از اسمش پیداست، ویترین‌هایی هستند در انتهای سالن‌ها که کاملاً واضح و در معرض دید افراد هستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1183
Endorsed Brand

نام تجاری تضمین شده

یک نام تجاری که تضمین و اعتبار نام تجاری اصلی (شرکت مادر) را دربردارد. برای مثال چیپس اهوی! ببین، چیپس اهوی[1]! تجسم و تجربه‌ی مزه‌ی خالص را وعده می‌دهد؛ در حالی که نابیسکو[2] (نام تجاری اصلی) از کیفیت کلی، قدمت و تخصص در امر مواد غذایی حکایت می‌کند. نام تجاری اصلی یا منبع توانایی تأثیر در انتقال ارزش یا تخصص را دارد که به قول نام تجاری تضمین‌شده، نیرو می‌بخشد.

 

[1] Chips Ahoy

[2] Nabisco

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1134
Engagement Rate

نرخ تعاملات

معیاری است که میزان تعاملات مشتریان (تعداد لایک، کامنت، اشتراک‌گذاری و ...) با یک بخش از محتوا را توصیف می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1037
Essence

ماهیت

ماهیت، مجموع ویژگی‌های و مزایای نامشهود است؛ خصوصیات اصلی‌ای که یک نام تجاری را توصیف و متمایز می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1093
Event

رخداد

اقدامات و فعالیت‌هایی که توسط کاربران درون اپلیکیشن یا وب‌سایت انجام می‌شود. این رخداد می‌تواند هر چیزی باشد؛ تکمیل خرید، تکمیل یک مرحله از بازی، کلیک روی دکمه خاص، ثبت‌نام در یک فرم مخصوص و ... فعالیت‌هایی هستند که به‌عنوان یک event شناخته می‌شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1046
Evergreen Content

محتوای همیشه سبز

محتواهای ارزشمند، باکیفیت، استاندارد و صریحی هستند که حتی پس از گذشت مدت‌زمان طولانی از انتشار آن نیز مورد توجه قرار می‌گیرد و همچنان برای خوانندگان ارزشمند هستند. این‌گونه پست‌ها به دلیل ایجاد سئو خوب برای بازاریابان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1049
Every Day Low Pricing: EDLP

استراتژی ارزان فروشی، قیمت گذاری ارزان هر روزه

یک استراتژی خرده فروشی به منظور رفت و آمد و خرید دائمی مشتری با تکیه بر قیمت‌های پایین است. به همان اندازه که توانایی وال مارت در مذاکره بر سر قیمت‌های پایین با تأمین‌کنندگان، یکی از استراتژی‌های اصلی کسب و کار آن‌ها می‌شود، اهمیت EDLP نیز افزایش می‌یابد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1564
Exclusion Zone

ناحیه‌ی ممنوع

ناحیه‌ی اطراف یک جزء یا نشانه برای مثال آرم که باید خالی بماند. در دستورالعمل‌های طراحی، جزئیات اصول و دلایل مرتبط با این فضای خالی نشان داده شده است. همچنین با عناوین فضای خالی، فضای آزاد، منطقه‌ی کنترل و منطقه‌ی معافیت نیز از آن نام برده می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1177
Expectation

انتظار، توقع، پیش نگری

انتظار، تصور و عقیده‌ای است که مصرف‌کنندگان حتی قبل از امتحان یک نام تجاری درباره‌ی آن نام شکل داده‌اند. این انتظارها، کمترین اندازه‌ای هستند که نام تجاری باید بیشتر از آن برآورده کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1118
Experience

تجربه

زمانی است که مصرف کنندگان در معرض ویژگی‌های گوناگون نام تجاری قرار می‌گیرند. تجربه‌ی موفق نام تجاری در تماس با مثبت‌ترین جنبه‌های یک نام تجاری رخ می‌دهد که می‌تواند در فروشگاه، از طریق تبلیغات و وب‌سایت‌ها یا از طریق تبلیغات دهان به دهان اتفاق بیفتد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1195
Experiential Mapping

نقشه برداری تجربی

یک شیوه‌ی مدل‌سازی از تعاملات پیش‌بینی شده مشتریان که تجربه‌ی کلی آنان را در هنگام معامله‌ی یک نام تجاری بیان می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1123
Experiential Marketing

بازاریابی تجربه/ تجربه‌ای

رویکردی که سعی دارد تا یک پاسخ احساسی قوی درباره‌ی محصول یا خدمت در خریداران احتمالی برانگیزد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1149
Extension

گسترش، تعمیم، بسط

عمل استفاده از اسم تجاری فعلی (و موفق) برای کمک به جا انداختن محصول یا خدمت جدید در ناحیه یا طبقه‌ی جدیدی از بازار است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1129
External Link

لینک خروجی

لینک موجود در یک صفحه از وب سایت که به صفحه های خارج از وب سایت مذکور اشاره دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1036
Feed

فید

محتوایی که از طریق وب سایت ها یا برنامه هایی خاص به کاربر داده می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1089
FFA

رایگان برای همه

FFAها یا صفحات Free For All صفحاتی پر از لینک های غیرمرتبط بوده و حاوی محتوای ارزشمندی برای کاربران نمی باشند. این صفحات معمولا توسط موتورهای جستجو جریمه می شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1120
Fill Rate

درصد وجود تبلیغ

درصد وجود تبلیغ بیانگر نسبت تعداد نمایش ­های موفق تبلیغ به تعداد کل درخواست­ های ارسالی از یک رسانه به شبکه تبلیغاتی است. برای مثال، اگر یک اپلیکیشن در یک ساعت هزار درخواست نمایش تبلیغ به کاربرانش را به شبکه تبلیغاتی ارسال کند اما شبکه تبلیغاتی فقط بتواند ۵۰۰ تبلیغ را برای نمایش به اپلیکیشن بفرستند، درصد وجود تبلیغ ۵۰ درصد خواهد بود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1081
Fingerprinting

اثر انگشت مرورگر

اثر انگشت دستگاه یا اثر انگشت مرورگر، روشی است که در آن، داده­ های پایه کاربران موبایل، با هدف شناسایی آن­ها از مرحله کلیک تا نصب جمع­ آوری می­ شوند. با استفاده از این روش، اطلاعاتی اساسی، نظیر آدرسIP دستگاه ­های موبایل به دست می ­آید.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1053
Flanker Brand

نام تجاری مهاجم

محصولی که توسط شرکت در بازاری وارد می‌شود که قبلاً در آن شهرت و ثبات را کسب کرده است. قصد نام تجاری مهاجم، افزایش سهم کلی بازار در طبقه‌ای خاص و از صحنه خارج کردن رقبا از طریق رفتار تجاوزکارانه و تهدیدگرانه است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1174
Flash

نرم افزاری ویدیویی

نوعی نرم ­افزار ویدئویی که توسط شرکت Adobe Macromedia طراحی شده است. این نرم­ افزار انیمیشن­ های گرافیکی (vector-based) با حجم پایین تولید می­ کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1048
Flickr

فلیکر

رسانه یا شبکه ای است که کاربران می توانند در آن عکس آپلود کنند و به اشتراک بگذارند. فلیکر، بزرگ ترین سایت اشتراک گذاری عکس در جهان است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1087
Focus Group

گروه تمرکز

گروهی از افراد که برای بحث درباره‌ی یک مسئله، ایده یا محصول دور هم جمع می‌شوند. گروه‌های تمرکز، بخش مهمی از تحقیقات بازار هستند و موفقیت آن‌ها معمولاً به کیفیت و تجربه‌ی فرد برگزارکننده‌ی جلسه بستگی دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1111
For P's: Product, Price, Promotion, Place

چهار پی (محصول، قیمت، ترفیع، مکان)

مفهوم مکرری که به منظور بیان اجزای حیاتی بازاریابی استفاده می‌شود. هرچند امروزه به عنوان روشی برای مختصرنویسی شناخته می‌شود؛ زیرا چهار پی برای گنجاندن پی‌های دیگری در بین آن‌ها از جمله خدمات قبل از فروش و پس از فروش به مشتری، گسترش یافته است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1147
Forced Click

کلیک اجباری

نوعی از تقلب ­های کلیکی هستند که کاربر را مجبور به کلیک روی تبلیغ می­ کند. به عنوان مثال، آگهی­ های تمام صفحه بدون دکمه X برای بستن آگهی که هیچ چاره ­ای برای کاربر به جز کلیک روی تبلیغ باقی نمی­ گذارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1109
Forum

انجمن

فضایی از وب سایت است که به مکالمات و پیام های کاربران اختصاص داده شده است و معمولا به بخش پشتیبانی مربوط است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1051
Frames

فریم ها

نوعی طراحی صفحه وب که در آن دو یا تعداد بیشتری سند در یک صفحه و هر کدام در فریم خود به نمایش گذاشته می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1118
Franchise

حق استفاده از نام تجاری، امتیاز، حق مخصوص، فرانشیز

فرانشیز، یک رابطه‌ی قانونی قراردادی بین تولید کننده و یک یا تعداد بیشتری خرده‌فروش مستقل است. خریدار امتیاز، یک اسم تجاری مشهور و عامل کمک‌کننده‌ی اجرایی را کسب می‌کند. در صورتی که صاحب امتیاز علاوه بر درآمد، اندکی کنترل بر چگونگی اداره کسب و کار در اختیار می‌گیرد.

 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1145
Fraud Distribution Modeling

نوعی تجزیه و تحلیل برای شناسایی تقلب

نوعی تجزیه و تحلیل است که از مدل­ های توزیع آماری برای شناسایی رفتارهای مشکوک و غیرعادی استفاده می­ شود. رایج ­ترین معیار مورد استفاده برای ترسیم مدل توزیع، فاصله زمانی بین کلیک تا نصب است. در صورتی که فاصله زمانی بین کلیک روی تبلیغ و نصب اپلیکیشن بیش از حد کوتاه باشد و غیرعادی به نظر برسد، می­ توان با ترسیم نمودار توزیع آن، به تقلب بودن نصب­ ها پی برد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1095
Fraudulent Device

دستگاه ایجاد کننده ترافیک تقلبی

دستگاه ­های موبایل که ترافیک تقلبی بسیار زیادی ایجاد می ­کنند. سرویس ­هایی نظیر DeviceRank می ­توانند چنین دستگاه ­هایی را شناسایی و به صورت خودکار مسدود کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1022
Freestanding Brands

نام‌های تجاری مستقل

نام‌های تجاری‌ای که شرکت‌ها زمانی که قصد دارند تأثیر پرتفولیوی نام‌های تجاری را با استفاده از قدرت نفوذ هریک از نام‌های تجاری با ارتباط کم یا هیچ ارتباطی با نام تجاری منبع (اصلی) یا دیگر نام‌های تجاری (اغلب متناقض و رقابتی) همان شرکت افزایش دهند، به کار می‌برند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1133
Frequency

فرکانس

تعداد دفعات انجام کاری در واحد زمان را فرکانس می­ گویند. در بازاریابی دیجیتال اصطلاحاتی مانند فرکانس نمایش تبلیغ و فرکانس ارسال ایمیل بیانگر تعداد نمایش تبلیغات به یک کاربر یا ارسال ایمیل در طول یک مدت مشخص است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1046
Frequency Capping

تنظیم فرکانس نمایش تبلیغات به کاربر

تنظیم یک محدودیت برای فرکانس نمایش تبلیغات به یک کاربر در طول مدت زمان معین است. به عنوان مثال، تپسل می­ تواند فرکانس نمایش تبلیغات به کاربر را به گونه­ ای تنظیم کند که هر کاربر یک تبلیغ را بیش از سه بار مشاهده نکند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1127
Friction

ناسازگاری

هر عنصر موجود در وب­سایت که باعث گیج کردن، منحرف کردن و یا استرس برای بازدیدکنندگان شود را Friction می ­گویند که باعث می­ شود آن­ها وب­سایت را سریع ترک کنند. استفاده از رنگ­های ناسازگار، متن­های طولانی و صفحات فرود با گزینه­ های زیاد و گیج ­کننده نمونه ­هایی از friction هستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1073
Funnel

قیف

زمانی که کاربران خود را از طریق یک قیف از پیش تعریف ­شده که شامل چندین CTA است، در طی مراحل مختلف به سمت هدف مورد نظر خود هدایت می­ کنید، در حال استفاده از قیف بازاریابی هستید. قیف بازاریابی در واقع روشی برای تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان ثابت در طول دوره سفر مشتری است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1111
Gadget

گجت

رجوع شود به Gizmo.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1197
Gap

خلأ/ شکاف بازار

هر شرکتی استراتژی‌های کسب و کار را برای نام‌های تجاری خود توسعه می‌دهد و هر مصرف کننده‌ای این نام‌های تجاری را به طور شخصی تجربه می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1158
Gateway Page

دروازه

رجوع شود به Doorway.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1106
Generic Brands

نام های تجاری عمومی، محصولات بی نام

محصولات بدون نام تجاری که معمولاً توسط خرده فروشان به قیمتی پایین‌تر از محصولات مشابه مارک‌دار (دارای نام تجاری) عرضه می‌شوند. در ابتدا، محصولات بی‌نام به اجناسی با حداقل بسته بندی، تبلیغات و ترفیعات اطلاق می‌شد، اما اکنون از این اجناس حمایت بیشتری می‌شود و امتیاز و برتری بهتری را در عرصه‌ی رقابت فراهم می‌کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1131
Generic Name

اسم عمومی یا عام، نام عادی

یک اسم تجاری که به جای یک نام تجاری خاص به یک طبقه‌ی محصول مربوط می‌شود. از جمله بدیهی‌ترین مثال‌های نام‌گذاری عام، نام تجاری کلینکس در محصول دستمال کاغذی است که به طور گسترده در همه جا اسمش آمده است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1153
Generic Strategy

استراتژی عمومی یا عام

مایکل پورتر از دانشکده‌ی بازرگانی هاروارد این نظریه را مطرح کرد که سه استراتژی رهبری قیمت، تمایز و تمرکز در هر سازمانی وجود دارند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1199
Gizmo

گیزمو

اپلیکشن های کوچکی هستند که در وب سایت ها جهت انجام عملکردهای مشخصی مثل شمارش بازدیدها و یا نمایش آدرس IPها به کار می روند. گیزموها می توانند طعمه های لینک خوبی به دست آورند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1132
Global Branding

برندینگ جهانی

یک نام تجاری جهانی، نامی است که در بسیاری از کشورها در دسترس است؛ هرچند ممکن است از کشوری به کشور دیگر فرق کند، ولی نام‌های تجاری محلی ارزش‌های مشترک و هویت ترسیمی (گرافیکی) مشابهی دارند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1144
Goodwill

سرقفلی

دارایی نامشهودی که شامل ارزش نام تجاری و دیگر دارایی ها از قبیل خدمت به مشتری و روحیه ی کارمند می شود و برای بیان قدرت کسب درآمد بالاتر شرکت یا سازمان پیش بینی شده است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1187
Google AdWords

گوگل ادوردز

سرویس تبلیغات آنلاین شرکت گوگل است. این سیستم به تبلیغ ­دهندگان اجازه می­ دهد به منظور دستیابی به مشتریان، تبلیغات خود را از طریق شبکه­ های جستجو نمایش دهند. این سیستم به صورت مزایده ­ای عمل می ­کند. این سیستم مدل­ های قیمت­ گذاری مختلفی را پیشنهاد می ­دهد که به قیمت پیشنهادی (bid) کسب و کارها برای کلمات کلیدی مورد نظرشان بستگی دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1050
Google Algorithm

الگوریتم گوگل

سیستم برنامه ریاضی گوگل که تعیین می­ کند کدام وب­سایت ­ها در کدام بخش از صفحات نتایج جستجو نمایش داده شوند. این الگوریتم تحت عنوان Core Algorithm نیز شناخته می­ شود. 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1083
Google Analytics

گوگل آنالیتیکس

یکی از ابزارهای کاربردی و رایگان تجزیه و تحلیل وب­سایت که توسط Google ایجاد شده است. ترافیک وب­سایت، نرخ همگرایی، معیارهای کاربری، مقایسه داده­ ها و میزان تأثیر هر کانال بازاریابی بر کسب و کار از جمله اطلاعاتی است که توسط این ابزار انداز­ه ­گیری و گزارش می­ شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1025
Google Bomb

بمب گوگل

تلاش متحدانه چندین وبمستر برای تغییر نتایج جستجوی است که معمولا با اهداف طنزآمیز انجام می شود. “miserable failure” جرج بوش و “greatest living American” استیون کلبرت از نمونه های معروف بمب گوگل هستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1161
Google Bowling

گوگل بولینگ

تلاش های تخریبی برای پایین آوردن رتبه سایت های رقیب در گوگل است. این اصطلاح تحت عنوان سئوی منفی نیز شناخته می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1157
Google Dance

رقص گوگل

به تغییر در SERPs (لیست نتایج جستجو) گفته می شود که توسط بروزرسانی دیتابیس یا الگوریتم گوگل سبب می شود. این حالت معمولا در ماه­ های ابتدایی وب­سایت یا بعد از ساختن لینک ­ها رخ می ­دهد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1122
Google My Business

گوگل مای بیزینس

پلتفرمی است که کسب و کارها می ­توانند به منظور حضور در صفحه نتایج جستجو اطلاعاتی نظیر نام، آدرس وب­سایت، آدرس، نقشه، شماره تلفن، ساعات کاری را در آن وارد کنند. به دلیل جستجوی این پلتفرم بر اساس منطقه جغرافیایی، حضور در آن برای کسب و کارهای محلی مفید و ضروری است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1054
Google Reviews

بخش نظرات گوگل

نظرات و مرورهایی که در پلتفرم google my business گذاشته می­ شود. این نظرات در مقیاس 1 تا 5 ستاره و شامل یک پیام کوتاه است که توسط بازدیدکننده قرار داده می­ شود. این نظرات در نتایج جستجوی سایت نیز نمایش داده می­ شود و در سئو نیز تاثیرگذار است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1086
Googlebot

گوگل بات

برنامه اسپایدر گوگل است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1114
Graphic Design

طراحی گرافیکی

طراحی گرافیکی، فرآیند آراستن کلمات و تصاویر برای انتقال پیام و شفاف سازی ادراک است و ممکن است در هر وسیله ی ارتباطی از قبیل روزنامه ها، مجله ها و سیستم های دیجیتالی تا فیلم،انیمیشن و بسته بندی ظاهر شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1537
Gravity Forms

از پلاگین های وردپرس

یک پلاگین از وردپرس است که فرم تماس شخصی سازی شده را به وب سایت اضافه می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1087
Grid Systems

سیستم های شبکه ای

این سیستم ها به طراحی و ساختار اطلاعاتی ای که باید پیگیری شوند، اشاره دارند. همچنین به طرح بندی صفحه(صفحه آرایی)، قالب های سبک، شبکه های تصویری و الگوها اشاره می کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1135
Guest Post

پست مهمان

نوشتن و انتشار یک محتوا توسط یک شخص در وب­سایت یا بلاگ شخص دیگری به دعوت صاحب وب­سایت یا بلاگ، پست مهمان نامیده م ی­شود. این کار معمولا برای ایجاد بک­لینک برای وبسایت، افزایش ترافیک یا افزایش آگاهی از برند انجام می­ شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1029
GYM

گوگل، یاهو، مایکروسافت

مخفف گوگل، یاهو و مایکروسافت. سه موتور جستجوی قدرتمند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1182
Hacker

هکر

یک برنامه ­نویس با مهارت بسیار بالا که به صورت غیرقانونی و غیراخلاقی قادر به ایجاد تغییراتی در برنامه­ های کامپیوتری است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1075
Harmonization

هماهنگ سازی

اطمینان از این که کل محصولات محدوده‌ای خاص از نام تجاری، اسم و هویت بصری هماهنگی دارند و به طور ایده آل در سرتاسر بازارهای مختلف جغرافیایی یا خدمات و محصول، تثبیت موقعیت می‌شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1051
Harvesting

برداشت نتیجه، از رده خارج کردن آهسته‌ی یک نام تجاری

برداشت نتیجه زمانی است که فروش یک نام تجاری رو به کاهش می‌گذارد و شرکت‌ها به آرامی سرمایه‌گذاری‌های بازاریابی خود را کاملاً یا به میزان زیادی کاهش می‌دهند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1118
Hashing

هشینگ

راهی برای پنهان کردن اطلاعات شخصی کاربران هنگامی که بین شرکای تبلیغاتی به اشتراک گذاشته می ­شود. به عنوان مثال، اگر برندی از ناشر بخواهد تبلیغ را به کاربرانی نمایش دهد که لیست ایمیلشان را دارد، آدرس ایمیل آنها به ناشر نمایش داده نمی­ شوند و به نوعی، به زبانی ترجمه می­ شود که تنها کامپیوتر درک می­ کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1017
Hashtag

هشتگ

عبارت­ هایی است که بدون فاصله با نماد # نوشته می­ شود و برای برچسب­ گذاری محتوا به منظور راحت ­تر دیده و پیدا شدن توسط کاربران استفاده می­ شود. هشتگ­ ها اغلب در پست­ های شبکه ­های اجتماعی و وبلاگ ­ها استفاده می­ شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1087
Header

هدر

به قسمت بالای صفحات وبسایت که معمولا شامل لوگو و منوی وبسایت است گفته می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1058
Header Tag

تگ هدر

تگ هدر در HTMLها برای طبقه­ بندی محتوای صفحه مورد استفاده قرار می­ گیرند و شامل H2, H1 ، H3 و ... می باشد. این­ها در واقع، عناوین صفحه هستند که به کاربران کمک می­ کند تا محتوای مورد نظرشان را راحت ­تر پیدا کنند و همچنین به فهمیدن موضوع محتوای صفحه توسط موتور جستجو نیز کمک می­ کند. هر صفحه باید تنها یک H1 داشته باشد که مهم ­ترین عنوان صفحه محسوب می­ شود. زیرمجموعه H1، عناوین H2 و به همین ترتیب زیرمجموعه عناوین H2، هدر H3 است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1038
Heatmap

نقشه حرارتی

یک نمایش گرافیکی است که نشان­ دهنده چگونگی تعامل کابران با وب­سایت است. نرم ­افزارهایی که برای این کار وجود دارد، محل کلیک کاربران در وب­سایت، چگونگی اسکرول کردن کاربر و حوه حرکت آن­ها در سایت را دنبال می­ کنند. Heatmapها به پی بردن به رفتار کاربر در سایت و بهینه ­سازی طراحی سایت کمک شایانی می­کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1066
Hero Pieces

بخش‌های نمونه، قطعات الگو

مجموعه‌ای از قطعات ارتباطی که نشان می‌دهد چگونه به بهترین نحو از هویت بصری استفاده کنیم تا به عنوان بهترین الگوهای عملی (تجربی) به کار گرفته شوند استفاده واقع شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1100
Hierarchy

سلسله مراتب

به بیان ساده، سلسله‌ی مراتب همان نظم و ترتیب اشیاست؛ آنچه ابتدا، بعد و بعدتر از آن می‌آید. این اصطلاح می‌تواند در ساختار نام تجاری (یعنی اسم، بخش و واحد عملیاتی شرکت)، تشکیلات سازمانی (هرکس به چه کسی گزارش می‌دهد)، یا به طور جالب توجه‌تری در نیازها (که به جای کسب مطلوبیت صد درصد، حل سریع‌تر مسائل و مشکلات در نظر مشتریان مهم‌تر است) به کار رود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1073
Hit

هیت

زمانی استانداردی برای سنجش ترافیک وب در نظر گرفته می شد. اما حالا یک واژه بی معنی است که توسط “تعداد بازدید از صفحه” (page views) جایگزین شده است. یک Hit هر بار که سرور یک داده ای را ارسال کند -اسناد، گرافیک، فایل و …- رخ می دهد. بنابراین یک بازدید از صفحه می تواند hit های زیادی تولید کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1150
Homepage

صفحه‌ی خانگی وب سایت، هوم پیج

به اولین صفحه یا صفحه‌ی اصلی که شما بر روی وب سایت مشاهده می‌کنید، هوم پیج می‌گویند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1115
Hreflang Tag

یک کد در HTML وب­سایت است که به موتورهای جستجو مانند گوگل اعلام می­ کند صفحه وب­سایت از چه زبانی استفاده می­ کند. این تگ­ها برای وب­سایت­ هایی که چندین نسخه در زبان­ های مختلف دارند، بسیار مفید است. این تگ­ ها به گوگل کمک می­ کند تا محتوای مرتبط را به مخاطبین درست نمایش دهد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1047
HTML

زبان نشانه گذاری ابرمتنی

HTML مخفف Hyper Text Markup Language، مجموعه­ ای از کدها به زبان برنامه­ نویسی است که برای چگونگی نمایش یک صفحه وب­سایت در مرورگر استفاده می­ شود. این زبان در کنار زبان CSS هسته ساخت صفحات وب محسوب می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1143
HTTP

پروتکل انتقال فوق متن

این واژه مخفف عبارت Hypertext Transfer Protocol است. HTTP، پروتکلی است که توسط وب جهانی برای تعیین نحوه فرمت کردن و انتقال داده ­ها و آنچه مرورگرها و سرورهای وب باید برای پاسخ دادن به یک فرمان انجام دهند، استفاده می شود. 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1059
Hub

هاب

یک صفحه قابل اطمینان با محتوای با کیفیت است که به صفحات مرتبط لینک شده است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1166
Hyperlink

هایپرلینک

یک کد HTML است که ارتباط بین دو صفحه وب­سایت را فراهم می ­کند و اغلب به صورت برجسته و با رنگ متفاوت مشخص می ­شود. این لینک ­ها می ­توانند تصویر یا نوشته باشند. از طریق کلیک بر روی این لینک ­های برجسته، می­ توان مستقیما به صفحه تعیین شده رفت.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1102
Icon

تندیس

تندیس، نماد یک نام تجاری است که به طور عمیق در اذهان مصرف‌کنندگان نفوذ کرده است. در نام تجاری تونی، ببر، هارلی دیویدسون، تاج و نایکی «صدای خش خش» جلوه‌ی تندیس‌های نام تجاری خودنمایی می‌کنند که به نحوی ماندگار در ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه مصرف‌کنندگان حک شده است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1148
Identification Decisions

گزینه های/ تصمیم های هویت گذاری

منظور انتخاب‌های یک شرکت درباره‌ی برندینگ هویت محصول است. این انتخاب به نوعی از میان چهار گزینه صورت می‌گیرد: اسامی تجاری مجزا (چیریوز)، اسامی تجاری خط محصول (ظروف آشپزخانه‌ی کویزینارت)، اسامی تجاری شرکتی (دهان شوی اسکوپ) و نام خانوادگی شرکتی (سوپ نور).

 

 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1113
Identity

هویت

تجلی بیرونی یک نام تجاری که هر چیزی از نام و جلوه ی بصری آن تا شکلی از آن راکه به نظر می رسد و احساس، استشمام و چشیده می شود، در بردارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1158
IDMetrics

معیارهای هویت گذاری

یک متدلوژی اختصاصی تحقیقات کمی و کیفی اینتر برند که در جست و جوی ارزیابی هویت های بصری موجود و بالقوه ی نام های تجاری بر حسب تناسب،اعتبار و تداعی های مثبت و منفی قوی و نیز هماهنگی با مفهوم است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1169
IM

بازاریابی اینترنتی

مخفف Internet Marketing. استفاده از اينترنت توسط صاحبان کسب ‌و کار و توسعه‌دهندگان براي بازاريابي محصولات و خدمات را اينترنت مارکتينگ مي­ گويند که روش‌های مختلفي دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1077
Image

تصویر ذهنی،تصویر

تصویر ذهنی، برداشت کلی و مجموعه‌ی منحصر به فرد تداعی‌های شرکت یا نام تجاری در نظر عموم مردم است. این تصویر از طریق تبلیغات، وب‌سایت‌ها، کتابچه‌های راهنما، گزارش‌های سالیانه، آرم‌ها، نمادها و غیره به دست می‌آید.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1192
Image Library

کتابخانه‌ی عکس و تصویر

تصاویر ذخیره شده به صورت عکس، تصاویر و ویدئو و فیلم که با پرداخت مبلغی معین یا در املاک دولتی، به صورت رایگان برای استفاده‌ی عموم در دسترس قرار می‌گیرد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1126
Impact Model

الگوی تاثیر

ساختار اختصاصی اینتربرند که استراتژی نام تجاری را با خلافیت و اجرا پیوند می‌زند. این مدل، به ترتیب به چهار پرسش اساسی پاسخ می‌دهد که شامل چه کسی، چه چیز، چرا و چطور می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1188
Impression

برداشت مصرف کننده

تعریف فنی برداشت، تعداد کل تماس‌ها با یک آگهی تبلیغی در دوره‌ی زمانی معینی است که معیار مورد استفاده برای تعیین میزان جلب توجه و تحت تأثیر قراردادن مخاطب هدف موردنظر برای یک آگهی خاص است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1085
Impression

بازخورد

تعداد بازخوردها در واقع نشان دهنده تعداد دفعاتی است که یک تبلیغ در ادوردز یا دیگر پلتفرم های تبلیغات کلیکی نمایش داده می شود. همچنين، به تعداد دفعاتي که صفحه وب‌سایت بازديد می‌شود نيز impression مي­ گويند. به ‌عنوان ‌مثال، اگر دو بازديدکننده ۵ صفحه وب‌سایت را ببينند، تعداد impression عدد 10 خواهد بود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1092
Impression Share

سهم بازخورد

يکي از شاخص‌هایي است که در تبليغات کليکي استفاده می‌شود. اين شاخص، نسبت تعداد دفعات بازديد يک تبليغ توسط کاربران به تعداد کل دفعاتي است که تبليغ احتمال ديده شدن دارد. به ‌عنوان‌ مثال، اگر impression share يک تبليغ ٧٠% باشد، به معناي اين است که از ١٠مرتبه بازديد احتمالي تبليغ، ٧مرتبه بازديد شده است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1061
Impulse Buy

خرید ناگهانی یا بدون برنامه ریزی، خرید تفنّنی

خرید اتفاقی و بدون برنامه ریزی که بدون سنجش یا تحقیق قبلی در مورد مزایای محصول یا خدمت انجام می‌گیرد. این خرید غالباً به اجناسی مربوط می‌شود که در پیشخوان‌های مغازه‌ها و فروشگاه‌ها، در دسترس و در معرض دید هستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1119
In-App Ads

تبلیغات درون برنامه ای

يکي از روش‌های ديجيتال مارکتينگ است که تبليغ­ دهندگان، آگهی‌های خود را در قالب‌های مختلف نظير بنر تبليغاتي، ويدئو و ... توسط شبکه‌های تبليغاتي در اپليکيشن‌هايي که ناشرين آن‌ها مايل به انجام اين کار هستند، نمايش می‌دهند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1029
In-App Message

پیام درون برنامه ای

پیام‌های درون برنامه‌ای، پیام‌های ديجيتالي هستند که مردم تنها زماني قادر به دريافت آن‌ها هستند که در حال استفاده از اپليکيشن باشند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1061
In-App Purchase

خرید درون برنامه ای

خريد محصولات يا خدمات از طريق اپلیکیشن‌های موجود روي موبایل‌ها و تبلت‌ها را خريد درون اپليکيشن مي­ گويند. اين اصطلاح همچنين به خريدهاي ريالي اقلام مختلف درون بازی‌ها مثل خريد سکه، الماس و ... هم گفته می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1069
Inbound link

لینک درونی

یک لینک درونی به لینکی از صفحه وب شما گفته می شود که در وبسایت مرتبطی قرار می گیرد. لینک های درونی در سئو اهمیت دارند. زیرا موتورهای جستجو آنها را به عنوان نشانه ای بر معتبر و مفید بودن محتوای وب سایت شما تلقی می کنند. تفاوت آن با بک لينک اين است که Inbound linkها از درون متن لينک داده می‌شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1115
Inbound Marketing

بازاريابي درون‌گرا

بازاريابي درون‌گرا يک بازاريابي غيرمستقيم محسوب می‌شود و تمرکز آن بر افزايش مشتريان از راه‌هایی غير از تبليغات تهاجمي است. اين نوع از بازاريابي از طريق قيف بازاريابي با مشتريان ارتباط برقرار می‌کند و به جاي فروش مستقيم، از طريق جلب اعتماد مخاطب در طول يک مسير، او را به مشتري تبديل می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1023
Incentive Traffic

ترافيکي است که توسط مردم به ازاي دريافت پول، پاداش يا جایزه‌های بازي براي انجام کاري نظير تماشاي کامل ويدئوي تبليغاتي، نصب اپليکيشن، پر کردن نظرسنجي انجام می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1010
Index

ایندکس

اسم. به پایگاه داده ای از صفحات وب و محتوای آنها گفته می شود که توسط موتورهای جستجو مورد استفاده قرار می گیرد.

فعل. به عمل اضافه کردن صفحه وب به پایگاه داده یک موتور جستجو گفته می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1043
Indexed Pages

صفحات ایندکس شده

صفحاتی از یک وبسایت که ایندکس (فهرست) شده اند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1081
Influencer Marketing

بازاریابی تاثیرگذار

بازاريابي تأثیرگذار نوعی بازاريابي است که از افراد تأثيرگذار بر جامعه به ‌منظور رساندن پیام‌های تبليغاتي در قالبي الهام‌بخش استفاده می‌کند. اين افراد تأثيرگذار با دريافت مقداري پول از تبليغ­دهندگان اين کار را به صورت غيرمستقيم و به ‌گونه‌ای که براي مخاطبان جذاب باشد، انجام می‌دهند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1009
Infographic

اینفوگرافیک

تصويري که با هدف انتقال اطلاعات و داده‌ها طراحي شده است. از اينفوگرافيک براي نمايش ساده و تصويري مفاهيم پيچيده استفاده می‌شود که در بين بازاريابان ديجيتال از محبوبيت زيادي برخوردار است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1057
Inform-Engage-Align

آگاهی- تعهد- همگام سازی

رویکردی که توسط اینتربرند برای دست یابی به همسویی نام تجاری در داخل شرکت به کار می‌رود که شامل سه مرحله‌ی اصلی زیر می‌شود:

 • آگاهی: مرحله‌ای که کارکنان پیام مرتبط با نام تجاری را دریافت می‌کنند و به درک سطح اول نایل می‌شوند.
 • تعهد: مرحله‌ای که درک، راهی به سوی اقدام و اثبات تجربی را می‌گشاید. بنابراین کارکنان نام تجاری را باور می‌کنند.
 • همگام سازی: مرحله‌ای که ارزش‌ها و اهداف نام تجاری در فرایند کسب و کار و اقدام‌های نیروی انسانی برای ترغیب آنان به زنده نگه داشتن نام تجاری کاملاً تثبیت می‌شوند.
نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1198
Inlink

لینک ورودی

رجوع شود به Inbound link.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1163
Innovation

نوآوری

هر رویکرد جدیدی نسبت به طراحی، تولید یا بازاریابی می‌تواند یک نوآوری باشد. نوآوری‌ها معمولاً برای مبتکر، مزیت رقابتی فراهم می‌کنند؛ زیرا می‌توانند محصولات جدیدی را بر اساس تقاضای مشخص بازار فعلی یا برای ورود به بازارهای جدید فراهم کنند. به طور اساسی، نوآوری‌های با تمایز بالا باعث برندینگ موفقیت‌آمیز می‌شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1122
Innovation-based Culture

فرهنگ نوآوری

از دیدگاه بازاریابی، نوآوری به معنی معرفی محصولات، ایده ها یا خدمات جدید در بازار است؛ محصولات جدیدی که متفاوت یا از نظر مصرف‌کنندگان متفاوت هستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1080
Install Attribution

اطلاعاتي که بيان ­کننده محلي است که کاربر را به نصب هدايت کرده است. اين اطلاعات براي بازاريابان بسيار مهم است؛ زيرا می‌تواند جهت ­دهنده تلاش‌های آينده بازاريابي هر کسب‌ و کاري باشد و ميزان سرمایه‌گذاری در هر کمپين را مشخص می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1036
Instant Messaging

پیام رسانی فوری

سرويسي که در آن افراد می‌توانند از طريق يک رابط کاربري مبتني بر متن به صورت آنلاين با يکديگر ارتباط برقرار کنند. اشتراک‌گذاری فایل‌های کوچک در اين پلتفرم‌ها رايج است. شرکت‌های زيادي مانند فيسبوک، اسکايپ و جيميل اين پلتفرم را ايجاد کرده‌اند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1045
Intangible Assets

دارایی‌های نامشهود

دارایی‌های نامشهود مانند سرقفلی، علامت‌های تجاری، حق اختراع‌ها، تخصص مدیریتی، نام‌های تجاری، حق‌ تألیف‌ها، فرمول‌ها و غیره وجود فیزیکی ندارند؛ با این حال به عنوان عاملی مهم در ایجاد ارزش شناخته می‌شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1119
Integrated Brand Communication

ارتباطات یکپارچه‌ی نام تجاری

منظور تأمین کارایی و اثربخشی نام تجاری و آمیزه‌ی بازاریابی برای انتقال پیامی خاص به مخاطب موردنظر است که شامل فرایند و طرحی می‌شود که نیازهای مخاطب هدف، انتقال پیام‌های مهم و مناسب‌ترین مجاری ابلاغ به آن‌ها را در نظر می‌گیرد. این مجاری می‌توانند شامل فروش، ترفیع، روابط عمومی، تبلیغات و غیره باشند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1105
Integrated Marketing Communications

ارتباطات یکپارچه‌ی بازاریابی

ارتباطات یکپارچه‌ی بازاریابی، تمام ارتباطات بازاریابی (تبلیغ، ترفیع و ارتقای فروش، روابط عمومی و بازاریابی مستقیم) را به جای مجموعه‌ای از فعالیت‌های مجزا به صورت یک کل به هم پیوسته مدیریت می‌کند. این یکپارچگی، وضوح، هماهنگی و تأثیر حداکثر پیام نام تجاری را فراهم می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1135
Intellectual Assets

دارایی‌های هوشمند یا فکری

دارایی‌های غیرفیزیکی کسب و کار که می‌توانند شامل تخصص، دانش، حق اختراع‌ها، برنامه‌های تحقیق و توسعه و سیستم‌های مدیریت دانش باشند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1132
Intellectual Property

اموال فکری

دارایی‌های نامشهود از قبیل حق اختراع، علامت تجاری یا حق تألیف که ارزش آن‌ها از دانش، اکتشاف، اختراع یا خلاقیت ناشی می‌شود. اموال فکری می‌توانند شامل محصولات جدید مانند نرم‌افزار، کتاب‌ها، فرمت‌ها بازی واقعی رایانه‌ای، حقوق استفاده از تلویزیون تا رخدادهای ورزشی و حتی یک فرایند تولید شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1097
Interactive Marketing

بازاریابی تعاملی یا ارتباطی

روشی که اصول سنتی بازاریابی را با تکنیک‌های اینترنتی ترکیب می‌کند تا مشتریان بتوانند با هرکسی که برای آنان پیام فروش یا بازاریابی می‌فرستد، ارتباط داشته باشند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1148
Interstitial Ads

آگهی‌هایی هستند که بين دو صفحه محتوايي زماني که بازديدکننده وب‌سایت از يک صفحه به صفحه دیگر وب‌سایت هدايت می‌شود، ظاهر می‌شوند. در اپلیکیشن‌های موبايل هم از این مدل تبليغاتي استفاده می‌شود ولی باید آن را فقط در جایگاه‌های مخصوصي قرار داد تا باعث تخريب تجربه کاربري نشود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1056
Interviewing

مصاحبه

مصاحبه شامل پرسیدن پرسش‌های مختلف برای کسب ایده‌ها، اطلاعات یا عقاید می‌شود و روش مصاحبه تکنیک عادی تحقیق بازاریابی است که برای جمع‌آوری داده‌ها طراحی شده است. در مصاحبه از افراد درخواست می‌شود که یک پرسشنامه‌ی کتبی را پر کنند یا به پرسش‌ها از پشت تلفن یا در مصاحبه‌ای رو در رو (حضوری) پاسخ دهند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1154
Inventory

تعداد يا حجم ظرفیت‌های تبليغاتي که يک ناشر می‌تواند براي فروش به تبليغ­ دهندگان ارائه دهد. اين ظرفیت‌ها به حجم جایگاه‌های تبليغاتي در وب‌سایت‌ها يا اپلیکیشن‌های ناشر اشاره دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1084
Investor Relations

رابط سرمایه‌گذاران، روابط سرمایه‌گذار

یک فعالیت و همچنین واحدی در اکثر شرکت‌های سهامی عام متوسط تا بزرگ است. رابط سرمایه‌گذاران به سهامداران فعلی و احتمالی اطلاعاتی صحیح درباره‌ی شرکت و عملکرد مالی آن می‌دهد و به سرمایه‌گذاران در اتخاذ تصمیم‌های آگاهانه‌ی خرید و فروش کمک می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1149
IP Address

آدرس IP

يک شماره منحصربه‌فرد براي هر دستگاه استفاده ­کننده از اينترنت است. از اين آدرس براي تشخيص محل دستگاه و تشخيص آن از ساير دستگاه‌های در حال استفاده از اينترنت استفاده می‌شود. شما نيز می‌توانید آدرس IP عمومي خود را از طريق جستجو عبارت ”?What is my IP Address“ پيدا کنيد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1075
IR

مخفف Installation Rate. نسبت تعداد کل نصب‌ها به تعداد کل کلیک‌های صورت گرفته در انتهاي تبليغات را IR می‌نامند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1076
Jargon

زبان حرفه ای، زبان مخصوص یک حرفه یا صنعت

زبان حرفه‌ای استفاده از اصطلاح‌های پیچیده به جای معادل‌های ساده و متداول آن است که بازاریابان بسیار به کار می‌برند. به نوعی افرادی که از زبان حرفه‌ای استفاده می‌نمایند، سعی می‌کنند خیلی مطلع و با معلومات به نظر برسند و یا سعی دارند با گیج کردن دیگران، شایستگی ادراکی خود را بیشتر نشان دهند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1153
Java

جاوا

جاوا، يکي از قوی‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی است که مستقل از پلتفرم‌ها است؛ يعني اين زبان قابل پیاده‌سازی و اجرا در سیستم‌عامل‌ها و کامپيوترهاي مختلف است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1036
JavaScript

جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت، زبان برنامه‌نویسی ساده‌ای است که با HTML نيز ترکيب می‌شود و در وب‌سایت‌هاي زيادي استفاده می‌شود. جاوا اسکريپت زبان به نسبت ساده‌تری است، اما به اندازه جاوا قوي نيست.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1062
Jumble Disply

ویترین سمساری، ویترین مجموعه‌ی کالاهای مختلف

ترکیبی از کالاها یا نام‌های تجاری شرکت‌های مختلف که با هم در مکانی یکسان بر روی میزهای حراج به معرض نمایش درمی‌آیند. این روش ماننده شیوه‌ی خرده فروشی است و مسائل و مشکلاتی از قبیل خطر نمایش نامناسب نام‌های تجاری و کالاها را دربردارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1117
Key Buying Influences

عوامل مهم تأثیرگذار در خرید  

عوامل بسیاری بر تصمیم به خرید یا نخریدن یک محصول توسط مصرف کننده تأثیر می‌گذارند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1124
Key Performance Measures

معیارهای کلیدی عملکرد

مجموعه‌ی متمرکزی از متریک‌ها که باعث انجام دادن وظایف خاص مدیریتی می‌شوند. در برندینگ، این متریک‌ها می‌توانند شامل حجم و ارزش سهم بازار، آگاهی، بازده سرمایه‌گذاری خاص در برندینگ و غیره باشند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1098
Keyword

کلیدواژه

کلمه يا عبارتي است که نشان­ دهنده موضوع اصلي يک محتوا است. به کلمه يا عباراتي که براي پيدا کردن چيزي در موتورهاي جستجو تايپ می‌کنید، کليدواژه مي­ گويند و موتورهاي جستجو نتايج را بر اساس آن کلمات نشان می‌دهند. يکي از اهداف SEO نمايش وب‌سایت در صفحه نخست و در جايگاه بالاتر بر اساس اين کلمات کليدي است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1163
Keyword Cannibalization

ناکارآمدی کلیدواژه

به استفاده بیش از حد از یک کلیدواژه در صفحات زیادی از یک وب سایت گفته می شود. این موضوع، مشخص کردن اینکه کدام یک از صفحات با کلیدواژه ارتباط بیشتری دارد را برای کاربران و موتورهای جستجو دشوار می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1152
Keyword Density

تراکم کلیدواژه

به درصد یک کلیدواژه از تعداد کلمات یک صفحه وب می گویند. اگر این درصد به طرزی غیرطبیعی بالا باشد، ممکن است تاثیر منفی در سئوی سایت داشته باشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1036
Keyword Proximity

يکي از معيارهاي مهم در موتور جستجوي گوگل است که به ميزان نزديک بودن دو کليدواژه به يکديگر اشاره دارد. هرچه کلیدواژه‌ها نزدیک‌تر به هم قرار گيرند، تأثیر بيشتري بر گوگل می‌گذارند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1013
Keyword Research

جستجوی کلیدواژه

تحقيق درباره کلیدواژه‌های موردنظر، شامل ميزان جستجوي کلمات، ميزان رقابت سايرين بر اين کلمات کليدي در موتورهاي جستجو و ارزش تجاري آن‌ها می‌باشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1076
Keyword Spam

تکرار کلیدواژه

زماني که يک کلمه کليدي در يک صفحه بیش ‌از حد و با هدف دخالت در نحوه رتبه‌بندی موتورهاي جستجو تکرار شود، اسپم کليدواژه اتفاق مي ­افتد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1079
Keyword Steaming

موتورهاي جستجو براي رتبه‌بندی صفحات، تنها به کلیدواژه‌ها توجه ندارند، بلکه جمع کلمات، هم‌خانواده‌ها و هم‌معنی کلیدواژه‌ها نيز مؤثر هستند. موتورهاي جستجو چنين کلماتي را هم وزن همان کلیدواژه‌ها در نظر می‌گیرند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1026
Keyword Stuffing

تکرار کلیدواژه

رجوع شود به keyword spam.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1099
Knowledge Management

مدیریت دانش

به طور کلی، فرایند تسخیر، سازمان‌دهی، تحلیل، تفسیر و انتشار اطلاعات و دانش اشخاص، از سازمانی به سازمان دیگر است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1183
KPI

مخفف Key Performance Indicator. معيارهايي است که براي ارزيابي ميزان موفقيت فعالیت‌ها استفاده می‌کنند. بازاريابان با توجه به اين شاخص‌های عملکردي، فرايند مارکتينگ خود را دنبال می‌کنند. ميزان ترافيک، نرخ کليک، نرخ همگرايي و ... نمونه‌هایی از KPI هاي مهم در مارکتينگ هستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1090
Lable Graphics

برچسب مشخصات

به طرح ها و تصاویر روی هر بسته بندی که اطلاعاتی درباره ی محصول شامل نام، طرز مصرف، ویژگی ها، مزایای محصول و غیره را دربردارند، گفته می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1138
LAD

مخفف Limit Ad Tracking. یک ویژگی است که به کاربران اجازه می‌دهد تا ID آن­ها در اختیار تبلیغ­ دهندگان قرار داده نشود. زمانی که این تنظیمات فعال می‌شود، ID کاربر هنگام ردیابی ظاهر نمی­ شود؛ یعنی این دسته از کاربران تبلیغات هدفمند و خاص را مشاهده نخواهند کرد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1056
Landing Page

صفحه فرود

یکی از مهم ­ترین اجزای درونی در استراتژی بازاریابی، صفحه فرود یا لندینگ پیج است. صفحه فرود یک صفحه از وب­سایت است که با استراتژی های بازاریابی و به صورت خاص برای تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری طراحی می­ شود. 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1128
Latent Semantic Indexing

نمایه سازی معنایی نهان

Latent Semantic Indexing که گاهی با عنوان latent semantic analysis نیز از آن یاد می‌شود یک متد ریاضی است که وظیفه بهبود دقت بازیابی اطلاعات را به عهده دارد. با استفاده از این روش، موتورهای جستجو محتوای صفحه شما را تجزیه و تحلیل کرده و به دنبال کلیدواژه های LSI می گردند که کلیدواژه ی اصلی شما را پشتیبانی کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1139
Launch

جا انداختن/عرضه کردن کالای جدید در بازار

زمانی که شرکت با استفاده از تبلیغات، آگهی، برندینگ داخلی یا فروش های اولیه، به ترویج محصول یا خدمت جدیدی اقدام می کند. عرضه ی کالای جدید در بازار می تواند همراه با بودجه های هنگفت باشد ودر تاریخ خاصی شروع شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1141
Lead

سرنخ

لید یا سرنخ، کسی است که به محصول و یا سرویس شما از هر طریقی علاقه نشان داده است. یک مشتری بالقوه در قیف فروش است که تا حدودی با کسب و کار ارتباط برقرار کرده است. 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1042
Lead Nurturing

پرورش لید

راه­ هایی برای توسعه و پیشرفت مجموعه‌ای از ارتباطات (ایمیل، شبکه ­های اجتماعی و ...) برای حفظ تعاملات با lead و هدایت او به سمت انتهای قیف بازاریابی است. پرورش lead از طریق ایجاد محتوای مرتبط به lead ها به تکمیل فرآیند خرید کمک می­ کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1036
Letterhead

سربرگ

برگه‌ی رسمی شرکت با عنوان چاپ‌شده در بالای آن که معمولاً شامل نام، نشانی، شماره‌ی تلفن و شماره‌های نمابر شرکت است و اغلب اوقات شامل آرم و دیگر جزئیات می‌باشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1080
Leveraging

استفاده از قدرت نفوذ نام تجاری موفق؛ نفوذگذاری

زمانی که شرکت از قدرت یکی از نام‌های تجاری موفق خود برای حمایت یکی از محصولات جدیدش در ورود به بازاری متفاوت ولی مرتبط استفاده می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1133
Lexicon

فرهنگ واژگان

به طور کلی، فرهنگ واژگان شامل فهرستی از کلمات (برای مثال یک لغت نامه) و تقریباً مشابه همین فرهنگ است. فقط این فرهنگ، به طور اختصاصی شامل فهرستی از واژگان برندینگ، نام‌گذاری، بازاریابی، تجارت الکترونیک، طراحی و ارتباطات است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1190
License

مجوز، پروانه

پروانه، سند یا قراردادی است که اجازه‌ی انجام دادن کاری را با دارایی‌های شخص دیگر می‌دهد. همچنین در بین دو کسب و کار، قراردادی است که در آن به یک شرکت کارمزدی داده می‌شود تا فناوری، دانش یا محصولی را برای شرکت دیگر فراهم کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1125
Lifestyle Brand

نام تجاری سبک زندگی

هدف این نام تجاری برقراری ارتباط بر اساس چگونگی زندگی مخاطبان است و هویت خود را بر پایه‌ی منافع و فعالیت‌ها، نیازها و خواسته‌ها، علاقه‌ها و آرا، نگرش‌های و الگوهای مصرف مخاطبان خود تعیین می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1157
Lifetime Customer Value

ارزش دوره‌ی عمر مشتری

معادله و رویکردی است که ارزش مشتری را برای خرید در طی دوران زندگی وی محاسبه می‌کند. هدف از آن شناسایی سودآورترین مشتریان و سازمان‌دهی آنان در بخش‌های خاص است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1134
Line Extension

گسترش خط محصول

منظور استفاده از یک نام تجاری مشهور و موفق برای معرفی محصولات دیگری در طبقه‌ی فعلی آن است (برای مثال، توسعه‌ی خمیردندان کرست معمولی به خمیردندان سفید کننده).

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1154
link

پیوند

قسمتی از صفحه وب که با کلیک بر روی آن، مرورگر به صفحه ای دیگر یا قسمتی دیگر از همان صفحه هدایت می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1093
Link Bait

لینک طمه

Link Bait به فرآیند تولید محتوایی اطلاق می شود که آنچنان پرمحتوا و ارزشمند است که تعداد زیادی از بک لینک های طبیعی را -غالبا از شبکه های اجتماعی- به سوی سایت جذب می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1210
Link Building

لینک سازی

لینک سازی یا لینک بیلدینگ (به انگلیسی: Link Building) به فعالیت هایی گفته می شود که جهت گرفتن بک لینک از سایت های اینترنتی معتبر جهت ارتقای رتبه خود در فهرست نتایج موتورهای جستجو انجام می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1133
Link Exchange

تبادل لینک

به یک طرح لینک دوسویه گفته می شود که معمولا توسط سایتی مختص صفحات دایرکتوری تسهیل می شود. 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1121
Link Farm

مزرعه لینک

یک وب­سایت که به صورت انحصاری برای فهرست کردن تعداد زیادی لینک بدون دسته­ بندی یا ساختار خاصی در نظر گرفته شده است. چنین وب­سایت­ هایی از نظر موتورهای جستجو نامعتبر هستند و در صورت تعامل وب­سایت شما با این سایت ­ها، رتبه­ بندی سایت شما تحت تاثیر منفی قرار می­ گیرد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1079
Link Popularity

محبوبیت لینک

محبوبیت لینک یک معیار اندازه گیری برای ارزش یک سایت است. این معیار بر طبق تعداد و کیفیت سایت هایی که به یک وب سایت لینک داده اند، مشخص می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1127
Link Pyramid

هرم لینک

یک نوع از استراتژی بک لینک سازی که به لینک سازی چند مرحله‌ای معروف است اینطور که در مرحله 3 به صفحات وب مرحله 2 و در مرحله 2 به صفحات وب مرحله 1 و در مرحله 1 به سایت و صفحات شما لینک داده می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1051
Link Spam

لینک اسپم

به لینک های ناخواسته گفته می شود. مانند لینک هایی که توسط کاربران در قسمت نظرات بلاگ گذاشته می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1077
Link Text

متن لینک

رجوع شود به Anchor Text.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1085
Link Velocity

سرعت لینک

سرعت لینک دهی به یک سایت را مورد بررسی قرار می­ دهد. برای مثال سایت ­های خبری بدلیل حجم لینک­ هایی که به صفحاتشان می­ شود جزو دسته high Link Velocity قرار می­ گیرند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1019
Linkerati

لینک دهنده

به کاربران اینترنتی گفته می شود که هدف linkbait قرار می گیرند. این کاربران به علت علاقه ای که به ایجاد و به اشتراک گذاشتن لینک ها دارند، می توانند بر ترافیک وب سایت تاثیرگذار باشند. آنها معمولا لینک های ارزشمندی تولید می کنند که به ترفیع رتبه وب سایت در فهرست نتایج موتورهای جستجو کمک می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1095
Lock up

هماهنگی و جفت و جور شدن اجزای طراحی

هماهنگی اجزای طراحی، روابط بین دو جزء طراحی و چگونگی نمایان شدن آن‌ها را با یکدیگر شرح می‌دهد و حد و مرزها، اندازه و روابط موقعیت‌گذاری و قوانین استفاده‌ی مستقل را معین می‌کند. یک مثال در این زمینه موقعیت‌گذاری آرم شرکت با شعار آن است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1157
Logo

آرم،لوگو

آرم، جزء گرافیکی مورد استفاده برای شناسایی شرکت، خدمت یا محصول است. همچنین یک علامت، نشانه، نماد یا تصویر متمایز (معمولاً برای شرکت یا اسم تجاری) است که استفاده‌ی دائمی دارد و به نوعی برای حفاظت در برابر سوء استفاده‌ی شرکت‌های دیگر، به علامت تجاری تبدیل می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1157
Logotype

حروف چاپی آرم، لوگو تایپ

حروف چاپی آرم، مجموعه‌ی اسم تجاری و نام شرکت در یک سبک حروف چاپی متمایز یا با استفاده از حروف خاص است که به روش مشخصی در کنار هم قرار می‌گیرند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1143
Long Tail

عبارت طولانی

عبارت های طولانی تر و مشخص تر در جستجو که معمولا نسبت به عبارات کوتاه تر و کلی تر، کمتر مورد هدف قرار می گیرند. مثلا یک جستجو برای کلمه widgets ممکن است خیلی گسترده باشد درحالی که red widgets with reverse threads یک عبارت طولانی برای جستجو است. درصد بزرگی از جستجوها، جستجوی عبارات طولانی است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1098
Loyalty

وفاداری

منظور از وفاداری، حمایت مداوم کسب شده برای یک نام تجاری است؛ وقتی که آن نام تجاری آن قدر مزایای مهم و متمایزی را ارائه می‌دهد که باعث می شود مشتریان به تکرار برای خرید به آن مراجعه کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1178
Loyalty Programs

برنامه های وفاداری

طرح‌ها و برنامه‌های ویژه‌ای که یک مزیت تدریجی را به مصرف کنندگان حامی نام تجاری عرضه می دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1190
LSI

نمایه سازی معنایی نهان

مخفف Latent Semantic Indexing. روش فهرست­ بندی که مشخص می­ کند کدام کلمات به کدام کلمات مرتبط است. به عنوان مثال، گوگل می­ داند که کلمه سئو با کلماتی مانند ساخت لینک، کلیدواژه و بک لینک مرتبط است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1090
LTV

مخفف Life Time Value. به میزان کل درآمد حاصل از یک کاربر در چرخه کامل استفاده او از محصول LTV گفته می‌شود. مقایسه LTV با CAC می­تواند مشخص کند که یک مشتری به اندازه‌ای که برای جذب او خرج شده درآمدزا بوده یا خیر و به این ترتیب میزان بهینگی کمپین ­های تبلیغاتی و تعامل­ های مشتری مشخص می ­شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1026
Luxury Brands

نام‌های تجاری تجملی

نام‌های تجاری تجملی، اشیا یا خدماتی مطلوب و مرغوب، اما غیرضروری هستند. آن‌ها به جای رفع نیازهای ضروری، بیشتر برای زیبایی و تجمل استفاده می‌شوند و غالباً گران هستند یا به دست آوردن آن‌ها دشوار است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1151
Mall lntercept

مصاحبه‌ی انفرادی در مرکز خرید

زمانی که پژوهشگران بازار در یک مرکز خرید، افراد رهگذر را به عنوان نمونه انتخاب می کنند و از آنان درخواست می کنند به تعدادی پرسش پاسخ دهند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1110
Mantra

حقیقت درونی/ مانترای نام تجاری

یک عبارت کوتاه (معمولا ۳ تا ۵ کلمه‌ای) ملهم از باطن نام تجاری که روح تثبیت موقعیت نام تجاری را دربر می‌گیرد. مانترا معمولاً از ترکیب سه اصطلاح شکل می گیرد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1172
Map Pack

بخشی از صفحه نتایج گوگل است که سه کسب و کاری که در نقشه محلی ثبت شده را نمایش می‌دهد. این بخش معمولا در نتیجه جستجوی یک کسب وکار خاص، محل خاص و یا واژه "نزدیک من" نمایش داده می ­شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1044
Mark

علامت

بخشی از نام تجاری که شامل نماد، طرح، رنگ یا حرفی متمایز است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1174
Market

بازار

کلمه‌ی «بازار» معانی مختلفی دارد، از قبیل اشاره به مکان واقعی یا فرضی خرید و فروش اجناس، میزان تقاضای یک محصول یا خدمت مانند «بازاری گسترده برای خودروهای عتیقه وجود دارد» و نیز کسب و کار خرید و فروش یک کالای ویژه مانند «بازار دانه‌ی سویا».

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1105
Market Attractiveness

جذابیت بازار

میزان پتانسیل بالقوه‌ی سود در یک بازار یا صنعت معین که عواملی از قبیل اندازه‌، نرخ رشد و ماهیت رقابتی بازار فعلی را مشتمل می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1130
Market Broadening

توسعه‌ی بازار

توسعه‌ی بازار، استراتژی‌ای است که شرکت در آن نیازها و خواسته‌های مصرف‌کنندگان فعلی خریدار محصول یا خدمت خود را به منظور عرضه‌ی محصول یا خدمتی دیگر برای فروش به آنان ارزیابی می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1177
Market Coverage Strategies

استراتژی‌های پوشش بازار

به طور عمومی شرکت‌ها برای انتخاب و هدف قرار دادن بازارها، پنج استراتژی زیر را به کار می‌گیرند:

1- تمرکز بر بازاری خاص (که بر یک بخش مشخصی از بازار تمرکز می‌کند).

2- تخصصی کردن محصول (که یک محصول خاص را برای کل بازارها تولید می‌کند).

3- تخصصی کردن بازار (که همه‌ی محصولات را برای یک بازار خاص تولید می‌کند).

4- تخصصی کردن انتخابی (که محصولات را برای فرصت‌های مختلف موجود در بازار به منظور فروش به افراد مختلف تولید می‌کند).

 5- پوشش کامل (که برای هر مشتری یک محصول تولید می‌کند). 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1171
Market Crystallization

تبلور/ تثبیت بازار

شیوه‌ای که در آن بخش‌های بازاری را که هنوز به طور کامل تثبيت نشده‌اند، برای بررسی نیازهای مشابه افراد در آن بازار، با احتمال نیاز به چیزی که هنوز در آن بازار وجود ندارد و برای برآورده کردن آن نیازها شناسایی می‌کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1135
Market Defense

دفاع از بازار

آنچه شرکت برای مقابله با پیشرفت‌های رقیب فعلی یا احتمالی انجام می‌دهد، «دفاع از بازار» نامیده می شود و استراتژی های مختلفی به شرح زیر را دربر می گیرد:

1- ایجاد موانعی برای ورود به بازار

 ۲- افزایش هزینه های ورود به بازار

 ٣- کاهش جذابیت بازار به وسیله‌ی کاهش قیمت ها

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1158
Market Demand

تقاضای بازار

تقاضای بازار، حجم کل محصول یا خدمت خریداری شده توسط یک گروه خاص از مشتریان در یک بازار مشخص و در طی دوره‌ی زمانی معینی است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1089
Market Diversification

تنوع بخشیدن به بازار، تنوع بازار

یک استراتژی رشد که شرکت‌ها از طریق آن محصولات و بازارهای جدید را به طور همزمان افزایش می‌دهند؛ اما محصولات و بازارهایی که عموماً به فعالیت‌های فعلی آن‌ها مرتبط نیستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1166
Market Extension Strategy

استراتژی گسترش بازار

منظور به کارگیری و استفاده از استراتژی بازاریابی مخصوص یک کشور، در هنگام گسترش و نفوذ به دیگر کشورها است. از طرف دیگر، استراتژی گسترش نام تجاری از ارزش‌های یک نام تجاری مشهور برای توسعه در بازارها یا بخش‌های جدید بازار استفاده می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1134
Market Followers

پیروان بازار

شرکت‌هایی که منابع، تعهد، سهم بازار یا تخصص تحقیق و توسعه‌ی مورد نیاز را در به چالش کشاندن رهبران بازار برای یک موقعیت رقابتی‌تر ندارند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1140
Market Fragmentation

تفکیک شدن/ قطعه قطعه شدن بازار

زمانی است که بخش‌های جدید با نیازها، خواسته‌ها و تمایل‌های خاص خود، از بازارهای همگن سابق پا می‌گیرند. وقتی این اتفاق رخ می‌دهد، به وفاداری نام تجاری خدشه وارد می‌شود و سودمندی بازاریابی انبوه کمتر می‌گردد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1437
Market Intermediaries

واسطه‌های بازاریابی

گاهی اوقات با عنوان دلال نیز یاد می‌شوند. واسطه‌های بازاریابی افراد و شرکت‌هایی هستند که به گردش محصولات از سازندگان آن‌ها تا استفاده‌کنندگانشان کمک می‌کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1088
Market Leader

رهبر بازار

شرکت یا نام تجاری‌ای که در صنعت خود برجسته است و بیشترین سهم بازار را داراست، هدف آن داشتن جدیدترین و پیشرفته‌ترین فناوری‌های تولید است و بیشترین انعطاف‌پذیری و مهارت را در ساخت استراتژی‌ها دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1114
Market Position

موقعیت در بازار، موضع در بازار

موضع در بازار، قدرت نسبی یک نام تجاری (یا شرکت) در مقابل دیگر نام‌های تجاری یا شرکت‌ها در بازاری خاص است که می‌تواند به عنوان میزان فروش در فضای رقابتی یا میزان فروش به عنوان درصدی از کل بازار لحاظ شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1126
Market Potential

پتانسیل بالقوه یا احتمالی در بازار

برآوردی از ظرفیت بازار یا کل فروش‌های احتمالی محصول یا خدمت در طی یک دوره‌ی زمانی مشخص که می‌تواند به عنوان سهم بازار، شرکتی مشخص تعریف شود که به طور منطقی می‌توان انتظار دست‌یابی به آن را داشت.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1116
Market Research

تحقیقات بازار، تحقیق یا پژوهش در بازار

رویکرد منظم و سیستماتیک برای جمع آوری، تحلیل و تفسیر اطلاعات مورد نیاز برای گرفتن تصمیم‌های منطقی بازاریابی.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1140
Market Segmentation

تقسیم بندی/ بخش بندی بازار

گروه بندی مجموعه‌ی وسیعی از مشتریان در بازار به گروه های کوچکتر بر اساس نیازها، خواسته‌ها و عادت های خرید مشابه.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1118
Market Share

سهم بازار

سهم بازار، تعداد کل واحدهای فروخته شده یا ارزش دلاری یک محصول خاص است که به صورت درصدی از تعداد کل واحدهای فروخته شده به وسیله‌ی تمام رقبا در یک بازار معین بیان می شود. (همچنین، اندازه‌ی بازار به کل میزان فروش احتمالی به دلار به وسیله‌ی هر رقیب در آن بازار گفته می شود.)

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1144
Marketing

بازاریابی

بازاریابی فرایندی است که از طریق برنامه‌ریزی، قیمت گذاری، هماهنگی ترفيع و توزیع، ایده‌ها، اجناس یا خدمات را به بازار وارد می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1110
Marketing Audit

بازرسی / ممیزی بازاریابی

یک بررسی، تحلیل و ارزیایی دوره‌ای و منظم از ساختار، اهداف جزئی استراتژی‌های تشکیلات، اهداف کلی، طرح‌های عملیاتی و نتایج گروه بازاریابی.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1057
Marketing Control System

سیستم کنترل بازاریابی

سامانه‌ای که طرح های بازاریابی را بررسی می‌کند تا دریابد آیا نتیجه های مورد انتظار را ارائه می‌دهند یا خیر.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1044
Marketing Cost Analysis

تحلیل هزینه‌ی بازاریابی

ابزار مورد استفاده در برنامه‌ریزی بازاریابی که هزینه‌های مرتبط با توسعه، تولید، فروش، ترفیع و توزیع یک محصول یا خدمت را برای بخش‌های معین بازار بررسی می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1094
Marketing Metrics

متریک‌های بازاریابی

متریک‌های بازاریابی معیارهایی هستند که به شرکت‌ها در ارزیابی کلی عملکرد بازاریابی آن‌ها از قبیل سهم بازار، هزینه‌های تبلیغات و ترفیع و میزان پاسخ‌های کسب شده از طریق بازاریابی مستقیم و تبلیغات کمک می‌کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1066
Marketing Mix

آمیزه‌ی بازاریابی

انتخاب محصولات با توجه به تصمیم‌هایی درباره‌ی قیمت، مکان و ترفیع که یک شرکت مشخص برای ادامه‌ی سطوح مطلوب فروش در بازارهای هدف خود به کار می‌برد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1044
Marketing Myopia

نزدیک بینی بازاریابی

این اصطلاح عموماً به قصور شرکت در تعریف شایسته و متناسب اهداف خود اشاره دارد. فقدان چشم‌انداز ممکن است به تأکید بیشتر بر ویژگی‌ها و مزایای خاص محصول و تاکید کمتر بر نیازها و خواسته‌های مصرف کنندگان منجر شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1043
Marketing Planning

برنامه ریزی بازاریابی

به فرایند منظم و سیستماتیک ارزیابی فرصت ها و منابع بازاریابی و تنظیم اهداف بازاریابی گفته می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1059
Mashup

مش‌آپ

صفحه ای است که عموما شامل نرم افزار یک منظوره و دیگر برنامه های کوچک (گیزموها و گجت ها) یا احتمالا لینک هایی به این برنامه ها می باشد. مش‌آپ ها محتوایی سری و آسان و معمولا مورد علاقه کاربران هستند و می توانند Link bait خوبی باشند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1089
Mass Marketing

بازاریابی انبوه

به فرایند استفاده از رسانه‌های جمعی برای فروش گسترده‌ی محصول یا خدمت به یک گروه هدف بزرگ گفته می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1094
Masterbrand

نام تجاری اصلی

اسم تجاری اصلی که شرکت برای محصولات و خدماتش در سرتاسر یک کسب و کار به کار می‌برد.

 

 

 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1045
Measurement

اندازه‌گیری، سنجش

اندازه‌گیری به تعیین حد، اندازه، مقدار یا میزان چیزی به ویژه در مقایسه با یک نوع استاندارد شناخته‌شده گفته می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1124
Media

رسانه های جمعی

شامل همه‌ی ابزارهای ارتباط جمعی از چاپی (روزنامه ها و مجله ها) گرفته تا الکترونیکی (رادیو و تلویزیون) و رایانه‌ای (وب سایت و غیره).

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1108
Media Buying

خرید رسانه ها

خرید رسانه ها، خدمت ارائه شده توسط آژانس های تبلیغاتی خاص است که مستلزم مذاکره با رسانه های مختلف برای خرید زمان یا فضا برای نمایش آگهی ارباب رجوع می باشد. خرید رسانه ها در واقع پرداخت پول برای تبلیغات شرکت است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1078
Media Kit

کیت رسانه ای

بسته‌ای از مطالب مربوط به ترفیع و تبلیغ در فروش که توسط رسانه‌ها برای ترغیب افراد به تبلیغات توزیع می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1072
Media Planning

برنامه ریزی رسانه های جمعی

در برنامه ریزی رسانه‌ها، شرکت ها اهداف استراتژیک خود را تحلیل وظایف منطقی و قابل اجرای روزانه ی خود را برای بیشتر کردن سرمایه گذاری مورد نظر در ترفیع و تبلیغ تنظیم می کنند، نتیجه‌ی این فرایند یک «طرح رسانه‌ای جمعی» نامیده می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1060
Medium

رسانه ­های مورد استفاده برای افزایش ترافیک وب­سایت که می‌تواند توسط Google Analytics هم تجزیه و تحلیل شود را medium می ­گویند. برخی از نمونه­ های رایج آن Organic, CPC, Refferal, Social وemail  هستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1013
Merchandising

تجارت، تبلیغات بازرگانی، عرضه‌ی کالا

تجارت اصطلاحی است که معانی بسیاری (عموماً همسو) دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1091
Merger

ادغام یا تلفیق شرکت‌ها

منظور ترکیب دو یا چند شرکت در یک ماهیت واحد است. به نوعی، یکی از شرکت‌ها با جذب همه‌ی دارایی‌ها و بدهی‌های شرکت‌های دیگر به آن‌ها کمک می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1080
Message-Channel-Market (MCM)

پیام- وسیله‌ی ارتباطی- بازار

دیدگاه اینتربرند درباره‌ی ساده کردن مسیر برندینگ و ارتباطات بازاریابی است. در بارزترین شکل آن، ارتباطات بازرگانی و تجاری در پی شناسایی یک بازار مطلوب برای پیشنهاد خود می‌باشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1030
Messaging

پیام، پیام‌رسانی

پیام، شرح و بیانیه‌ای مختصر و مهم از مسایل و مزایای مرتبط با محصول یا خدمت است. پیام موضوعی است که پیوسته از طریق ترکیبی از مجاری ارتباطی شرکت برای دسترسی بهتر به مخاطبان هدفش منتقل می‌شود.

 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1112
Messaging Matrix

ماتریکس پیام/ پیام‌رسانی

از دیدگاه اختصاصی اینتربرند که مخاطبان اصلی یک نام تجاری را شناسایی می کند؛ مخاطبانی که می توانند به عنوان گروه‌های تأثیرگذار بر بخش های بزرگتر بازار عمل کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1077
Messaging Options

گزینه ها /حق انتخاب های پیام رسانی

گزینه‌های پیام رسانی می‌توانند شامل جایزه ها، رضایت نامه ها و گواهینامه مقایسه های ارائه‌ی بخشی از زندگی، جاذبه‌های بشردوستانه و غیره باشند و برای انعکاس ارزش‌ها و منافع نام تجاری انتخاب می شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1059
Meta Description

توضیحات هر صفحه به طور خلاصه شده که در نتایج جستجو هم نمایش داده می‌شود در این تگ نوشته می­ شود که در گذشته محدودیت کاراکتر 150 تا 170 کاراکتر بوده اما در حال حاضر تا 320 کاراکتر رسیده است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1035
Meta Keyword

در چند سال اخیر، این نوع تگ­ ها این امکان را برای نویسندگان فراهم می­ کرد تا تعداد زیادی کلیدواژه مرتبط (یا بعضا غیرمرتبط که اشتباه بود) را وارد کنند. امروزه، این کار تاثیر چندانی در سئو و رتبه­ بندی در موتورهای جستجو ندارد و توسط بسیاری از موتورهای جستجو از جمله نادیده گرفته می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1084
Meta Robots

این تگ متا به موتورهای جستجو اجازه جستجو و دنبال یک صفحه را می­ دهد. لازم به ذکر است که ربات­ های موتور جستجو به طور خودکار صفحات را ایندکس می‌کنند اما در صورتی که نخواهید اجازه دسترسی دهید استفاده از این تگ الزامی است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1055
META Tags

تگ های متا

تگ <meta> اطلاعاتی در مورد سند HTML  فراهم می کند. این داده ها در صفحه، نشان داده نمی شوند اما توسط ربات های موتورهای جستجو قابل خواندن هستند. 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1099
Meta Title

عنوان متا

عنوان اصلی هر صفحه از وب­سایت که از مهم­ ترین متاتگ ­ها می­ باشد که حداکثر باید بین 50 تا 60 کاراکتر باشد و این نوع متا در صفحه نتیجه موتورهای جستجو در مرورگرها هم نمایش داده می­ شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1002
Metric

متریک

استانداردی برای اندازه گیری که توسط برنامه های آنالیتیکس مورد استفاده قرار می گیرد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1104
Metrics

متریک ها، معیارها

به طور کلی، متریک ها، اندازه گیری ها و معیارهای طراحی شده برای پیگیری توسعه‌ی محصول هستند و باعث اندازه گیری تأثیر اصلاحات و بهبودهای فرایند در شرکت می شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1107
MFA

ساخته شده برای تبلیغات

MFAها (Made For Advertisements) به وب سایت هایی گفته می شود که از ابتدا به عنوان محلی برای تبلیغات طراحی می شوند. سایت های اعلام برنامه تلویزیون یک نمونه MFA می باشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1159
Microblog

میکرو بلاگ

میکرو بلاگ ­ها، کاربردی نظیر شبکه ­های اجتماعی دارند که کاربران می‌توانند محتواهای کوتاه با محدودیت کاراکتر را به اشتراک بگذارند. معروف ­ترین نمونه میکرو بلاگ، توئیتر است که تلفیقی از شبکه­ های اجتماعی و بلاگ را برای کاربران فراهم کرده است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1037
Middle of the Funnel

میانه قیف بازاریابی

قسمت میانی قیف بازاریابی است. در این مرحله، لید پس از روبرو شدن با یک مشکل (مثلا، نیاز به یک میز جدید)، به دنبال یافتن راه ­حل برای مشکل، تحقیق درباره آن و مقایسه راه حل­ ها است. کسب و کار شما می­ تواند یکی از راه ­حل­ های موجود برای مشکل لید باشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1075
Mirror Site

سایت آینه

به یک سایت دقیقا مشابه و با آدرس متفاوت گفته می شود. چنین سایتی به منظور پاسخگویی به حجم بالای ترافیک ساخته می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1095
Mission Statement

بیانیه ماموریت

شرحی از تاریخچه‌ی شرکت، سلیقه‌های مدیریتی، دغدغه‌های محیطی منابع در دسترس و شایستگی‌های اختصاصی است. این بیانیه به پرسش «ما از چه کسب و کاری هستیم؟»

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1059
Mobile Fraud Detection

شناسایی تقلب موبایلی

مقابله با تقلب­ های موبایلی، تمامی روش­ های و تکنولوژی­ های مورد استفاده در تبلیغات دیجیتال است که به بازاریابان موبایلی کمک می‌کند تا تقلب­ های موبایلی را شناسایی کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1031
Mobile Marketing

بازاریابی موبایلی

یکی از روش ­های بازاریابی آنلاین است که بر دستیابی به مخاطبان تلفن­ های هوشمند، تبلت یا دستگاه­ های مشابه دیگر از طریق وب­سایت، ایمیل، شبکه­ های اجتماعی، MMS ، SMS و اپلیکیشن ­های موبایل تأکید دارد. بازاریابی موبایلی می ­تواند بر اساس اطلاعات زمانی، مکانی و اطلاعات شخصی مخاطبان و حتی رفتار کاربران به راحتی بهینه ­سازی شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1032
Mobile Optimization

بهینه­ سازی موبایلی

بهینه­ سازی موبایلی، طراحی و قالب­ بندی کاربرپسند وب­ سایت ­ها برای نمایش مناسب در تلفن ­های همراه است؛ به گونه ­ای که خواندن محتوای موجود در وب­ سایت و بارگذاری صفحات وب­سایت در صفحات تلفن همراه دشوار نباشد. در صورتی که وب­سایت شما برای نمایش در موبایل مناسب نباشد، بخش بزرگی از مخاطبان و در نهایت، ترافیک بسیار زیادی را از دست خواهید داد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1009
Monetization

اصطلاحی است که به صاحبان وب­سایت ها و اپلیکیشن ­های موبایل امکان کسب درآمد را می­ دهد. درآمدزایی از روش ­های مختلفی مانند نمایش ویدئوها و بنرهای تبلیغاتی و همکاری در فروش (affiliate marketing) امکان­ پذیر است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1077
Monetize

کسب درآمد

به کسب درآمد از یک سایت گفته می شود. آگهی های ادسنس یک راه ساده برای کسب درآمد از یک وب سایت هستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1052
Multi-brand Strategy

استراتژی استفاده از چند نام تجاری

استراتژی یک شرکت منفرد که به جای یک نام تجاری با چندین نام تجاری متناقض و رقابتی به بازار وارد می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1085
Multi-Segment Strategy

استراتژی چندبخشی

استراتژی‌‌ای که تعدادی از بخش‌های مجزای یک بازار را هدف قرار می‌دهد و سپس آمیزه‌ی بازاریابی مجزا و متمایزی را برای هر بخش توسعه می دهد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1063
Name

اسم، نام

بخشی از نام تجاری که شامل کلمات، حروف یا اعداد است. وقتی که «علامت تجاری» استفاده می‌شود، بیشتر وقت‌ها به معنای اسم تجاری است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1164
Namenclature System

سامانه‌ی صورت اسامی، فهرست اصطلاحات

سامانه‌ی صورت اسامی، ساختاری برای برقراری طرح تفضیلی در جهت توسعه‌ی اسم است. این سیستم ها اکنون برای تأمین تمایز و هماهنگی، آهنگ صدا و پارامترهای زبان مورد استفاده‌ی نام تجاری را در بر می گیرند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1177
Namenclature System

سامانه‌ی صورت اسامی، فهرست اصطلاحات

سامانه‌ی صورت اسامی، ساختاری برای برقراری طرح تفضیلی در جهت توسعه‌ی اسم است. این سیستم ها اکنون برای تأمین تمایز و هماهنگی، آهنگ صدا و پارامترهای زبان مورد استفاده‌ی نام تجاری را در بر می گیرند.

نویسنده: یوتاب
Names

اسامی

اسامی تجاری را می‌توان بسته به اجناس یا خدمات پیشنهادی آن به چندین نوع طبقه‌بندی کرد که به شرح ذیل هستند:

 

 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1141
Naming

نام‌گذاری

عمل توسعه‌ی اسامی تجاری برای شرکت‌ها، محصولات و خدمات است. اکثر اوقات، هدف نام‌گذاری توسعه‌ی علامت‌ها و اسامی تجاری قابل تملک است که قول نام تجاری را بیان می‌نمایند و روشی آسان در شناسایی و تعامل با نام تجاری را برای مصرف کنندگان فراهم می‌نمایند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1118
NAP

نام-آدرس-تلفن

مخفف Name- Address- Phone Number. کلمه­ ای است که به عنوان مخفف استنادات محلی به کار می­ رود و عامل مهمی برای کمپین جستجوهای محلی است. به منظور حضور در لیست­های محلی، این موارد حتما باید در فهرست­ های محلی (local directories) وارد شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1039
Native Advertising

تبلیغات همسان

تبلیغات همسان نوعی از بازاریابی و تبلیغات آنلاین است که در تلاش است به مخاطب کمتر حس تبلیغاتی القا کند. این نوع تبلیغات بر اساس تجربه مشتری، متناسب با محيط تبلیغ و بدون ایجاد مزاحمت برای مخاطب اجرا می­ شود. 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1048
Natural Search Results

نتایج جستجوی طبیعی

نتایج جستجویی که اسپانسر شده و تبلیغاتی نیستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1054
Negative SEO

سئوی منفی

تلاش ­های غیراخلاقی و غیرقانونی برای آسیب رساندن به جایگاه رقبا در گوگل است که تحت عنوان Google Bowling نیز شناخته می­ شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1038
New Product Development

توسعه‌ی محصول جدید

فرایندی کلی که یک محصول قبل از عرضه به بازار طی می کند و شامل هفت مرحله است: تولید ایده ها، غربال ایده ها، آزمایش مفهوم، تحلیل کسب و کار، توسعه ی محصول، بازاریابی آزمایشی و تجارتی کردن، توسعه‌ی محصول جدید، اکثر اوقات به فعالیت های داخلی سازمان، به جای محصولات جدید کسب شده از شرکتی دیگر اشاره دارد.

 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1076
News Releases

انتشار اخبار

انتشار اخبار یا انتشار مطبوعاتی، همان اعلام مطالب و گزارش های کتبی یا ثبت‌شده‌ی دارای ارزش خبری از طریق رسانه ها است که هدف از آن، تشویق خبرنگاران به تهیه‌ی مقاله هایی درباره‌ی موضوع مورد نظر است و عموماً در روابط به عنوان ابزاری برای جلب توجه مطلوب ارباب رجوع و یا محصولات بنگاه روابط عمومی استفاده می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1148
Nich Brand

نام تجاری با جایگاه مناسب، نام تجاری دنج

نام های تجاری دنج، نام هایی هستند که مورد هدف بخش های خاصی از بازار قرار می گیرند که شرکت یا محصول به ویژه در آنها قدرت دارد. این بخش ها به نوعی برای جلب توجه شرکت‌هایی با سهم های بازاری بزرگ، بسیار کوچک، اما سودده هستند و احتمال جلب رقبا را ندارند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1112
Niche

موضوع یا مارکت خاصی که به عنوان هدف در نظر گرفته می‌شود. به عنوان مثال، niche تپسل، بازاریابی دیجیتال است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1012
Nofollow

نوفالو

دستوری که یا در قسمت HEAD یک صفحه وب یا در کد لینک جداگانه یافت می شود. این دستور به ربات های موتورهای جستجو فرمان می دهد که هیچ کدام از لینک های موجود در صفحه یا لینک خاصی را دنبال نکنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1090
Noindex

نو ایندکس

دستوری که یا در قسمت HEAD یک صفحه وب یا در کد لینک جداگانه یافت می شود. این دستور به ربات های موتورهای جستجو فرمان می دهد که آن صفحه یا لینک خاصی از آن را ایندکس (فهرست) نکنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1104
Non Reciprocal Link

لینک یک طرفه

به حالتی گفته می شود که سایت A به سایت B لینک دهد اما سایت B به سایت A لینک ندهد. موتورهای جستجو به لینک های طرفه بیش از لینک های دو طرفه ارزش می دهند زیرا احتمال اینکه لینک های دو طرفه نتیجه همدستی بین دو سایت باشد، بالا است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1115
Non-Incent Traffic

درست برخلاف incent traffic، این نوع از ترافیک بدون هیچ­گونه پیشنهاد و جایزه ­ای به دست می‌آید. کاربران به صورت خودجوش و بر اساس علاقه­ مندی خود تصمیم به ایجاد تعامل با تبلیغات می­ گیرند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1118
Offer

پیشنهاد، عرضه

دو تعریف کلی برای آن وجود دارد: اول، دوره و شرایطی (قیمت، کمیت، تاریخ تحویل، هزینه‌های حمل و نقل، گارانتی و غیره) که تحت آن محصول یا خدمت برای فروش عرضه می‌شود و دوم، طراحی، ویژگی‌ها، کیفیت، بسته بندی و توزیع (همراه با خدمات وابسته مانند تأمین مالی، ضمانت‌نامه‌ها و نصب) محصول یا خدمتی که شرکت برای فروش پیشنهاد می‌دهد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1154
Offsite SEO

تکنیک ­های بهینه‌سازی موتورهای جستجو که بدون نیاز به ایجاد تغییرات در وب‌سایت انجام می‌شود؛ مانند بررسی لینک­ های ورودی یا عوامل دیگری نظیر سیگنال­ های حاصل از شبکه‌های اجتماعی. 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1039
One-to-One Marketing

بازاریابی تک به تک

غالباً بازاریابی شخصی نامیده می‌شود که طی آن شرکت سعی دارد عرضه‌ای منحصر به فرد از محصول را برای هر خریدار احتمالی فراهم کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1155
Onsite SEO

تکنیک ­های بهینه‌سازی موتورهای جستجو از طریق ایجاد تغییرات در داخل وب‌سایت است. از جمله این تکنیک ­ها، اطمینان از برچسب­ گذاری قسمت­ های مختلف وب­سایت نظیر محتوا، تگ عنوان، تگ تصاویر و ... بر اساس کلیدواژه ­ها است که این کار به رتبه ­بندی بهتر وب­سایت کمک می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1004
Open-Source-Software

نرم افزار متن باز

نرم افزارهای کامپیوتری که به کاربران اجازه می دهد تا کد نرم افزار را اصلاح کنند و بهبود ببخشند. معروف ترین نمونه، نرم افزارهای ویکی پدیا است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1103
Opportunity

الگوی فرصت

الگوی فرصت اطلاعات گذشته و حال را برای شناسایی روندها، نیروها و شرایط جمع‌آوری و مطالعه می‌کند تا به مدیریت در انتخاب استراتژی‌های مناسب به منظور برآورده کردن اهداف شرکت کمک کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1124
Opt-In

زمانی که کاربر در فهرست ایمیل­ های شما ثبت نام می‌کند یا به منظور برقراری ارتباط با شما، عضو یک سرویس ارتباطی می­ شود یا اجازه ارسال نوتیفیکیشن را به اپلیکیشن شما می‌دهد. Opt - in در واقع نوعی تایید مجوز از سوی کاربر است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1046
Opt-Out

زمانی که کاربران خواهان توقف ارسال پیام­ های تبلیغاتی شوند. به عنوان مثال، زمانی که کاربران از لیست ایمیل‌های شما خارج شوند و اصطلاحاً unsubscribe کنند. همچنین، آن­ها ممکن است ایمیل­ های شما را Block یا اسپم کنند. Opt – out نوعی لغو عضویت و عدم علاقه کاربر به ادامه دریافت پیام است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1067
Organic Growth

رشد طبیعی

میزان رشد کسب و کار که به جای رشد در نتیجه‌ی ادغام‌ها، خریدها و تصاحب‌ها، از افزایش تولید و فروش و برگرداندن درآمد برای سرمایه‌گذاری دوباره در همان شرکت رخ می‌دهد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1092
Organic Link

لینک ارگانیک

بک لینکی است که به صورت خودجوش توسط وبسایت دیگری ایجاد می شود. هدف از انتشار این لینک ها تنها ایجاد ارزش و فایده برای کاربران  است.

 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1084
Organic Traffic

ترافیک ارگانیک

ترافیکی که بدون نیاز به صرف هزینه و تنها از طریق کلیک بر روی نتایج موتورهای جستجو به صورت رایگان ایجاد می­ شود. این نوع ترافیک بهترین نوع ترافیک ایجاد شده است که به آن ترافیک رایگان (Free Traffic) نیز می ­گویند. ترافیک ارگانیک بهترین معیار برای اندازه‌گیری SEO است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1073
Outbound Link

لینک خروجی

هر نوع لینک خارجی است که از سایت ما به دیگر سایت‌ها داده شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1050
Outlink

لینک خروجی

به لینک های موجود در یک سایت گفته می شود که کاربران را به سایت های دیگر هدایت می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1128
Packaged Goods

اجناس بسته بندی شده، اجناس/ کالاهای مصرفی

محصولاتی که توسط تولیدکنندگان آن‌ها بسته بندی می‌شوند. این کالاها معمولاً قیمت واحد کمتری دارند، از طریق فروشگاه‌های غذا و دارو توزیع می‌شوند، به میزان زیادی تبلیغ و ترفیع می‌شوند (معمولاً در رسانه‌های جمعی) و دائم خریداری و مصرف می‌گردند. (برای مثال، خمیردندان).

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1139
Packaging

بسته بندی

به طور کلی، بسته بندی به تمام فعالیت‌ها و موارد مرتبط با طراحی و تولید پوشش یا قوطی محصول برای عرضه به عموم اطلاق می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1146
Packaging Design

طرح بسته بندی

طرح بسته بندی را می توان به چهار روش متفاوت از نظر گذراند: به عنوان وسیله‌ای برای حفاظت از محتویات قوطی؛ به عنوان عاملی در تعیین میزان ارزش محصول؛ به عنوان فضایی خالی برای ترویج و ترفیع ویژگی ها و مزایای محصول و در نهایت به عنوان بخشی از تجربه‌ی محصول.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1506
Pagerank

رتبه صفحه

پیج رنک یا به اختصار PR رتبه‌ای است که گوگل برای یک سایت بین اعداد ۰ تا ۱۰ در نظر می‌گیرد. هر قدر این عدد نزدیک به ۱۰ باشد نشان دهنده این است که این سایت لینک های ورودی زیادی دارد و سایت های زیادی به این سایت لینک داده‌اند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1030
Paid Traffic

ترافیک غیر رایگان

ایجاد ترافیک از طریق پرداخت پول است. اغلب به اشتباه تصور می‌کنند این تبلیغات همان تبلیغات کلیکی است، در صورتی که هر ترافیکی که به واسطه پول ایجاد شده را paid traffic می­ گویند. البته، رایج­ ترین منبع ترافیک غیر رایگان، همان تبلیغات PPC است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1026
Panda

پاندا

یکی از الگوریتم‌های شرکت گوگل که در سال 2011 برای رتبه ­بندی صفحات معرفی شده و وب­سایت­ های با کیفیت پایین و محتواهای کپی را شناسایی می‌کند و با آنها مبارزه می‌‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1033
Parent Brand

نام تجاری اصلی/ مادر

مهم‌ترین نام تجاری در خانواده‌ی نام تجاری است. نام تجاری مادر، نام بزرگ و جامعی است و وظیفه‌ی تضمین و تصدیق یک یا تعدادی از نام‌های تجاری فرعی را برعهده دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1118
Parity

برابری، تساوی

برابری وقتی رخ می‌دهد که محصولات یا عملکرد شرکتی نه بهتر و نه بدتر از رقبای آن باشند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1151
Passing Off

حمایت از علامت تجاری ثبت نشده

اسم داده شده، به اقدام قانونی اتخاذ شده برای محافظت از «شهرت» علامت تجاری، نام تجاری یا ترکیبی خاص از آن‌ها است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1159
Pay For Inclusion

پرداخت برای شامل شدن

Pay For Inclusion یا به طور مخفف PFI به عمل پرداخت هزینه برای شامل کردن یک وب سایت در یک موتور جستجو یا دایرکتوری گفته می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1080
Penetration

نفوذ

نفوذ غالباً به جای عبارت «نفوذ به بازار» به کار گرفته می‌شود و به میزان خرید فعلی نام تجاری توسط اشخاص یا سازمان‌ها در بازار خاص و یا میزان آگاهی خریداران احتمالی از یک محصول یا خدمت اشاره دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1131
Penguin

پنگوئن

یکی از الگوریتم­ های شرکت گوگل که در سال 2012 برای شناسایی بک لینک­ های ساختگی معرفی شده است و با وب­سایت­ هایی مبارزه می‌کند که با استفاده از black hat، اقدام به افزایش لینک­ های خود می‌کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1034
Perception

ادراک

ادراک، روشی است که افراد محرک های اطراف خود را تفسیر می کنند. در واقع برداشتی از واقعیت مبتنی بر عقاید، نیازها، نگرش ها، رخدادها و افراد است و نیز بر رفتارها و اعمال تأثیر می‌گذارد. در زمینه‌ی برندینگ، ادراک می تواند بر تصمیم های خرید اثرگذار باشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1119
Perceptual Mapping

نگاشت/ نقشه برداری ادراکی

فرایند مورد استفاده در تحقیقات بازاریابی برای درک طرز تفکر مشتریان منتخب درباره‌ی محصولات فعلی و آتی؛ چگونگی ادراک آنان از شرکت‌ها، محصولات مختلف و ویژگی‌های نام تجاری و نیز چگونگی رتبه بندي آن‌ها در میان موارد بررسی شده در مقابل رقبا است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1174
Perference

برتری / رجحان

هدف اساسی عملیات تبلیغ و ترفیع کسب برتری است؛ جایگاهی که در آن یک نام تجاری نسبت به رقبای خود مطلوب‌تر است. برتری نام تجاری برای مصرف کننده در خرید محصول ضروری است (درست مانند وفاداری به نام تجاری که برای تکرار خرید لازم است).

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1134
Permission Marketing

بازاریابی اجازه/ ارتباط

نوعی از بازاریابی که به مصرف‌کنندگان فرصت دریافت اطلاعات بازاریابی (برای مثال خبرنامه‌ها)، اطلاعات انتشار محصول جدید یا آگهی‌های رویدادهای آتی را می‌دهد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1093
Personality

شخصیت

شخصیت نسبت دادن خصوصیات انسانی (به ویژه احساسی یا نگرشی) به نام تجاری است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1116
Personalization

شخصی سازی

یکی از مهم‌ترین ترفندها در بازاریابی، استفاده از اطلاعات کاربران برای شخصی‌سازی پیام ­های تبلیغاتی و به خصوص ایمیل‌های ارسالی است. این کار باعث جذب بیشتر و تعامل بهتر مخاطب با تبلیغات می‌شود و بسیاری از شرکت ­ها برای به دست آوردن رضایت مشتریان از این ترفند استفاده می‌کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1022
PHP

یک زبان برنامه­ نویسی که معمولا برای اجرای محتوای پویا و تعامل با پایگاه داده‌ها مورد استفاده قرار می­ گیرد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1043
Pigeon

کبوتر

یکی از الگوریتم­ های گوگل که روی پیدا کردن نتایج مرتبط با کاربری که در گوگل سرچ می­ کند، تمرکز دارد. به عنوان مثال، این الگوریتم کمک می‌کند تا نتایج جستجوی هر کاربر بر اساس موقعیت جغرافیایی کاربر به او نمایش داده شود. این الگوریتم برای کسب و کارهای محلی که دارای وب­سایت با آدرس مشخص در گوگل مپ هستند، بسیار مفید واقع خواهد شد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1065
Pigeon

کبوتر

یکی از الگوریتم­ های گوگل که روی پیدا کردن نتایج مرتبط با کاربری که در گوگل سرچ می­ کند، تمرکز دارد. به عنوان مثال، این الگوریتم کمک می‌کند تا نتایج جستجوی هر کاربر بر اساس موقعیت جغرافیایی کاربر به او نمایش داده شود. این الگوریتم برای کسب و کارهای محلی که دارای وب­سایت با آدرس مشخص در گوگل مپ هستند، بسیار مفید واقع خواهد شد.

نویسنده: یوتاب
Pixel Tag

تگ پیکسل

کدی است که قبل از قرارگیری در جایگاه‌های تبلیغاتی آنلاین در آگهی قرار می­ گیرد تا بتوان عملکرد و میزان بازدید آگهی توسط کاربران را رصد کرد. این پیکسل­ ها به برندها کمک می‌کند تا متوجه شوند کدام کاربر تبلیغ را مشاهده کرده و کدام کاربر از وب­سایت بازدید کرده است. 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1002
Plugin

پلاگین

یک فایل یا قطعه ای کد است که به راحتی نصب می شود تا قابلیت های جدیدی را به وبسایت یا سیستم مدیریت محتوا اضافه کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 991
Point of Purchase (POP)

نقطه/ محل خرید، تبلیغات نقطه‌ی خرید

موارد تبلیغی و ترفیعی که در جایگاه فروش واقع در فروشگاه خرده‌فروشی برای جلب توجه مصرف‌کننده به یک پیشنهاد ویژه قرار داده می‌شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1106
Point of Sale (POS)

تبلیغات نقطه/ محل فروش

اصطلاحی برای مطالب و اطلاعاتی که برای افزایش فروش و معرفی محصولات (مانند تابلوی اعلانات در بیرون/ تبلیغات محیطی، نمایش در ویترین‌ها، نمونه‌های پیشخوان، قفسه‌های ویترین و کارتون‌های سلف سرویس)طراحی شده است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1112
Popunder

آگهی، بنر تبلیغاتی یا یک صفحه از وب­سایت است که به صورت خودکار در زیر صفحه مرورگر فعلی باز می‌شود. این نوع تبلیغات جزء شیوه ­های تبلیغات غیرشفاف محسوب می‌شود. این نوع آگهی­ ها نسبت به پاپ ­آپ­ ها کمتر آزاردهنده هستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1053
Popup

آگهی، بنر، فرم و یا صفحه وب­ سایت است که به صورت خودکار در مرورگر در حال استفاده کاربر باز می‌شود. این صفحات معمولا باعث ناراحتی و مزاحمت کاربر می­ شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1044
Portal

پرتال

به سرویس وبی گفته می شود که امکانات مختلفی را به منظور تشویق کاربران به انتخاب آن پرتال به عنوان homepage در اختیار آنها قرار می دهد. به عنوان مثال می توان Yahoo یا MSN را نام برد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1087
Portfolio

پرتفولیو

به مجموع ساختار نام تجاری یا کل دارایی نام تجاری تحت مالکیت اشاره دارد. اجزای پرتفولیو به شکل مجزا و نیز کلی به قصد انتفاع از تداعی نام های تجاری و ویژگی های متمایز و منحصر به فرد هر نام تجاری مدیریت می شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1115
Portfolio Analysis

تحلیل پورتفولیو

ابزار برنامه ریزی استراتژیک که به تعیین استراتژی بازاریابی کمک می کند و میزان رشد محصول و سهم نسبی بازار را ارزیابی می نماید.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1106
Portfolio Management

مدیریت پورتفولیو

فرایند کسب و کاری (مبتنی بر تحلیل پرتفولیو) که از رهگذر آن یک مؤسسه‌ی تجاری درباره‌ی ترکیب محصولات و خدمات خود، فراه نیروی کاری مورد نیازش و چگونگی تخصیص بودجه‌ی بازاریابی تصمیم می گیرد. در مبحث برندینگ، منظور از آن، مدیریت کلی همه‌ی نام‌های تجاری پرتفولیوی یک مالک است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1102
Positioning

موقعیت گذاری، تثبیت موقعیت

موقعیت متمایزی که نام تجاری در محیط رقابتی خود برای تضمین شناخته شدن نام تجاری توسط افراد، از دیگر نام های تجاری موجود در بازار هدف خود اتخاذ می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1100
Positioning Statement

بیانیه‌ی تثبیت موقعیت / موقعیت گذاری

بیانیه‌ی تثبیت موقعیت، شرح استراتژی تثبیت موقعیت است. این بیانیه می تواند مجموعه‌ای از کلمات یا تصاویر الهامی، متقاعدکننده و قوی را در بر گیرد که درک مشترکی ایجاد می نماید و عقاید و اقدام ها را همسو می کند. همچنین خط مشی تمام ارتباطات نام تجاری می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1086
Power Branding

برندینگ قدرت/ اقتدار؛ برندینگ مجزا

استراتژی‌ای که هر محصول شرکت، اسم تجاری خاص خود را دارد که به طور مستقل و بدون حمایت نام تجاری شرکت یا دیگر نام های تجاری محصول فعالیت می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1109
PPA

پرداخت به ازای عمل

PPA یا Pay Per Action بسیار مشابه PPC است به جز اینکه ناشران زمانی پول را دریافت می کنند که کلیک منجر به انجام کامل یک اقدام مانند خرید محصول یا عضویت در خبرنامه گردد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1157
PPC

پرداخت به ازای هر کلیک

PPC یا Pay Per Click یک مدل تبلیغاتی آنلاین است که تبلیغ ­دهندگان باید به ازای هر کلیک بر روی لینک تبلیغاتی مقداری پول بپردازند. این مدل اغلب در موتورهای جستجو، بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی درون اپلیکیشن به کار می‌رود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1067
Predictive Analytics

کارهایی مانند بهینه‌سازی زمان ارسال، انجام آزمون A/B و ارسال کمپین بهینه ­تر به سایر مخاطبان، امکان استفاده از اطلاعات کاربری موجود برای ایجاد شخصی­ سازی بهتر و کمپین‌های موفق در آینده را می‌دهد. این گونه آنالیزها باعث افزایش تجربه و عملکرد بهتر در آینده می ­شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1010
Premium

برتری در قیمت، اضافه ی ارزش

در برندینگ. این اصطلاح به تفاوت قیمت دریافتی یک مالک نام تجاری در مقابل پیشنهادهای مشابه اشاره دارد. یک نام تجاری قوی می تواند درآمد بیشتری مبتنی بر ادراک از کیفیت منحصر به فرد بودن و دیگر تداعی هایش کسب کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1117
Prescreen

پیش غربالگری

پیش غربالگری ریسک تلف کردن وقت و پول را برای ارزیابی اسامی‌ای که آشکارا غیرقابل استفاده هستند، کاهش می‌دهد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1115
Primary and Secondary Colors

رنگ های اولیه و ثانویه

رنگ های اولیه ی نام تجاری به رنگ هایی اشاره دارد که نام تجاری شرکت همیشه در آن ظاهر می شود؛ برای مثال رنگ های قرمز و زرد مک دونالدز. رنگ‌های ثانویه رنگ‌هایی هستند که برای تکمیل رنگ‌های اولیه انتخاب می شوند و تنوع و عمق را به هویت می افزایند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1086
Private Lable Brands

نام های تجاری با برچسب خصوصی، نام های تجاری خصوصی

نام های تجاری (یا خدمات) خصوصی معمولاً توسط یک شرکت تولید می شوند و تحت اسم شرکت دیگری به فروش می روند. این نام ها اکثر اوقات گزینه های ارزان قیمت تری نسبت به نام‌های تجاری منطقه‌ای، ملی با بین المللی هستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1090
Private Marketplace

یک نوع مزایده خاص است که به صورت دعوتی انجام می‌شود. ناشر، ظرفیت ­های تبلیغاتی خود را تنها برای برندهای خاص باز می‌گذارند تا آنها از طریق سیستم RTB، جایگاه ­های تبلیغاتی را بخرند. این خرید و فروش با مدل programmatic Direct متفاوت است، زیرا همچنان بر اساس سیستم مزایده ­ای عمل می­ کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1007
Probabilistic

داده های احتمالی

داده ­های احتمالی که برای شناسایی کاربران، شناسایی موقعیت جغرافیایی آن­ها، نوع دستگاه مورد استفاده آنها و ... مورد استفاده قرار می ­گیرد، اما اطمینان 100 درصدی وجود ندارد. مسلما دقت این داده‌ها کمتر از داده‌های قطعی است. بر اساس نظر کارشناسان، ترکیب دو داده احتمالاتی، منجر به کسب نتیجه نسبتا دقیق ­تری می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1083
Product

محصول

محصول ترکیبی از ویژگی‌های کارکردی، روانی و برطرف‌کننده‌ی نیاز است که فروشنده به خریدار عرضه می‌کند. این ویژگی‌ها می‌توانند شامل اجناس، خدمات، ایده‌ها، مکان‌ها و سازمان‌ها شوند. محصول مشهود و فیزیکی است؛ در حالی که خدمت این گونه نیست.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1077
Product Differentiation

تمایز محصول

استراتژی‌ای که از نوآوری‌های طراحی، بسته بندی، تبلیغات و موقعیت‌گذاری برای ایجاد تمایز آشکار بین محصولات قابل کاربرد در همان بخش بازار استفاده می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1075
Product life Cycle

چرخه‌ی عمر محصول

چرخه‌ی عمر محصول مفهومی است که اظهار می‌کند بین عمر محصول و عمر بشر شباهت وجود دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1076
Product Placement

جاگذاری محصولات، تبلیغات ساختگی محصول

شکلی از تبلیغ و ترفیع که از شخصیت‌های نمایشی، فیلم‌ها، مجموعه‌های تلویزیونی، موزیک ویدئوها، بازی‌های ویدئویی یا کتاب‌ها در تبلیغ تجاری یک محصول واقعی استفاده می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1089
Product Profilferation

گسترش/ تکثیر/ افزایش ناگهانی محصولات

اتهامی است که گاهی اوقات به شرکت‌ها برای بازاریابی محصولات انبوه جدیدشان وارد می‌شود و در نتیجه‌ی این اقدام منابع اقتصادی به هدر می‌روند، مصرف کننده گیج می‌شود و اشتباه‌هایی در خرید محصول صورت می‌گیرد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1097
Product/ Market Expansion Matrix

ماتریکس توسعه‌ی بازار/محصول

این ماتریکس توسط ایگو انسف، استاد برجسته‌ی مدیریت استراتژیگ طراحی شد و ادعا دارد که کسب و کارها باید در تفکر استراتژیک خود بر سه جزء مهم تمرکز کنند: تعریف اهداف اصلی خود؛ عدم ضرورت یا ضرورت تنوع گرایی در رشد و در چه حوزه‌هایی و در نهایت چگونگی برقراری و نفوذ موقعیت جاری آن‌ها.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1094
Programmatic Direct

زمانی است که یک ناشر، ظرفیت ­های تبلیغاتی خود را به صورت مستقیم و به یک قیمت مشخص به تبلیغ­ دهنده می‌فروشد و به صورت مزایده‌ای نیست. به این معامله‌ها، Programmatic guaranteed نیز گفته می­ شود. این مدل خرید و فروش تبلیغات، به تبلیغ ­دهنده این اطمینان را می ­دهد که تبلیغاتش در چه کانال­ هایی نمایش داده می­ شود و قیمت ثابت است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1029
Promiscuity

بی قیدی/ عدم وفاداری به نام تجاری

زمانی که مصرف کنندگان با تغییر حمایت خود از یک نام تجاری به نام تجاری رقیب، عدم وفاداری خود را به یک نام تجاری نشان می‌دهند.

 

 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1074
Promise

قول

قول نام تجاری، ماهیت روابط متقابل بین نام تجاری و مخاطبش را بیان می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1078
Promotion

ترفيع، تبلیغ و ارتقای فروش

هر تکنیکی که به طور متقاعد کننده و ترغیبی اطلاعات مطلوب درباره‌ی محصول فروشنده را به خریداران احتمالی از طریق طیف وسیع رسانه های جمعی شامل تبلیغات، فروش شخصی، ترفيع فروش، روابط عمومی و غیره . ابلاغ کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1085
Proof Points

نقاط گواه/ اثبات/ محک؛ نقاط راستین نما

حوزه‌هایی که مشتری با نام تجاری تماس یا تعامل دارد. گاهی اوقات به عنوان لحظات راست‌نمایی از آن یاد می‌شود.

 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1053
Proprietary Method

متد انحصاری

عبارتی برای فروش است که غالبا توسط سرویس دهندگان سئو استفاده می شود. بدین معنی که آنها می توانند با روشی منحصربفرد به "10 رتبه برتر" در لیست موتورهای جستجو دست یابند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1079
Prototype

نمونه‌ی اولیه

نمونه‌ی اولیه، یکی از مراحل مهم و آغازین در توسعه‌ی محصول جدید است که در واقع اولین مدل کاربردی (در مورد خدمت جدید، یک تفسیر و طرح تفصیلی) است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1099
Proxy

پروکسی

پروکسی ­ها این امکان را در اختیار کاربران قرار می­ دهند تا آدرس IP خود را پنهان کنند و طوری به نظر برسد که کاربر در حال استفاده از کامپیوتر دیگری در موقعیت جغرافیایی دیگری است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1000
Psychographic Segmentation

بخش بندی نمودار روانی

بازار را به بخش های مجزایی مبتنی بر تحلیل نمودار روانی تقسیم می کند. تکنیکی که اطلاعات مقدماتی را درباره‌ی چگونگی زندگی افراد، عوامل جالب توجه و مورد علاقه و غیر مورد علاقه‌ی آنان به دست می آورد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1101
Public Relations

روابط عمومی

به بیان ساده، روابط عمومی فعالیتی به منظور ایجاد روابط بین هر نوع سازمان و مخاطبان هدف آن است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1097
Publicity

تبلیغ شهرت، عمومیت

تبلیغ شهرت، اطلاعات قابل انتشار و دارای ارزش خبری درباره‌ی یک شخص، گروه، رویداد یا محصول توزیع شده از طریق رسانه‌های ارتباطی و به قصد جلب توجه عموم است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1046
Pure Competition

رقابت سالم و کامل

یک موقعیت بازاریابی که در آن نمی‌توان بین تعداد زیادی از محصولات رقابتی فرق گذاشت.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1074
Push Notification

یک پیام مختصر و قابل توجه است که مستقیما بر روی صفحه نمایشگر دستگاه مورد استفاده نظیر موبایل، تبلت، کامپیوتر و ... ارسال می‌شود، حتی اگر کاربران در حال استفاده از دستگاه نباشند و اپلیکیشن و وب­سایت در صفحه نمایشگر باز نباشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1018
Pyramid

هرم نام تجاری

اصطلاح هرم نام تجاری که توسط مؤلف و استاد دانشگاه، لسلی دی چرناتری، توسعه یافته است، شامل صفات، مزایا، پاداش‌های احساسی، ارزش‌ها و ویژگی‌های شخصیتی می‌باشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1078
Qualified Lead

لید باکیفیت

مخاطبی است که وارد قیف بازاریابی شده، با شرکت ارتباط برقرار کرده، از محصولات یا خدمات موجود آگاهی پیدا کرده و علاقه­ مند به یادگیری بیشتر در این رابطه است که به عنوان یک لید باکیفیت شناخته می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1064
Qualitative Research

تحقیق کیفی

تحقیق کیفی بر داده های ذهنی تمرکز دارد که به آسانی به ارقام ترجمه نمی شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1080
Quantitative Research

تحقیق کمی

تحقیق کمی، بر داده‌های عینی جمع آوری شده مبتنی است که می توانند در معرض تحلیل آماری قرار بگیرند و به صورت اعداد و ارقام بیان شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1121
Query

اصطلاحی است برای توضیح آنچه کاربر برای یافتن مطلب مورد نظرش در موتورهای جستجو نظیر گوگل تایپ می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1053
Range Branding

برندینگ دامنه‌ی محصولات

برندینگ دامنه‌ی محصولات از یک نام تجاری منفرد در سرتاسر چندین طبقه‌ی محصول مرتبط به یکدیگر استفاده می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1139
Rankings

رتبه بندی

یک اصطلاح کلی برای رتبه­ بندی وب­سایت در موتورهای جستجو است. رتبه ­بندی یک وب­سایت بسته به محتوا، شرایط و درخواست­ های جستجو ممکن است افزایش یا کاهش یابد. رتبه ­بندی یک وب­سایت به ازای هر کلیدواژه ­ای متفاوت است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1013
Re-targeting

ريتارگتینگ

تبلیغات ريتارگتینگ، روش تبلیغاتی موثری است که به کسب و کارها کمک می­ کند تا کسانی که بیشترین احتمال خرید را دارند، مورد هدف قرار گیرند. در این نوع تبلیغات، کسانی مجددا مورد هدف قرار می­ گیرند که قبلا از وب­سایت یا اپلیکیشن شما بازدید کرده ­اند، با محصولات و خدمات موجود درگیر شده ­اند یا آن را در سبد خرید قرار داده، اما به دلایل مختلف، خرید خود را تکمیل نکرده ­اند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1070
Reach

برد/ دسترسی تبلیغات

درصد مصرف کنندگان در بازار هدف که دست کم یک مرتبه در معرض آگهی خاصی در یک دوره‌ی زمانی معین هستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1152
Rebrand

برندینگ مجدد؛ به روز رسانی نام تجاری

زمانی است که شرکت، نام تجاری را با توجه به فشارهای درونی و بیرونی و به روز  اصلاح می‌کند. غالباً این عمل بعد از یک ادغام یا بیش از اندازه بزرگ جلوه دادن نام تجاری نسبت به هویت آن، ضروری می‌نماید.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1113
Recall

یادآوری

این مورد، به توانایی به خاطر آوردن یک نام تجاری خاص توسط مشتری در هنگام نشان دادن طبقه‌ای از محصولات بدون هیچ ذکری از نام‌های تجاری آن اشاره دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1138
Reciprocal Link

لینک دو سویه

زمانی اتفاق می افتد که دو سایت به یکدیگر لینک می دهند. چنین لینک هایی از دید موتورهای جستجو دارای ارزش و اهمیت بالایی نیستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1025
Redirect

انتقال بازدیدکننده

ریدایرکت به معنی انتقال بازدیدکننده به آدرسی دیگر است. یکی از موارد رایج استفاده از ریدایرکت زمانی است که آدرس تمام یا برخی صفحات سایت تغییر یافته و خزنده های موتور جستجو و کاربران سایت به آدرس های قدیمی وارد می شوند و ما می خواهیم آن ها را به آدرس های جدید هدایت کنیم. 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1083
Regional Long Tail

عبارت کلیدی منطقه ای

به عبارت کلیدی چند کلمه ای گفته می شود که شامل یک شهر، منطقه یا مکانی جغرافیایی می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1067
Registration

ثبت نام

فرآیند ثبت نام در یک فرم آنلاین است. این ثبت نام معمولا با به اشتراک گذاری مشخصات (نام و نام خانوادگی و ...) و آدرس ایمیل همراه است و در نهایت، یک نام کاربری و رمز عبور صادر می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1036
Relationship Marketing

بازاریابی رابطه

به بازاریابی با پیش بینی رابطه‌ای بلندمدت به جای معامله ای یک باره اشاره دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1066
Relative Market Share

سهم نسبی بازار

اندازه‌ی سهم یک شرکت در مقابل رقبایش است. داشتن سهم بزرگ باعث صرفه جویی های مقیاس (تولید انبوه) در توسعه، تولید و بازاریابی محصول می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1106
Relaunch

عرضه‌ی دوباره‌‌ی کالای جدید و بهبود یافته در بازار، جا انداختن دوباره‌ی کالای جدید در بازار

استراتژی‌ای که بر یافتن بازارهای جدید، بخش های دست نخورده‌ی بازار، کاربردهای جدید محصول و یا روش هایی برای ترغیب به افزایش مصرف محصول توسط مشتریان فعلی متمرکز است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1099
Relevance

مربوط بودن، رابطه، ارتباط

مربوط بودن به مفهوم «متناسب بودن» یک نام تجاری با نیازهای احساسی و کارکردی بازارهدف خود است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1093
Repositioning

موقعیت گذاری دوباره، تغییر موقعیت

موقعیت گذاری دوباره به معنای تغییر موقعیت یک محصول یا خدمت در اذهان مشتریان است که به دلیل شکست محصول یا خدمت قبلی، تغییرات در بازار و یا معرفی محصول جدیدی در بازار رخ می‌دهد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1100
Repuration

شهرت

برداشت کلی ایجاد شده از یک شرکت یا نام تجاری مبتنی بر نظام‌ها، ارزش‌ها و تجربه‌های اعتقادی است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1123
Response Rate

سرعت / میزان پاسخ

درصد پاسخ‌های دریافتی از عملیات بازاریابی مستقیم (معمولاً ارسال پستی).

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1152
Responsive Web Design

وب­سایتی است که محتوای خود را با توجه به اندازه صفحه نمایشگر یا نوع دستگاه به صورت صحیح و با کیفیت مناسب نمایش می­ دهد. در صورت طراحی یک وب­سایت کاربرپسند و مناسب برای هر دستگاهی نیازی به راه ­اندازی دو یا چند وب­سایت جداگانه نیست.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1334
Retail Audit

ممیزی /حسابرسی خرده فروشی

ممیزی خرده فروشی، ارزیابی منظم و سیتماتیک کل تلاش خرده فروشی شرکت می باشد؛ هر چند ممکن است بر جنبه‌ی خاصی از خرده فروشی تمرکز کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1197
Retailing

خرده فروشی

خرده فروشی، فروش محصولات و خدمات به مصرف‌کنندگان برای استفاده‌ی شخصی یا خانگی آنان است (در این مورد، فراهم کنندگان خدمت از قبیل دندانپزشکان، هتل‌ها، سالن‌های اصلاح و آرایش و همچنین فروشگاه‌های آنلاین، مانند آمازون دات کام خرده فروش هستند).

 

 

 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1180
Retention

حفظ مشتری

اصطلاح حفظ مشتری را می‌توان از دو جنبه در تجارت به کار برد. درصد مشتریانی که به طور منظم برای تجارت با شرکت با نام تجاری مراجعه می‌کنند و در جنبه‌ی دوم، مشابه یادآوری، توانایی مشتری در به خاطر آوردن یک نام تجاری خاص است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1101
Return on (Brand ) Investment

بازده سرمایه گذار  (نام تجاری)

روش مورد استفاده در شرکت ها برای محاسبه‌ی ارزش مالی نام تجاری در مقایسه با مقدار پول صرف شده برای آن است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1122
Retweet

ریتوئیت

انتشار مجدد یک پست در توئیتر توسط سایر کاربران را ریتوئیت کردن می گویند که به جز وجود نماد ریتوئیت، کاملا مشابه توئیت های معمولی است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1039
Revitalization

تجدید حیات/ تجديد نام تجاری

تجدید حیات، انرژی دادن به یک نام تجاری سابقاً مشهور است که جاذبه خود را به خاطر تغییرات در محیط بازاریابی، استراتژی های رقبا، رفتار مصرف کنندگان و غیره از دست داده است، در واقع فرایند اتخاذ شده توسط شرکت عرضه کننده‌ی نام تجاری یا شرکت تصاحب کننده‌ی نام تجاری است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1136
RLT

عبارت کلیدی منطقه ای

رجوع شود به Regional Long Tail.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1070
ROAS

مخفف عبارت Return On Ad Spend و یکی از شاخص ­های تبلیغات PPC است. این شاخص، نسبت سود حاصل از تبلیغ به میزان بودجه سرمایه­ گذاری شده روی تبلیغ است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1014
Robots.txt

نام یک فایل

این فایل برای محدود کردن موتورهای جستجو از دسترسی به برخی صفحات استفاده می شود و در سئو اهمیت زیادی دارد. شما می توانید با استفاده از آن تمامی صفحات مدیریتی خود را از فهرست شدن (ایندکس شدن) جدا نمایید. بعلاوه می توانید برای جلوگیری اسپایدارهای موتورهای جستجو از دسترسی و دیدن محتوای تکراری سایت خود از آن استفاده کنید.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1078
ROI

بازگشت سرمایه

معیاری است که برای ارزیابی میزان کارآمدی و سودآوری کسب و کار استفاده می شود. درصد سود نسبت به سرمایه­ گذاری اولیه را ROI می­ گویند. به عنوان مثال، اگر شما ۱۰۰ هزار تومان سرمایه­ گذاری کرده باشید و درآمد حاصل از این سرمایه ­گذاری ۱۴۰ هزار تومان شود، نرخ بازگشت سرمایه شما ٪۴۰ خواهد بود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1097
Role of Brand

نقش نام تجاری

وجهی از متدلوژی ارزیابی نام تجاری اینتر برند که سهم درآمدهای نامشهود قابل نسبت به نام تجاری در هر بخش بازار را ارزیابی می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1091
Rollout

معرفی نام تجاری جدید به بازار

مشابه عرضه‌ی آهسته‌ی کالای جدید به بازار، معرفی نام تجاری جدید به بازار از یک برنامه زمانی حساب شده‌ی گام به گام برای ارتباط با یک مخاطب پس از دیگری، غالباً در بخش های جغرافیایی یا جمعیتی مختلف استفاده می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1116
RSS

مخفف Really Simple Syndication. فناوری است که به کاربران اجازه می ­دهد به یک فرمت استاندارد و خوانا از محتوای به روز شده از وب­سایت دسترسی داشته باشند. یک RSS Feed جایی است که کاربرها می­ توانند تمام آپدیت­ ها را به طور هم­زمان و با فرمتی ساده دنبال کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1018
RTB

مخفف Real Time Bidding

خرید و فروش جایگاه­ های نمایش تبلیغات به صورت برخط و مزایده­ای را RTB می­ گویند. در فرآیند خرید و فروش تبلیغات هر دو گروه تبلیغ­ دهندگان و ناشران تبليغ ­ها حضور دارند و RTB در واقع یک فرآیند خودکار برای خرید و فروش جایگاه­ های تبلیغاتی با حفظ منافع هر دو گروه است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1078
SaaS

مخفف Software-as-a-Service

هر نرم ­افزاری که میزبان (hosting) یک شرکت دیگر باشد و اطلاعات شرکت مشتری را ذخیره کند مانند HubSpot، Salesforce و برنامه­ های مدیریت پروژه.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 984
Sale Funnel

قیف فروش

قیف فروش یا قیف بازاریابی، فرایند فروش محصولات و خدمات است که کسب و کارها با استفاده از آن می­ توانند کاربران را به سمت هدف نهایی هدایت کنند و در نهایت، آن­ها را به مشتریان وفادار تبدیل کنند. تعدادی از کاربران در هر یک از مراحل قیف فروش کاسته می­ شوند و به همین دلیل، این فرایند را به یک قيف تشبیه کرده ­اند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1079
Sales

فروش

تأیید یک مبادله‌ی تجاری، فروش در خرده فروشی، به محصولات عرضه شده به کمتر از قیمت اصلی برای افزایش آمدوشد و جذب مشتریان جدید به فروشگاه برای خرید اشاره دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1115
Salience

بارز بودن، برجستگی

بارز بودن، هم به عنوان حداکثر آگاهی از نام تجاری در ذهن و هم به عنوان معروفیت کلی نام تجاری مبتنی بر معیارهای گوناگون عملکردی بیان می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1125
Sampling

نمونه برداری

نمونه برداری مبتنی بر ایده‌ی انتخاب تعداد کمی از افراد دارای خصوصیات مشابه به طور تصادفی در نسبت مشابه، از میان مخاطب هدف به عنوان جمعیت کل آن مخاطبان است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1142
Sandbox

سطل شن

باوری در مورد موتور جستجوی گوگل وجود دارد که سایت هایی را که به تازگی راه اندازی شده اند، در Sandbox قرار می دهد. بدین ترتیب سایت تا پیش از سپری شدن مدت زمان معینی، نمی تواند به رتبه خوبی دست یابد. هدف اصلی گوگل جلوگیری از پیشرفت سریع سایت های اسپمر در نتایج گوگل بوده است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1099
Scrape

کپی محتوا

به عمل کپی محتوا از یک سایت گفته می شود که غالبا توسط بات ها انجام می گیرد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1024
SDK

کیت توسعه نرم­ افزار

مخفف Software Development Kit. کیت توسعه نرم ­افزار، ابزاری است که توسط یک کمپانی در اختیار توسعه ­دهنده قرار می­ گیرد تا بتواند با استفاده از آن، برنامه خود را مطابق با پلتفرم آن شرکت هماهنگ کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1000
SDK Spoofing

SDK Spoofing یا replay attacks یکی از روش ­های تقلب در تبلیغات اینترنتی است. در این روش، افراد متقلب با ایجاد نشانه­ هایی از نصب ­های ظاهرا استاندارد بدون این که نصبی اتفاق افتاده باشد، بودجه­ های تبلیغاتی تبلیغ­ کنندگان را برای خود به دست می­ آورند. کشف این نوع از تقلب بسیار سخت­ تر از روش ­های دیگر نصب تقلبی مانند emulation یا install farms است. زیرا در این حالت دستگاه ­هایی که استفاده می­ شوند واقعی و در دست کاربران حقیقی هستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1074
SE

موتور جستجو

مخفف Search Engine.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1107
Search Engine

موتور جستجو

موتور جستجو برنامه ای است که یک سند یا مجموعه ای از اسناد را برای یافتن موارد مرتبط با عبارت کلیدی وارد شده توسط یک کاربر جستجو می کند و لیستی از مرتبط ترین موارد را ارائه می کند. موتورهای جستجویی مثل گوگل و یاهو، تمام اینترنت را برای یافتن موارد مشابه جستجو می کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1050
Search Engine Spam

اسپم موتور جستجو

صفحاتی هستند که باعث می شوند موتورهای جستجو نتایج نامناسب و نامرتبط ارائه کنند. سئوکارها در بعضی موارد به عنوان اسپمرهای موتور جستجو شناخته می شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1041
Segment

بخش

بخش، گروهی از خریداران در بازار هستند که نیازها و خواسته های نسبتا مشابهی دارند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1134
Segment- Target- Position Strategy

استراتژی بخش بندی- هدف گیری- تثبیت موقعیت

بخش بندی به معنای تقسیم بازار به گروه‌های متمایز مشتریان (بخش‌ها) است که به روش مشابه رفتار می‌کنند و نیازهای مشابهی دارند. هر کدام از این بخش‌ها را سپس می‌توان با استراتژی‌های خاص بازاریابی به شرح ذیل هدف قرار داد:

 • توسعه: در آن یک محصول به چندین بخش عرضه می‌شود. بنابراین، بازار توسعه می‌یابد.
 • تمرکز: شرکت یک محصول را به یک بخش عرضه می‌کند.
 • توسعه‌ی خط محصول: محصولات جدید در همان طبقه‌ی محصول با دادن حق انتخاب بیشتر به مشتریان و برای حمایت از شرکت در عرصه‌ی رقابت، به بخش موردنظر بازار وارد می‌شوند.
 •  تمایز: شرکت در چندین بخش یا همه‌ی بخش‌ها در زمانی یکسان فعالیت می‌کند و محصولات متفاوتی را به هر بخش می‌فرستد.
نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1127
Segmentation

بخش بندی

استراتژی تقسیم­ بندی برای تقسیم کاربران به گروه­ های مختلف به منظور ارائه مرتبط ­ترین محتوا به هر بخش است. این کار بر اساس داده­ های موجود درباره کاربران انجام می­ شود و نتیجه قابل توجهی بر نرخ همگرایی کمپین ­های مختلف می­ گذارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1079
Self Impact

خود تأثیری

خودتاثیری، توانایی یک نام تجاری برای متمایز شدن در عرصه ی رقابت در قفسه های فروشگاه از رهگذر برتری (و تمامیت) طراحی خود است با بیش واضح است از ۲۵ هزار محصول در یک سوپرمارکت متوسط اهمیت خودتاثیری کاملاً واضح است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1120
Self-image

تصویر از خود، خودانگاره

زمانی که مصرف کنندگان نام‌های تجاری خاصی را اصولاً به قصد بیان شباهت خود به افراد یا گروه‌های موردنظرشان و نیز توصیف چگونگی جایگاه خود در جامعه می‌خرند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1163
SEM

بازاریابی موتور جستجو

مخفف کلمه Search Engine Marketing است و به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که جهت افزایش بازدید از یک سایت و درآمدزایی از آن انجام می شود. پرداخت هزینه به دایرکتوری‌های بزرگ و شناخته شده یک نمونه از فعالیت های مربوط به SEM محسوب می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1060
SEO

بهینه سازی موتور جستجو

مخفف عبارت Search Engine Optimization است و به فرآیند افزایش تعداد بازدیدکننده های یک وبسایت توسط دستیابی به رتبه های بالای لیست نتایج موتورهای جستجو گفته می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1086
SERP

صفحه نتایج موتور جستجو

مخفف عبارت Search Engine Results Page است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1084
Service Brand / Marketing

بازاریابی/ نام تجاری خدمات

بخش خدمات کسب و کار جهانی به جای فروش و بازاریابی اجناس فیزیکی، با بازاریابی و فروش محصولات نامشهود سرو کار دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1108
Session

سشن

یکی از شاخص­ های گوگل آنالیتیکس است. این شاخص، تعداد دفعات تعامل کاربر با سایت در یک بازه زمانی مشخص (معمولا 30 دقیقه) را اندازه ­گیری می ­کند. این شاخص به تعداد صفحاتی که توسط کاربر مشاهده می ­شود وابسته نیست؛ بنابراین، اگر یک کاربر در مدت 20 دقیقه، صفحات مختلفی از وب­سایت را بازدید کند، یک سشن محسوب می­ شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1022
Seven P's

هفت پی

علاوه بر چهار پی کاملاً شناخته شده (محصول، قیمت گذاری، ترفیع، مکان) بحث‌های جدید، سه متغیر دیگر را (معروف به آمیزه‌ی بازاریابی گسترده) اضافه کرده‌اند که به شرح ذیل هستند:

 • افراد: هر شخص ارائه دهنده‌ی نام تجاری و تعامل کننده با مشتریان، بر تجربه‌ی نام تجاری تأثیر دارد. در نتیجه این افراد باید به طور شایسته و مناسبی درباره‌ی ویژگی‌ها و ارزش‌های نام تجاری آموزش داده شوند و به خوبی انگیزه‌ی حمایت و تکامل نام تجاری به آنان داده شود. همچنین یک سفیر و نماینده برای نام تجاری باشند.
 • فرایند: موقعیت‌های مفصل و پرجزئیاتی هستند که مشتری می‌تواند در تماس با نام تجاری داشته باشد و برای وفاداری به نام تجاری ضروری هستند.
 • شواهد فیزیکی: در حوزه‌ی محصولات مشهود به سهولت وجود دارد، اما در مورد خدمات نام تجاری قبل از تحویل خدمت به خوبی نمی‌توان تجربه‌اش کرد. مشتریان احتمالی ممکن است در هنگام تصمیم گیری درباره‌ی استفاده کردن یا نکردن از یک خدمت ریسک بیشتری را متحمل شوند. برای کاهش این ریسک بالقوه، باید به مشتریان اجازه ی بررسی خدمت، نشان دادن حامیان واقعی یا ایجاد شرایط امتحان بدون خطر خدمت، برای کمک به آنان در تصمیم گیری را داد.
نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1100
Share of Mind

سهم از ذهن

هرچند سهم از ذهن، مقدار نسبی توجه به یک نام تجاری از سوی مخاطب هدف آن است، اما پیچیده‌تر از توجهی است که برای مثال افراد به پپسی در برابر کوک میدهند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1134
Share of Voice (SOV)

سهم از صدا / تبليغ / گفتار

منظور سهم یک نام تجاری از کل رسانه های بررسی شده در یک طبقه‌ی از پیش تعریف شده است،

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1976
Share Of Wallet

سهم از کیف پول

سهم از کیف پول، درصد پول خرج شده‌ی مصرف کنندگان به طور کل در مقابل مقدار پول خرج شده برای یک نام تجاری خاص است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1158
Site Map

نقشه سایت

یک صفحه یا مجموعه ای ساختار یافته از صفحات که به هر صفحه قابل دسترسی برای کاربر در یک سایت لینک می دهند. این صفحات برای افزایش بازدهی و سودمندی سایت برای کاربران ایجاد می شوند. یک نقشه سایت XML در دایرکتوری اصلی سایت قرار می گیرد تا به اسپایدرهای موتور جستجو در یافتن تمام صفحات سایت کمک کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1066
SLA

مخفف Service Level Agreement. یک توافق بین تیم ­های فروش و بازاریابی است که انتظارات بازاریابان برای فروش بر اساس کمیت و کیفیت leadها و انتظارات تیم فروش برای بازاریابی بر اساس میزان پیگیری هر lead را تعریف می ­کند. ایجاد SLA به جهت ­دهی و هماهنگ ­سازی تیم ­های فروش و بازاریابی کمک می­ کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1028
SMB

مخفف Small-to-Medium Business

شرکت­ ها و کسب و کارهای کوچکی که دارای ۱۰ الی ۵۰۰ کارمند هستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1014
SMM

بازاریابی رسانه اجتماعی

مخفف Social Media Marketing است و به معنی ترویج برند یا وبسایت از طریق رسانه های اجتماعی نظیر فیسبوک یا توئیتر می باشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1082
SMP

سمپاشی در رسانه اجتماعی

مخفف Social Media Poisoning است. به هر کدام از اعمال و تکنیک های کلاه سیاه طراحی شده برای اسپمر نشان دادن رقیب گفته می شود. به طور مثال اسپم کردن در قسمت نظرات وبلاگ به نام/برند رقیب.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1095
Social Bookmark

بوکمارک اجتماعی

رسانه های اجتماعی خاصی وجود دارند که به ما امکان می دهند لینک URL وب سایت  یا صفحاتی از وب سایت خود را در آنجا ذخیره کرده و با عموم افراد به اشتراک بگذاریم.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1073
Social Media

رسانه اجتماعی

وب­سایت یا اپلیکیشن ­هایی که برای اهداف اجتماعی مورد استفاده مردم قرار می­ گیرد و می­ توان گفت، دسترسی به آن­ها برای همه مردم به راحتی امکان­ پذیر است؛ مانندFacebook ، Twitter، LinkedIn و ... رسانه­ های اجتماعی نقش اصلی را در بازاریابی عملکردی، inbound marketing ایفا می­ کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1030
Social Networking

استفاده از سیستم ­عامل ­های مبتنی بر وب یا موبایل برای ایجاد ارتباط با مردم در شبکه ­های آنلاین که مردم در آنجا به فعالیت و اشتراک ­گذاری مطالب می­ پردازند. محبوب­ ترین این شبکه­ های اجتماعی،Facebook ، LinkedIn، Twitter  و lnstagram هستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1047
Social Share

زمانی که یک کاربر وب­سایت شما را در شبکه ­های اجتماعی به اشتراک می­ گذارد. به عنوان مثال، توئیت کردن در مورد آن یا گذاشتن پست آن در+Google.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1033
Social Signals

معیاری از تأثیر SEO خارج از وب­سایت است که میزان محبوبیت یک صفحه از وب­سایت را بر اساس تعداد دفعاتی که به اشتراک گذاشته شده یا در شبکه اجتماعی مطرح شده، بیان می­ کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1027
Sock Pocket

هویت آنلاین مخفی

یک هویت آنلاین است که برای مخفی کردن هویت واقعی فرد یا ایجاد چندین پروفایل کاربری استفاده می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1145
Sonic Branding

برندینگ صوتی

برندینگ صوتی به استفاده از یک قطعه‌ی خاص موسیقایی یا صدایی خاص برای شناسایی و تبلیغ محصول، خدمت یا شرکت گفته می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1161
Spam

اسپم

اصطلاح گسترده ­ای است که بسیاری از فعالیت­ های نامطلوب در دیجیتال مارکتینگ را شامل می­ شود. به عنوان مثال، تمام اقدامات نادرستی که برای آسیب به رتبه­ بندی رقیب انجام می­ شود یا ارسال ایمیل با لینک­ های بی­ کیفیت جزو spamها محسوب می ­شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1045
Spam Ad Page

صفحه تبلیغ اسپم

صفحه ای است که مخصوص تبلیغات ساخته شده و در محتوای آن از متن های تولید شده توسط ماشین استفاده می شود که فاقد هر گونه ارزشی برای کاربر است. اسپمرها بعضا سایت هایی با صدها صفحه اسپم تولید می کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1015
Spamdexing

تکنیک فریب موتور جستجو

این نوع از سئو تلاش می کند تا از روش هایی که مورد تایید نیستند، موتورهای جستجو را فریب داده و وبسایت را در رتبه های بالای لیست نتایج جستجو قرار دهد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1085
Spammer

اسپمر

به کسی گفته می شود که برای دنبال کردن هدفی از اسپم استفاده می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1022
Spider

عنکبوت

یک ربات تخصصی که موتورهای جستجو برای یافتن و اضافه کردن صفحات وب به ایندکس خود از آن استفاده می کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1117
Spider Trap

تله عنکبوتی

تله عنکبوتی، به حلقه بی پایان از لینک های بی مصرفی گفته می شود که به صورت اتوماتیک تولید می شوند. این حلقه می تواند برنامه اسپایدر را به دام بیاندازد. در بعضی مواقع و با ایجاد تغییرات ناخواسته در سایت ممکن است این حالت ایجاد شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1068
Splash Page

صفحه اسپلش

یک صفحه وب که در آن یک انیمیشن فلش و یا فیلم فلش نمایش داده می شود که پس از اتمام آن، یا باید بر روی لینکی کلیک کنید یا سایت به طور اتوماتیک به صفحه ای Redirect می شود. 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1065
Split Testing

زمانی که نسخه­ های مختلف یک صفحه را تست می­ کنید تا بفهمید کدام یک عملکرد بهتری دارند. ارزیابی این تست، از طریق اندازه ­گیری نرخ کلیک، نرخ تبدیل و ROI انجام می­ شود. این تست را می ­توانید برای انتخاب بهترین عنوان صفحه، بهترین تصاویر یا کل ساختار صفحه وب­سایت اجرا کنید.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1030
Splog

اسپلاگ

اسپلاگ، وبلاگ اسپمی است که معمولا محتوای ارزشمندی برای کاربر ندارد و با هدف لینک دادن به سایت های دیگر و افزایش ترافیک آنها و یا نمایش تبلیغات ساخته می شود. محتوای این نوع وبلاگ ها اغلب توسط نرم افزار تولید می شوند یا از سایت های دیگر کپی می شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1072
Sponsorship

حمایت مالی

مربوط به زمانی می‌شود که شرکتی کمکی مالی به یک رویداد، یا پیشنهاد تأمین مالی به یک گروه، انجمن، تیم ورزشی و غیره را در عوض برخورداری از طیف فرصت‌های تبلیغی و ترفیعی انجام می‌دهد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1156
SSP

مخفف Sell-Side Platform

همانطور که تبلیغ ­دهندگان از سیستم DSP برای خرید تبلیغات دیجیتال استفاده می ­کنند، ناشران هم برای فروش آنها از سیستم SSP استفاده می­ کنند. ناشران از این سیستم برای پیشنهاد دادن ظرفیت­ های تبلیغاتی به سامانه تبادل تبلیغات دیجیتال، شبکه­ های تبلیغاتی یا هر جایی که تقاضا وجود دارد، استفاده می­ کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1013
Standalone or Freestanding Brands

نام‌های تجاری آزاد یا مستقل

اسامی یا هویت‌های نام تجاری مورد استفاده در محصولات یا خدمات مجزا که به دیگر محصولات یا خدمات در پرتفولیوی شرکت نامربوط هستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 999
Static Page

صفحه ایستا

صفحات استاتیک یا ایستا به صفحاتی گفته می شود که توسط طراح وب ومعمولا با زبان HTML کدنویسی می شوند. این سایت ها دارای پنل مدیریت محتوا نیستند. از این صفحات معمولا در مواردی استفاده می شود که به ندرت نیاز به تغییر محتوا وجود داشته باشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1032
Stickiness

چسبندگی

کاهش دادن نرخ پرش. تغییراتی در سایت که کاربران را مایل به صرف وقت بیشتری در سایت و بازدید از صفحات دیگر آن بکند، "چسبندگی" سایت را افزایش می دهد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1022
Strategic Planning

برنامه ریزی استراتژیک

فرایندی که اهداف شرکت، روش‌های اقدام، تخصیص منابع و انواع انتظارهای منطقی را تعیین می‌کند. با نامیدن این برنامه به اسم استراتژیک، انتظار می رود در طیف وسیعی فعالیت کند و آن را به «تصویر بزرگ» (در مقابل طرح تاکتیکی که بیشتر بر فعالیت های مجزا و طیف کوچک تمرکز دارد)، تعبیر کرد.

 

 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1051
Stretch

بسط

به توانایی یک نام تجاری برای بسط در طبقه‌ی خود و در طبقات مجاور یا غیر مجاور اشاره دارد. گسترش‌های نام تجاری که در همان طبقه‌ی خود (مثلاً خمیردندان) بسط می یابند، شایع هستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1028
Style Guides

رهنمودها / راهنماهای سبک

رهنمودهای سبک عموماً استانداردهای ارتباطات نام تجاری را بر حسب رنگ، نوع و سایز قلم، طرح گرافیکی، زبان و (گاهی اوقات موسیقی) و غيره ارائه می کنند. این رهنمودها، وجود هماهنگی بصری نام تجاری را اطمینان می‌دهند؛ مهم نیست این هماهنگی در کجا دیده یا استفاده شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1074
Sub-brand

نام تجاری فرعی

نام تجاری‌ای که تداعی خود را بر اساس یک نام تجاری اصلی می سازد. این نام تجاری با وجود این که نام و هویت بصری خاص خود را دارد، برای نفوذ پیشینه و ارزش ویژه‌ی نام تجاری اصلی طراحی می شود و در طبقه ، مزیت با هدف جدیدی بسط می باید.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1078
Subscriber

مشترک

مشترکین اشخاصی هستند که به شرکت­ ها اجازه ارسال پیام از طریق ایمیل یا روش­ های دیگر را می­ دهند. این افراد به صورت دلخواه در فرم­ های خبرنامه ثبت نام می­ کنند تا از جدیدترین اخبار مربوطه مطلع شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1009
Substitutes

جانشین ها، بدل ها، گزینه های بدل/ جانشین

محصولاتی که مصرف کنندگان به عنوان گزینه‌ای جایگزین برای دیگر محصولات در نظر می‌گیرند. انگیزش مصرف کننده برای امتحان یک گزینه‌ی جانشین امکان دارد از هزینه، سلامتی، نگرانی های زیست محیطی و یا گرایش‌های اجتماعی ناشی شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1056
Supplemental Index

فهرست تکمیلی

صفحاتی هستند که در فهرست نتایج یک جستجو، رتبه بسیار پایینی دارند. این صفحات معمولا در نتایج جستجو با برچسب Supplemental Index ظاهر می شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 999
Switching Costs

هزینه های تغییر محصول

به هزینه های پنهانی اشاره دارد که مصرف کننده در هنگام تغییر محصول مصرفی خود به محصول دیگر، با آن روبه رو است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1087
Tag

تگ

کلیدواژه یا مجموعه ای از کلمات که به پست های بلاگ، توئیت ها و پست های شبکه های اجتماعی پیوست می شود. تگ ها به تقسیم بندی محتواها کمک می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1004
Tagline/Slogan

شعار

یک عبارت کوتاه، متمایز و به آسانی قابل تشخیص است که نام تجاری را همراهی می‌کند، قول آن را نقل می‌کند و در قالب کلماتی اندک و به یاد ماندنی، موضوع تبلیغ یا آگهی تجاری را جالب و جذاب می‌نماید. شعارها، یادآوری را تقویت می‌کنند؛ مانند شعار آویس: «ما سخت‌تر کار می‌کنیم».

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1071
Target Audience

مخاطب هدف

یک مخاطب مشخص یا گروه جمعیتی که محصول یا خدمت به آنان فروخته می شود و غالباً با سن، جنس یا عوامل اقتصادی - اجتماعی توصیف می شوند، اما مخاطبان هدف ممکن است از داخل با بیرون شرکت مناطق مختلف جغرافیایی، وفادار، غیر وفادار و غیره باشند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1093
Target Marketing

بازاریابی هدف

این بازاریابی برای گروه خاصی از مصرف کنندگان (بخش ها) است که خصوصیات، رفتار با نیازهای مشابهی دارند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1073
Targeting

هدفمندسازی

انتخاب و مورد هدف قرار دادن مخاطبین و مشتریان بالقوه ­ای که مایل به دریافت اطلاعات در مورد یک کسب و کار خاص هستند را هدفمندسازی می ­گویند. تارگت کردن نقش مهمی در بازاریابی بهینه و موثر دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1038
Taught leadership

رهبری افکار

نام تجاری‌ای که بازار ایده های بکر و نو را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد؛ هرچند آن نام تجاری می‌تواند در سهم بازار جایگاه رهبری را نداشته باشد(برای مثال، کامپیوترهای اپل). 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1087
Text Link

لینک متنی

یک لینک HTML ساده که شامل گرافیک یا کد خاصی مثل فلش یا جاوا اسکریپت نمی شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1054
Time On Page

مدت زمان ماندن در صفحه

به مدت زمانی گفته می شود که کاربر در یک صفحه باقی می ماند. این معیار، مشخص کننده کیفیت یا مرتبط بودن محتوای صفحه است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1065
Title

عنوان صفحه

عنوان صفحه، اولین خط از هر مورد لیست نتایج جستجو است که به صورت لینکی به رنگ آبی نمایش داده می شود و نشان دهنده محتوای صفحه به صورت مختصر است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1130
TOFU

مراحل اولیه قیف بازاریابی

مخفف Top Of The Funnel است و به مراحل اولیه قیف بازاریابی اشاره دارد. lead در این مرحله با یک مشکل مواجه و به دنبال راه ­حل آن است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1045
Tone of Voice

آهنگ صدا

انتقال شخصیت یا نگرش نام تجاری از طریق ارتباطات کلامی آن، آهنگ صدا نامیده می‌شود. آهنگ صدا مشابه طراحی و برندینگ صوتی روش دیگری برای تمایز است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1030
Top of Mind

اوج ذهنی، حداکثر در ذهن

اوج ذهنی عموماً توصیفی برای آگاهی است. برای مثال، اگر از مشتری در یک مطالعه‌ی بازاریابی برای ذکر اولین شرکت برندینگ که به ذهن می آید پرسیده شود و او «اینتربرند» را نام برد، پس می توان گفت که اینتر برند حداکثر آگاهی را در ذهن دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1346
Touch Points

نقاط تماس

هر جایی که مردم در تماس با نام تجاری باشند، «نقطه‌ی تماس» نامیده می شود. نقاط تماس ممکن است در مصرف محصول، تبلیغ، بسته بندی، ویترین های دایر در فروشگاه ها، گفت و گوهای اتفاقی و غیره دیده شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1107
Tracker

این سیستم­ ها که خدمات خود را تحت دو کلیدواژه اصلی Analytics و Attribution ارائه می­ دهند، Third Partyهایی هستند که مورد وثوق تبلیغ ­دهنده و شبکه تبلیغاتی هستند. به عبارت دیگر، چون شمارش این سیستم­ ها بی­طرف است و مثل تبلیغ­ دهنده یا شبکه­ تبلیغاتی، ذی­نفع نیستند، می ­توان با استفاده از گزارش  ­های آماری آن­ها تعارض های آماری میان پنل شبکه تبلیغاتی موبایل با گزارش ­های تبلیغ ­دهنده را رفع کرد و بر یک مبنای مشترک بی­طرف، هزینه­ ها و بودجه­ تبلیغاتی را مصرف کرد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1047
Tracking Code

یک کد یا متن که در هدر یا فوتر قرار می­ گیرد که اطلاعات سایت را به ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس و گوگل ادوردز منتقل کند تا ابزارها بتوانند رفتار کاربران در سایت را جمع­ آوری و تحلیل کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1078
Trade Names

اسامی تجاری

اسامی شرکت در یک کسب و کار خاص هستند که تحت آن اسامی، شرکت فعالیت می کند (پپسی کو و میلر برئونیگ کمپانی مثال هایی از این نوع اسامی هستند). اسامی تجاری همچنین می توانند کارکردی مشابه که علامت های تجاری داشته باشند.

 

 


 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1107
Trademark

علامت تجاری

علامت تجاری، نماد متمایز و به طور رسمی ثبت شده است. هر اسم، کلمه. عبارت، آرم، طرح، تصویر (یا ترکیبی از آن‌ها) است که توسط کسب و کارها برای متمایز کردن محصولات و خدماتشان در عرصه‌ی رقابت استفاده می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1093
Trademark Infringement

تخلف در استفاده از علامت تجاری

استفاده‌ی غیرمجاز از علامت تجاری ثبت شده توسط شخصی غیر از مالک آن با استفاده از نمادی که به طور گیج کننده‌ای مشابه علامت تجاری ثبت شده است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1060
Trading Desk

هنگامی که آژانس ­های تبلیغاتی وارد یک مزایده می­ شوند تا در یک پلتفرم programmatic برای مشتریان خود جایگاه تبلیغات آنلاین خریداری کنند. آژانس ­ها در Trading desk از طریق پلتفرم DSP ظرفیت تبلیغاتی خریداری می­ کنند. آژانس ­ها معمولا حجم زیادی از ظرفیت­ ها و رسانه­ های دیجیتال را خریداری می­ کنند و به تبلیغ ­دهندگان و برندها می­ فروشند. هرچه حجم بیشتری خریداری شود، قیمت آن مناسب­ تر خواهد شد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1020
Traffic

ترافیک

تعداد بازدیدهایی که از وب­ سایت یا اپلیکیشن شما صورت می­ گیرد را ترافیک ورودی می­ نامند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1067
Traffic Driving

فعالیت ­های بازاریابی که به منظور افزایش ترافیک ورودی انجام می­ شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1009
Trendetler

روند گذار، بدعت گذار

کسی یا چیزی که یک روال عادی با الگوی سنتی را نقض می کند و به واسطه ی آن اقدام، پیروانی به دست می آورد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1083
Triggered Message

ارتباطات خودکاری است که در پاسخ به یک رویداد کاربری داده می­ شود. به عنوان مثال، ایمیل­ های تأییدیه ثبت­ نام یا تأییدیه پس از خرید کالا که به صورت خودکار برای کاربر ارسال می­ شود یکی از این گونه پیام­ ها است. همچنین، ممکن است کمپین­ هایی برای تشویق به اقدام کاری ایجاد شود، سپس، در صورت انجام یا عدم انجام آن اقدام نیز کمپین­ هایی به صورت خودکار ارسال شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1029
Trust Rank

رتبه اعتماد

روشی برای متمایز کردن صفحات ارزشمند از صفحات اسپم است. موتورهای جستجو در الگوریتم خود، برای صفحه یک رتبه اعتماد در نظر می گیرند که این رتبه در طول زمان با تولید محتوای مناسب و بکارگیری روش های صحیح سئو افزایش می یابد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1059
Tungible Assets

دارایی های مشهود

دارایی‌های مشهود مشتمل بر اموال فیزیکی از قبیل زمین، ساختمان، موجودی کالا. تجهیزات محاسبه، پول نقد و گاهی اوقات حساب های دریافتنی (هر چند می توان استدلال کرد که حساب‌های دریافتی وجود فیزیکی ندارند) می شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1088
UI

رابط کاربری

مخفف User Interface. هر محصولی که برای انسان طراحی می­ شود باید توسط انسان قابل استفاده باشد. رابط کاربری یا UI، فضایی است که تعاملات بین انسان و ماشین در آن فضا اتفاق می ­افتد. رابط کاربری باید برای همه افراد ساده و قابل درک باشد. این رابط کاربری می­ تواند شامل نوار ابزار، منو، دکمه، آیکن ­های مناسب و ... باشد که یک تجربه کاربرپسند را به وجود می ­آورد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1046
Umbrella Brand

نام تجاری چتری/ حامی

نام تجاری چتری یک نام تجاری اصلی (مادر) است که بر تعدادی از محصولات نقش می بندد که ممکن است هر کدام هویت مجزایی داشته باشند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1126
Unique Selling Proposition

پیشنهاد/ طرح منحصربه فرد فروش

پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP)، یکی از اصول اساسی بازاریابی و تبلیغات موثر است. این اصطلاح به کیفیت، ویژگی یا مزیت ویژه‌ی پیشنهاد شده توسط محصول یا خدمتی اشاره دارد که برای مشتریان مهم است و در محصولات و خدمات دیگر موجود نیست.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1131
Unique Visitors/Users

کاربران منحصر به فرد

یکی از معیارهای مرتبط با آنالیتیکس وب­سایت است که بیان­ کننده تعداد افرادی است که از وب­سایت بازدید می­کنند. هر فردی یک آدرس IP دارد که می­ توان unique visitor را از طریق آن دنبال کرد. به عنوان مثال، اگر فردی چند بار از یک وب­سایت بازدید کند، تنها یک بار به عنوان کاربر منحصر به فرد شمرده می­ شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1018
Upsell

به معنی متقاعد کردن مشتری برای خرید محصولات دیگر علاوه بر محصول خریداری شده است. در Upsell محصولی پیشنهاد می­ شود، که از محصول خریداری شده گران ­تر است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1020
URL

آدرس صفحه

مخفف Uniform Resource Locator است. URL، موقعیت یک فایل را در فضای اینترنت تعیین می کند. فایلی که می تواند، عکس، یک متن ساده، قالب بندی یک سایت و ... باشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1112
URL or Uniform Resource Locator

یو آر ال؛ مکان یاب منبع جهانی؛ آدرس اینترنتی اصلی

در اینترنت، منظور آدرس یک صفحه وب در وب گسترده‌ی جهانی است. URL شامل پیشوند (http:// , ftp://)، نام ناحيه (interbrand.com , brandchannel.com ) و یک مسیر و نام فایل احتمالی است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1183
User Generated Content

محتوای تولید شده توسط کاربر

به محتوایی گفته می شود که مستقیما توسط کاربران اینترنت تولید می شود. رسانه های اجتماعی، ویکی ها، فولکسونومی ها و برخی از وبلاگ ها مستقیما به محتوای تولید شده توسط کاربران وابسته هستند. YouTube یکی از بهترین نمونه ­های یک وب­سایت UGC است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1113
User Profile

پروفایل کاربر

یک مجموعه دیجیتالی از داده ­های رفتاری و جمعیت­ شناسی (demographic) افراد است که در فهمیدن علایق و درگیر کردن مخاطبان به بازاریابان کمک می ­کند. پروفایل کاربران می­ تواند شامل اطلاعات کاربردی دیگری نظیر فعالیت ­های درون وب­سایت یا اپلیکیشن کاربر، تاریخچه خرید و موارد دیگر نیز باشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 992
User Segmentation

بخش بندی مصرف کننده

فرایند گروه بندی مصرف کنندگان موجود در بخش های بازار، مبتنی بر نوع انتظارها و تمایل های آنان از یک محصول است. برای مثال، بازار خمیر دندان می تواند شامل بخشی برای کسب مزایای زیبایی از قبیل دندان های سفید و بخش دیگر در تلاش برای کسب مزایای سلامتی از قبیل جلوگیری از پوسیدگی دندان باشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1064
UX

تجربه کاربر

مخفف User Experience. به نحوه ارتباط کاربر با یک وب­سایت یا اپلیکیشن اشاره دارد. ایجاد یک تجربه کاربری خوب برای هر کسب و کار موفقی ضروری است؛ زیرا UX مناسب، کاربران را به استفاده و تعامل مجدد با کسب و کار تشویق می ­کند. برای ارائه یک UX عالی باید همانند مشتری فکر کنید و همه چیز را از دیدگاه او ببینید UX. باید در تمامی مراحل سفر مشتری از آگاهی تا تعامل، خرید، استفاده و حتی وفاداری مشتری رعایت شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 988
Value Driver

محرک های ارزش

عموماً به عنوان هر متغیری که بر سلامتی و ارزش شرکت تأثیر بگذارد، تعریف می شود. محرک ارزش در زمینه‌ی برندینگ، به اجزای مشهود و غیر مشهود نام تجاری اشاره دارد که تمایز و مربوط بودن را به مخاطبان هدف ارائه می دهد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1119
Value Proposition

پیشنهاد ارزش نام تجاری

پیشنهاد ارزش (نام تجاری) یک بیانیه‌ی کوتاه، واضح و ساده است که شامل دلایل عمده‌ی انتخاب یک نام تجاری نسبت به دیگری و همچنین شامل بازار هدف یک محصول مشخص، مزایای مهم پیشنهادی و قیمت دریافتی آن می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1066
Verbal Identity

هویت کلامی

روشی که نام تجاری در کلماتی مانند اسم، تبلیغات، شعارها، ارتباطات بازاریابی، آگهی وب سایت و توضیحات روی بسته بندی خود ارتباط برقرار می‌کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1082
Video Marketing

بازاریابی ویدیویی

استفاده از محتوای ویدئویی برای بازاریابی محصولات/ خدمات را ویدئو مارکتینگ می­ گویند. این روش از اثرگذاری بالایی برخوردار است و حجم زیادی از ترافیک اینترنتی را شامل می­ شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 995
Viral Content

محتوای ویروسی

به محتوایی که به علت جذابیت برای مخاطبان، از طریق به اشتراک­ گذاری در سراسر شبکه مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است محتوای ویروسی گفته می­ شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1042
Viral Marketing

بازاریابی ویروسی

 بازاریابی ویروسی به انتشار پیام نام تجاری بین اشخاص از طریق تبلیغات دهان به دهان گفته می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1083
Visibility

وضوح، ایجاد وضوح و نمایانی

نتیجه‌ی مطلوب سرمایه گذاری در نام تجاری، کسب آگاهی و وضوح بیشتر است که اولین گام در ارتباط برقرار کردن با مخاطبان مطلوب (موردنظر) برای امتحان نام تجاری و کسب تجربه‌ی دست اول از مزایای مشهود و غیر مشهود آن است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1095
Visitor

بازدیدکننده

شاخصی است که تعداد کاربران یک وب­سایت یا اپلیکشین در یک بازه زمانی مشخص را نشان می­ دهد. بازدیدکنندگان اغلب به "بازدیدکنندگان جدید (New Visitor)" که برای اولین بار از سایت بازدید کرده ­اند و "بازدیدکنندگان بازگشتی (Returning Visitors)" که قبلا از سایت بازدید کرده ­اند، تقسیم می­ شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1014
Visits

بازدیدها

یک واژه قدیمی در گوگل آنالیتیکس که اخیرا به session تغییر پیدا کرده است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 998
Visuai Langoage Concepts

مفاهیم زبان بصری

تعدادی از استراتژی‌های بصری جایگزین که برای توصیف اجزای متفاوت اما مرتبط نام تجاری استفاده می‌شود. هر مفهوم انعکاس دهنده‌ی موقعیت گذاری نام تجاری و ایجاد کننده‌ی حکایتی با استفاده از جلوه های بصری به جای کلمات خواهد بود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1066
Visual Identity

هویت بصری

توسعه‌ی نام تجاری شرکت با هر روش ممکن و با اجزای سهیم در سبک بصری متمایز است. هویت بصری شامل مکان و چگونگی استفاده از آرم، رنگ نوع و سایز قلم و تصویرسازی‌های ذهنی (شبیه سازی می شود. هدف هويت بصری شرکت، متمایز کردن نام تجاری در فضای رقابتی است و به منظور مؤثر و به یادماندنی بودن باید در تمام رسانه ها هماهنگی خود را حفظ کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1086
Walled Garden

باغ محصور

به مجموعه ای از صفحات گفته می شود که به یکدیگر لینک می دهند اما توسط دیگر صفحات به آنها لینک داده نشده است. چنین صفحاتی معمولا رنک پایینی دارند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1079
wear out

عدم اثربخشی تبلیغات، کهنگی و فرسودگی تبلیغات

رسیدن به نقطه‌ای که عملیات تبلیغی اثربخشی خود را به سبب نمایش پی در پی یا عدم برآورده شدن خواسته‌ها و نیازهای مخاطب توسط قول داده شده در ارتباطات از دست می‌دهد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1103
Web 2.0

وب 2.0

طراحی و معماری وب 2.0 بر پایه مشارکت ها، همکاری ها، و تعاملات (interactions) انسان ها، ماشین ها، نرم افزار، و عامل های هوشمند با یکدیگر استوار است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1065
Web Hosting

میزبانی وب­

سرویسی است که میزبانی وب­سایت را به منظور دسترسی تمامی کاربران در سراسر جهان، بر عهده دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 997
Web Messages

نوعی ارتباط با مشتری است که امکان دستیابی به افراد از طریق مرورگر اینترنتی را فراهم می­ کند، چه در دسکتاپ و چه در تلفن همراه.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1045
Webinar

وبینار

یک سمینار آنلاین است که به منظور آموزش و اطلاع ­رسانی در وب ­سایت­ ها برگزار می­ شود و به مخاطبانی ارائه می­ شود که برای دیدن ویبنار ثبت ­نام کرده ­اند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1075
Webmaster

وب مستر

به صاحب یک وب­ سایت، وب­ مستر می­ گویند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1047
Webmaster Tools

ابزارهای وب مستر

ابزار رایگان Google webmaster و Bing webmaster که اطلاعات اضافه ­تری مانند موقعیت وب­سایت در موتورهای جستجو برای سرچ ­های مختلف کاربران را در اختیار صاحبان وب­سایت قرار می­دهد. Google Search Console، ابزار وب­مستر گوگل است که به صورت رایگان در اختیار صاحبان وب­سایت قرار می ­گیرد و با آنالیتیکس تفاوت دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1067
Website

وب سایت

یک وب­سایت مجموعه ­ای از صفحات وب مرتبط به یکدیگر است که اطلاعاتی را ایجاد و ذخیره ­سازی می­ کند. وب­سایت­ ها معمولا دارای یک صفحه اصلی هستند و توسط یک فرد، گروه یا سازمان اداره می ­شوند. امروزه هر کسب و کار موفقی باید یک وب­سایت پویا برای جذب بازدیدکنندگان، تولید lead و در نهایت تبدیل آن­ها به مشتری داشته باشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1154
White Hat

کلاه سفید

به روش های سئویی گفته می شود که مطابق با اصول و قوانین موتورهای جستجو می باشند. این روش ها، نقطه مقابل تکنیک های کلاه سیاه هستند که در آن، هدف فریب موتور جستجو و افزایش رتبه سایت از روش های غیرقانونی است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1058
Widget

ویجت

به Gizmo رجوع شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1032
Word-of-Mouth

بازاریابی دهان به دهان

Word-of-Mouth یا WOM یکی از مدل­ های بازاریابی ویروسی است که در آن، مخاطبان یک محصول/ خدمات آن را به دیگران معرفی می­ کنند. بازاریابی با استفاده از شیوه WOM در ظاهر رایگان است، اما نیازمند صرف زمان بسیار زیاد و خلق ارزش واقعی برای کاربران است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1054
Wordmark

علامت / نشان کلمه

روشی که شما یک اسم منحصربه فرد و قابل تملیک را می‌نویسید. همچنین به حروف چاپی آرم (لوگوتایپ) اشاره دارد که به نوعی شامل یک یا تعداد بیشتری از خصوصیات منحصربه فرد، مانند اندازه و نوع حروف، نماد یا وسیله‌ی گرافیکی متناسب با مشتری می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1068
WordPress

وردپرس

یکی از محبوب­ ترین سیستم­ های مدیریت محتوا است که بسیاری از وب­ سایت­ ها از آن برای انتشار و مدیریت محتوای خود استفاده ­می­ کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1107

یوتاب اینجاست

 تهران، خ مطهری، بعد از تقاطع سهروردی، پ32، ط3، واحد16

تلفن

          021-88458845

شبکه های اجتماعی

           09128845912

خطا نکنید! مشاوره بگیرید!

یوتاب

در شرکت تبلیغاتی و توسعه کسب و کار یوتاب شما به دانش و آگاهی لازم جهت اخذ بهترین تصمیم رهنمون می شوید.