فرهنگ واژگان

درآغاز عبارت شامل عبارت عین عبارت

فرهنگ ها

عبارت توضیحات
SaaS

مخفف Software-as-a-Service

هر نرم ­افزاری که میزبان (hosting) یک شرکت دیگر باشد و اطلاعات شرکت مشتری را ذخیره کند مانند HubSpot، Salesforce و برنامه­ های مدیریت پروژه.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 249
Sale Funnel

قیف فروش

قیف فروش یا قیف بازاریابی، فرایند فروش محصولات و خدمات است که کسب و کارها با استفاده از آن می­ توانند کاربران را به سمت هدف نهایی هدایت کنند و در نهایت، آن­ها را به مشتریان وفادار تبدیل کنند. تعدادی از کاربران در هر یک از مراحل قیف فروش کاسته می­ شوند و به همین دلیل، این فرایند را به یک قيف تشبیه کرده ­اند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 287
Sales

فروش

تأیید یک مبادله‌ی تجاری، فروش در خرده فروشی، به محصولات عرضه شده به کمتر از قیمت اصلی برای افزایش آمدوشد و جذب مشتریان جدید به فروشگاه برای خرید اشاره دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 309
Salience

بارز بودن، برجستگی

بارز بودن، هم به عنوان حداکثر آگاهی از نام تجاری در ذهن و هم به عنوان معروفیت کلی نام تجاری مبتنی بر معیارهای گوناگون عملکردی بیان می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 315
Sampling

نمونه برداری

نمونه برداری مبتنی بر ایده‌ی انتخاب تعداد کمی از افراد دارای خصوصیات مشابه به طور تصادفی در نسبت مشابه، از میان مخاطب هدف به عنوان جمعیت کل آن مخاطبان است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 317
Sandbox

سطل شن

باوری در مورد موتور جستجوی گوگل وجود دارد که سایت هایی را که به تازگی راه اندازی شده اند، در Sandbox قرار می دهد. بدین ترتیب سایت تا پیش از سپری شدن مدت زمان معینی، نمی تواند به رتبه خوبی دست یابد. هدف اصلی گوگل جلوگیری از پیشرفت سریع سایت های اسپمر در نتایج گوگل بوده است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 294
Scrape

کپی محتوا

به عمل کپی محتوا از یک سایت گفته می شود که غالبا توسط بات ها انجام می گیرد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 292
SDK

کیت توسعه نرم­ افزار

مخفف Software Development Kit. کیت توسعه نرم ­افزار، ابزاری است که توسط یک کمپانی در اختیار توسعه ­دهنده قرار می­ گیرد تا بتواند با استفاده از آن، برنامه خود را مطابق با پلتفرم آن شرکت هماهنگ کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 277
SDK Spoofing

SDK Spoofing یا replay attacks یکی از روش ­های تقلب در تبلیغات اینترنتی است. در این روش، افراد متقلب با ایجاد نشانه­ هایی از نصب ­های ظاهرا استاندارد بدون این که نصبی اتفاق افتاده باشد، بودجه­ های تبلیغاتی تبلیغ­ کنندگان را برای خود به دست می­ آورند. کشف این نوع از تقلب بسیار سخت­ تر از روش ­های دیگر نصب تقلبی مانند emulation یا install farms است. زیرا در این حالت دستگاه ­هایی که استفاده می­ شوند واقعی و در دست کاربران حقیقی هستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 297
SE

موتور جستجو

مخفف Search Engine.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 288
Search Engine

موتور جستجو

موتور جستجو برنامه ای است که یک سند یا مجموعه ای از اسناد را برای یافتن موارد مرتبط با عبارت کلیدی وارد شده توسط یک کاربر جستجو می کند و لیستی از مرتبط ترین موارد را ارائه می کند. موتورهای جستجویی مثل گوگل و یاهو، تمام اینترنت را برای یافتن موارد مشابه جستجو می کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 281
Search Engine Spam

اسپم موتور جستجو

صفحاتی هستند که باعث می شوند موتورهای جستجو نتایج نامناسب و نامرتبط ارائه کنند. سئوکارها در بعضی موارد به عنوان اسپمرهای موتور جستجو شناخته می شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 285
Segment

بخش

بخش، گروهی از خریداران در بازار هستند که نیازها و خواسته های نسبتا مشابهی دارند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 313
Segment- Target- Position Strategy

استراتژی بخش بندی- هدف گیری- تثبیت موقعیت

بخش بندی به معنای تقسیم بازار به گروه‌های متمایز مشتریان (بخش‌ها) است که به روش مشابه رفتار می‌کنند و نیازهای مشابهی دارند. هر کدام از این بخش‌ها را سپس می‌توان با استراتژی‌های خاص بازاریابی به شرح ذیل هدف قرار داد:

  • توسعه: در آن یک محصول به چندین بخش عرضه می‌شود. بنابراین، بازار توسعه می‌یابد.
  • تمرکز: شرکت یک محصول را به یک بخش عرضه می‌کند.
  • توسعه‌ی خط محصول: محصولات جدید در همان طبقه‌ی محصول با دادن حق انتخاب بیشتر به مشتریان و برای حمایت از شرکت در عرصه‌ی رقابت، به بخش موردنظر بازار وارد می‌شوند.
  •  تمایز: شرکت در چندین بخش یا همه‌ی بخش‌ها در زمانی یکسان فعالیت می‌کند و محصولات متفاوتی را به هر بخش می‌فرستد.
نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 325
Segmentation

بخش بندی

استراتژی تقسیم­ بندی برای تقسیم کاربران به گروه­ های مختلف به منظور ارائه مرتبط ­ترین محتوا به هر بخش است. این کار بر اساس داده­ های موجود درباره کاربران انجام می­ شود و نتیجه قابل توجهی بر نرخ همگرایی کمپین ­های مختلف می­ گذارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 296
Self Impact

خود تأثیری

خودتاثیری، توانایی یک نام تجاری برای متمایز شدن در عرصه ی رقابت در قفسه های فروشگاه از رهگذر برتری (و تمامیت) طراحی خود است با بیش واضح است از ۲۵ هزار محصول در یک سوپرمارکت متوسط اهمیت خودتاثیری کاملاً واضح است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 308
Self-image

تصویر از خود، خودانگاره

زمانی که مصرف کنندگان نام‌های تجاری خاصی را اصولاً به قصد بیان شباهت خود به افراد یا گروه‌های موردنظرشان و نیز توصیف چگونگی جایگاه خود در جامعه می‌خرند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 314
SEM

بازاریابی موتور جستجو

مخفف کلمه Search Engine Marketing است و به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که جهت افزایش بازدید از یک سایت و درآمدزایی از آن انجام می شود. پرداخت هزینه به دایرکتوری‌های بزرگ و شناخته شده یک نمونه از فعالیت های مربوط به SEM محسوب می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 275
SEO

بهینه سازی موتور جستجو

مخفف عبارت Search Engine Optimization است و به فرآیند افزایش تعداد بازدیدکننده های یک وبسایت توسط دستیابی به رتبه های بالای لیست نتایج موتورهای جستجو گفته می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 301
SERP

صفحه نتایج موتور جستجو

مخفف عبارت Search Engine Results Page است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 292
Service Brand / Marketing

بازاریابی/ نام تجاری خدمات

بخش خدمات کسب و کار جهانی به جای فروش و بازاریابی اجناس فیزیکی، با بازاریابی و فروش محصولات نامشهود سرو کار دارد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 335
Session

سشن

یکی از شاخص­ های گوگل آنالیتیکس است. این شاخص، تعداد دفعات تعامل کاربر با سایت در یک بازه زمانی مشخص (معمولا 30 دقیقه) را اندازه ­گیری می ­کند. این شاخص به تعداد صفحاتی که توسط کاربر مشاهده می ­شود وابسته نیست؛ بنابراین، اگر یک کاربر در مدت 20 دقیقه، صفحات مختلفی از وب­سایت را بازدید کند، یک سشن محسوب می­ شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 273
Seven P's

هفت پی

علاوه بر چهار پی کاملاً شناخته شده (محصول، قیمت گذاری، ترفیع، مکان) بحث‌های جدید، سه متغیر دیگر را (معروف به آمیزه‌ی بازاریابی گسترده) اضافه کرده‌اند که به شرح ذیل هستند:

  • افراد: هر شخص ارائه دهنده‌ی نام تجاری و تعامل کننده با مشتریان، بر تجربه‌ی نام تجاری تأثیر دارد. در نتیجه این افراد باید به طور شایسته و مناسبی درباره‌ی ویژگی‌ها و ارزش‌های نام تجاری آموزش داده شوند و به خوبی انگیزه‌ی حمایت و تکامل نام تجاری به آنان داده شود. همچنین یک سفیر و نماینده برای نام تجاری باشند.
  • فرایند: موقعیت‌های مفصل و پرجزئیاتی هستند که مشتری می‌تواند در تماس با نام تجاری داشته باشد و برای وفاداری به نام تجاری ضروری هستند.
  • شواهد فیزیکی: در حوزه‌ی محصولات مشهود به سهولت وجود دارد، اما در مورد خدمات نام تجاری قبل از تحویل خدمت به خوبی نمی‌توان تجربه‌اش کرد. مشتریان احتمالی ممکن است در هنگام تصمیم گیری درباره‌ی استفاده کردن یا نکردن از یک خدمت ریسک بیشتری را متحمل شوند. برای کاهش این ریسک بالقوه، باید به مشتریان اجازه ی بررسی خدمت، نشان دادن حامیان واقعی یا ایجاد شرایط امتحان بدون خطر خدمت، برای کمک به آنان در تصمیم گیری را داد.
نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 297
Share of Mind

سهم از ذهن

هرچند سهم از ذهن، مقدار نسبی توجه به یک نام تجاری از سوی مخاطب هدف آن است، اما پیچیده‌تر از توجهی است که برای مثال افراد به پپسی در برابر کوک میدهند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 313
Share of Voice (SOV)

سهم از صدا / تبليغ / گفتار

منظور سهم یک نام تجاری از کل رسانه های بررسی شده در یک طبقه‌ی از پیش تعریف شده است،

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 1030
Share Of Wallet

سهم از کیف پول

سهم از کیف پول، درصد پول خرج شده‌ی مصرف کنندگان به طور کل در مقابل مقدار پول خرج شده برای یک نام تجاری خاص است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 347
Site Map

نقشه سایت

یک صفحه یا مجموعه ای ساختار یافته از صفحات که به هر صفحه قابل دسترسی برای کاربر در یک سایت لینک می دهند. این صفحات برای افزایش بازدهی و سودمندی سایت برای کاربران ایجاد می شوند. یک نقشه سایت XML در دایرکتوری اصلی سایت قرار می گیرد تا به اسپایدرهای موتور جستجو در یافتن تمام صفحات سایت کمک کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 275
SLA

مخفف Service Level Agreement. یک توافق بین تیم ­های فروش و بازاریابی است که انتظارات بازاریابان برای فروش بر اساس کمیت و کیفیت leadها و انتظارات تیم فروش برای بازاریابی بر اساس میزان پیگیری هر lead را تعریف می ­کند. ایجاد SLA به جهت ­دهی و هماهنگ ­سازی تیم ­های فروش و بازاریابی کمک می­ کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 290
SMB

مخفف Small-to-Medium Business

شرکت­ ها و کسب و کارهای کوچکی که دارای ۱۰ الی ۵۰۰ کارمند هستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 265
SMM

بازاریابی رسانه اجتماعی

مخفف Social Media Marketing است و به معنی ترویج برند یا وبسایت از طریق رسانه های اجتماعی نظیر فیسبوک یا توئیتر می باشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 252
SMP

سمپاشی در رسانه اجتماعی

مخفف Social Media Poisoning است. به هر کدام از اعمال و تکنیک های کلاه سیاه طراحی شده برای اسپمر نشان دادن رقیب گفته می شود. به طور مثال اسپم کردن در قسمت نظرات وبلاگ به نام/برند رقیب.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 303
Social Bookmark

بوکمارک اجتماعی

رسانه های اجتماعی خاصی وجود دارند که به ما امکان می دهند لینک URL وب سایت  یا صفحاتی از وب سایت خود را در آنجا ذخیره کرده و با عموم افراد به اشتراک بگذاریم.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 276
Social Media

رسانه اجتماعی

وب­سایت یا اپلیکیشن ­هایی که برای اهداف اجتماعی مورد استفاده مردم قرار می­ گیرد و می­ توان گفت، دسترسی به آن­ها برای همه مردم به راحتی امکان­ پذیر است؛ مانندFacebook ، Twitter، LinkedIn و ... رسانه­ های اجتماعی نقش اصلی را در بازاریابی عملکردی، inbound marketing ایفا می­ کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 267
Social Networking

استفاده از سیستم ­عامل ­های مبتنی بر وب یا موبایل برای ایجاد ارتباط با مردم در شبکه ­های آنلاین که مردم در آنجا به فعالیت و اشتراک ­گذاری مطالب می­ پردازند. محبوب­ ترین این شبکه­ های اجتماعی،Facebook ، LinkedIn، Twitter  و lnstagram هستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 272
Social Share

زمانی که یک کاربر وب­سایت شما را در شبکه ­های اجتماعی به اشتراک می­ گذارد. به عنوان مثال، توئیت کردن در مورد آن یا گذاشتن پست آن در+Google.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 280
Social Signals

معیاری از تأثیر SEO خارج از وب­سایت است که میزان محبوبیت یک صفحه از وب­سایت را بر اساس تعداد دفعاتی که به اشتراک گذاشته شده یا در شبکه اجتماعی مطرح شده، بیان می­ کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 274
Sock Pocket

هویت آنلاین مخفی

یک هویت آنلاین است که برای مخفی کردن هویت واقعی فرد یا ایجاد چندین پروفایل کاربری استفاده می شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 327
Sonic Branding

برندینگ صوتی

برندینگ صوتی به استفاده از یک قطعه‌ی خاص موسیقایی یا صدایی خاص برای شناسایی و تبلیغ محصول، خدمت یا شرکت گفته می‌شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 333
Spam

اسپم

اصطلاح گسترده ­ای است که بسیاری از فعالیت­ های نامطلوب در دیجیتال مارکتینگ را شامل می­ شود. به عنوان مثال، تمام اقدامات نادرستی که برای آسیب به رتبه­ بندی رقیب انجام می­ شود یا ارسال ایمیل با لینک­ های بی­ کیفیت جزو spamها محسوب می ­شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 277
Spam Ad Page

صفحه تبلیغ اسپم

صفحه ای است که مخصوص تبلیغات ساخته شده و در محتوای آن از متن های تولید شده توسط ماشین استفاده می شود که فاقد هر گونه ارزشی برای کاربر است. اسپمرها بعضا سایت هایی با صدها صفحه اسپم تولید می کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 276
Spamdexing

تکنیک فریب موتور جستجو

این نوع از سئو تلاش می کند تا از روش هایی که مورد تایید نیستند، موتورهای جستجو را فریب داده و وبسایت را در رتبه های بالای لیست نتایج جستجو قرار دهد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 280
Spammer

اسپمر

به کسی گفته می شود که برای دنبال کردن هدفی از اسپم استفاده می کند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 254
Spider

عنکبوت

یک ربات تخصصی که موتورهای جستجو برای یافتن و اضافه کردن صفحات وب به ایندکس خود از آن استفاده می کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 276
Spider Trap

تله عنکبوتی

تله عنکبوتی، به حلقه بی پایان از لینک های بی مصرفی گفته می شود که به صورت اتوماتیک تولید می شوند. این حلقه می تواند برنامه اسپایدر را به دام بیاندازد. در بعضی مواقع و با ایجاد تغییرات ناخواسته در سایت ممکن است این حالت ایجاد شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 270
Splash Page

صفحه اسپلش

یک صفحه وب که در آن یک انیمیشن فلش و یا فیلم فلش نمایش داده می شود که پس از اتمام آن، یا باید بر روی لینکی کلیک کنید یا سایت به طور اتوماتیک به صفحه ای Redirect می شود. 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 263
Split Testing

زمانی که نسخه­ های مختلف یک صفحه را تست می­ کنید تا بفهمید کدام یک عملکرد بهتری دارند. ارزیابی این تست، از طریق اندازه ­گیری نرخ کلیک، نرخ تبدیل و ROI انجام می­ شود. این تست را می ­توانید برای انتخاب بهترین عنوان صفحه، بهترین تصاویر یا کل ساختار صفحه وب­سایت اجرا کنید.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 293
Splog

اسپلاگ

اسپلاگ، وبلاگ اسپمی است که معمولا محتوای ارزشمندی برای کاربر ندارد و با هدف لینک دادن به سایت های دیگر و افزایش ترافیک آنها و یا نمایش تبلیغات ساخته می شود. محتوای این نوع وبلاگ ها اغلب توسط نرم افزار تولید می شوند یا از سایت های دیگر کپی می شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 256
Sponsorship

حمایت مالی

مربوط به زمانی می‌شود که شرکتی کمکی مالی به یک رویداد، یا پیشنهاد تأمین مالی به یک گروه، انجمن، تیم ورزشی و غیره را در عوض برخورداری از طیف فرصت‌های تبلیغی و ترفیعی انجام می‌دهد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 331
SSP

مخفف Sell-Side Platform

همانطور که تبلیغ ­دهندگان از سیستم DSP برای خرید تبلیغات دیجیتال استفاده می ­کنند، ناشران هم برای فروش آنها از سیستم SSP استفاده می­ کنند. ناشران از این سیستم برای پیشنهاد دادن ظرفیت­ های تبلیغاتی به سامانه تبادل تبلیغات دیجیتال، شبکه­ های تبلیغاتی یا هر جایی که تقاضا وجود دارد، استفاده می­ کنند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 269
Standalone or Freestanding Brands

نام‌های تجاری آزاد یا مستقل

اسامی یا هویت‌های نام تجاری مورد استفاده در محصولات یا خدمات مجزا که به دیگر محصولات یا خدمات در پرتفولیوی شرکت نامربوط هستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 294
Static Page

صفحه ایستا

صفحات استاتیک یا ایستا به صفحاتی گفته می شود که توسط طراح وب ومعمولا با زبان HTML کدنویسی می شوند. این سایت ها دارای پنل مدیریت محتوا نیستند. از این صفحات معمولا در مواردی استفاده می شود که به ندرت نیاز به تغییر محتوا وجود داشته باشد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 259
Stickiness

چسبندگی

کاهش دادن نرخ پرش. تغییراتی در سایت که کاربران را مایل به صرف وقت بیشتری در سایت و بازدید از صفحات دیگر آن بکند، "چسبندگی" سایت را افزایش می دهد.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 273
Strategic Planning

برنامه ریزی استراتژیک

فرایندی که اهداف شرکت، روش‌های اقدام، تخصیص منابع و انواع انتظارهای منطقی را تعیین می‌کند. با نامیدن این برنامه به اسم استراتژیک، انتظار می رود در طیف وسیعی فعالیت کند و آن را به «تصویر بزرگ» (در مقابل طرح تاکتیکی که بیشتر بر فعالیت های مجزا و طیف کوچک تمرکز دارد)، تعبیر کرد.

 

 

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 287
Stretch

بسط

به توانایی یک نام تجاری برای بسط در طبقه‌ی خود و در طبقات مجاور یا غیر مجاور اشاره دارد. گسترش‌های نام تجاری که در همان طبقه‌ی خود (مثلاً خمیردندان) بسط می یابند، شایع هستند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 304
Style Guides

رهنمودها / راهنماهای سبک

رهنمودهای سبک عموماً استانداردهای ارتباطات نام تجاری را بر حسب رنگ، نوع و سایز قلم، طرح گرافیکی، زبان و (گاهی اوقات موسیقی) و غيره ارائه می کنند. این رهنمودها، وجود هماهنگی بصری نام تجاری را اطمینان می‌دهند؛ مهم نیست این هماهنگی در کجا دیده یا استفاده شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 302
Sub-brand

نام تجاری فرعی

نام تجاری‌ای که تداعی خود را بر اساس یک نام تجاری اصلی می سازد. این نام تجاری با وجود این که نام و هویت بصری خاص خود را دارد، برای نفوذ پیشینه و ارزش ویژه‌ی نام تجاری اصلی طراحی می شود و در طبقه ، مزیت با هدف جدیدی بسط می باید.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 309
Subscriber

مشترک

مشترکین اشخاصی هستند که به شرکت­ ها اجازه ارسال پیام از طریق ایمیل یا روش­ های دیگر را می­ دهند. این افراد به صورت دلخواه در فرم­ های خبرنامه ثبت نام می­ کنند تا از جدیدترین اخبار مربوطه مطلع شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 245
Substitutes

جانشین ها، بدل ها، گزینه های بدل/ جانشین

محصولاتی که مصرف کنندگان به عنوان گزینه‌ای جایگزین برای دیگر محصولات در نظر می‌گیرند. انگیزش مصرف کننده برای امتحان یک گزینه‌ی جانشین امکان دارد از هزینه، سلامتی، نگرانی های زیست محیطی و یا گرایش‌های اجتماعی ناشی شود.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 298
Supplemental Index

فهرست تکمیلی

صفحاتی هستند که در فهرست نتایج یک جستجو، رتبه بسیار پایینی دارند. این صفحات معمولا در نتایج جستجو با برچسب Supplemental Index ظاهر می شوند.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 249
Switching Costs

هزینه های تغییر محصول

به هزینه های پنهانی اشاره دارد که مصرف کننده در هنگام تغییر محصول مصرفی خود به محصول دیگر، با آن روبه رو است.

نویسنده: یوتاب
کلیک ها: 318

یوتاب اینجاست

 تهران، خ مطهری، بعد از تقاطع سهروردی، پ32، ط3، واحد16

تلفن

          021-88458845

شبکه های اجتماعی

           09128845912

خطا نکنید! مشاوره بگیرید!

یوتاب

در شرکت تبلیغاتی و توسعه کسب و کار یوتاب شما به دانش و آگاهی لازم جهت اخذ بهترین تصمیم رهنمون می شوید.